Loading...

Kolejny cios dla Huawei. Leica kończy wieloletnią współpracę i wybiera Xiaomi?

Kolejny cios dla Huawei. Leica kończy wieloletnią współpracę i wybiera Xiaomi?

Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Pięcioletnia, owocna współpraca chińskiego Huawei i Leica właśnie dobiega końca. Ostatnim smartfonem sygnowanym logiem Leica będzie Huawei P50. W kolejce do współpracy z niemiecką marką ustawiło się już Xiaomi!

Przyszłość aparatów Huawei

W 2021 roku dla wielu użytkowników smartfonów bez wątpienia najważniejszą cechą ich wymarzonego sprzętu jest dobry aparat. Producenci, aby sprostać wymaganiom klientów, decydują się na różne rozwiązania mające dostarczyć nam jak najlepszą jakość fotografii.

Jednym z takich działań jest współpraca z markami z branży fotograficznej – Huawei był pionierem takiego rozwiązania.

W 2016 roku chiński producent po raz pierwszy pochwalił się smartfonem z aparatem, który powstał w wyniku połączenia sił z niemiecką marką Leica. Niestety dziś ta trwająca pięć lat współpraca właśnie dobiega końca.

5-letnia regularna współpraca Huawei z Leica zaowocowała dostarczeniem na rynek wielu solidnych modeli smartfonów (w tym Huawei P30 Pro czy Mate 40 Pro), które mogły pochwalić się możliwościami fotograficznymi na wysokim poziomie. Tej owocnej kooperacji przeszkodził jednak rząd USA, który w 2019 zbanował chińskiego producenta.

Kolejny cios dla Huawei. Leica kończy wieloletnią współpracę i wybiera Xiaomi?

Huawei Mate 40 Pro/fot. gsmManiaK.pl

Po dwóch latach od tego wydarzenia sytuacja Huawei wciąż nie jest stabilna, a ich smartfony zaliczają coraz większy spadek popularności. Z tego też powodu Leica rezygnuje z dalszego współdziałania z marką, a ich ostatnim wspólnym projektem jest nadchodzący Huawei P50.

Co więcej, podobno partnerstwo między obiema firmami w najnowszym flagowcu dotyczy jednak jedynie brandingu, a nie samego oprogramowania aparatu.

Aparat w Mate 10 Pro ze światłem f/1.6 | fot. Evan Blass

Leica nie ma jednak w planach rezygnacji z współtworzenia smartfonów – już niedługo na rynek trafi Sharp Aquos R6 z modułem aparatu stworzonym właśnie z niemiecką marką.

Nie wiemy jednak jeszcze, czy to współpraca długofalowa, czy tylko jednorazowy projekt. Sharp nie jest jedynym zainteresowanym kooperacją – w kolejce ustawił się również potężny Xiaomi, a także Gionee. Już niedługo aparat Leica może więc trafić do ulubionych smartfonów Polaków.

Aktualizacja: oficjalne oświadczenie Leica dotyczące informacji o zakończeniu współpracy z Huawei

Oparte na zaufaniu i długoterminowe partnerstwo technologiczne z Huawei Consumer Business Group trwa od 2015 roku. Od samego początku partnerstwo to przynosi ogromną wartość zarówno dla konsumentów, jak i dla obu firm.

Ponieważ współpraca trwa nadal, oczywiście zachowana jest związana z nią zgodność ze wszystkimi zasadami poufności. Partnerzy zobowiązali się do zachowania w tajemnicy wszelkich szczegółów umowy. Proszę zrozumieć, że nie będziemy tego komentować.

Przeczytaj też

Xiaomi pokazało klasę w dobrej cenie – słuchawki FlipBuds Pro z ANC robią robotę

Źródło: 1, 2

Powiązane artykuły