Huawei

Huawei

Kategoria

10 lat temu Android wkroczył na telefony HTC Dream/Era G1

Za pomocą Chrisfugiel

Choć trudno w to uwierzyć, smartfony z mobilnym systemem Google Android są z nami już 10 lat. Zbudowany w oparciu o otwarte standardy system operacyjny 23 wrzesień 2008 roku trafił na telefon HTC Dream, czyli znany w Polsce Era G1

HTC Dream/Era G1, pierwszy smartfon z androidem na pokładzie. Na wideo poniżej widzimy efekty konwersji najnowszego androida 4.0 na pierwszy smartfon, który ukazał się na polskim rynku z systemem Android – HTC Dream, znany również jako Era G1.

Pierwszy ogólnodostępny telefon z Androidem na pokładzie dzisiaj prawdopodobnie zostałby uznany za produkt niepełnowartościowy. HTC Dream, bo o nim mowa, kiedy trafił na sklepowe półki w lutym 2009 roku, oferował jedynie podstawowe funkcje. Nie zachwycał wyglądem, a jego obsługa nie należała do najbardziej intuicyjnych doświadczeń. Jedynym aspektem wyróżniającym model była integracja z usługami Google i przeglądarka internetowa zbudowana na fundamencie z silnika renderującego Webkit. Skromna baza aplikacji, mało przyjazny interfejs i niewielkie możliwości multimedialne sprawiały, że Android w wersji 1.1 wypadał blado przy konkurencji w postaci Windows Mobile i iPhone OS. G1, jak również nazywany był wspomniany telefon, zdobył uznanie głównie wśród pasjonatów, dostrzegających przez mgłę niedogodności potencjał nowego gracza na rynku mobilnych systemów operacyjnych.

Na terenie Polski Era (dzisiejsze T-Mobile) miała wyłączność wśród operatorów komórkowych na sprzedaż tego urządzenia od lutego 2009 roku. Urządzenie to spotkało się z ciepłym przyjęciem użytkowników i jak na tamte czas robiło naprawdę niesamowite wrażenie. Miał jednordzeniowy procesor taktowany zegarem 500 MHz i system w wersji 1.5. W kwietniu 2009 jedna z sieci w USA ogłosiła, że sprzedała ponad milion G1 w samym USA, a w tym kraju, według szacunku AdMob G1 miał 6% rynku.

10 lat temu Android wkroczył na telefony HTC Dream/Era G1

Rozpędu Android nabrał rok później wraz z wprowadzeniem do sprzedaży Motoroli Droid, pomógł on także odnieść sukces firmie Verizon, ale to już inna historia.

07

Apr/2022