Loading...

Nie możesz pobrać aktualizacji aplikacji ze sklepu Google Play? Nie tylko Ty…

Nie możesz pobrać aktualizacji aplikacji ze sklepu Google Play? Nie tylko Ty…

Część użytkowników smartfonów i innych urządzeń z systemem Android ma problem z programem sklep Google Play. Nie pobiera ona aktualizacji aplikacji ani ich samych. Sam też miałem ten problem. Wiem, jak można sobie z nim tymczasowo poradzić.

Nie ma rzeczy idealnych. Dotyczy to także świata smartfonów i systemów operacyjnych. Wbrew obiegowej opinii, nawet iOS i smartfony Apple mają swoje za uszami, jednak tym razem to znowu Google nabroiło.

Sklep Google Play z problemami

Mniej więcej od dwóch dni zauważyłem, że nie chcą mi się aktualizować aplikacje ze sklepu Google Play. Działo się to na różnych telefonach i różnych kontach Google. Co ciekawe, czasami udawało się zaktualizować lub pobrać coś przez sieć komórkową (lecz nie na każdym sprzęcie), ale przy Wi-Fi ciągle był jakiś problem (P.S. dziwnie zamula też YouTube na początku odtwarzania).

Początkowo nie chciało aktualizować się kompletnie nicRozwiązanie problemu okazało się skuteczneW końcu zaktualizowałem wszystkie aplikacje

Początkowo myślałem, że to wina mojego operatora, ale testy sprawdzające prędkość sieci wskazywały zupełnie normalne wyniki. Przejrzałem sieć i na downdetector rzuciły mi się raporty i komentarze sprzed kilku dni, narzekające na problem z logowaniem na koncie Google. Tego samego doświadczyłem sam, ale tylko jednorazowo.

Nie możesz pobrać aktualizacji aplikacji ze sklepu Google Play? Nie tylko Ty…

Potem natrafiłem na różne artykuły, choćby ten serwisu źródłowego. Znalazło się tam więcej przypadków narzekających na działanie Google Play. W zależności od użytkownika problemy były bardziej lub mniej poważne.

Nie wiadomo, co się konkretnie dzieje. Jedna pewna rzecz jest taka, że kłopoty mają wybrani klienci z rynków Unii Europejskiej (ale nie np. Wielkiej Brytanii). To pozwoliło na znalezienie rozwiązania tych problemów.

Co można zrobić, by zaktualizować/pobrać aplikacje z Google Play?

By ponownie móc pobierać bezproblemowo aktualizacje i nowe aplikacje, wystarczy postawić VPN na Stany Zjednoczone lub Wielką Brytanię. Gorzej sprawa wygląda, gdy żaden nie chce się pobrać z wiadomego powodu.

Ja miałem to szczęście, że na jednym z telefonów Xiaomi po dłuższym czasie kręcenia się w kółko udało się pobrać Turbo VPN – Free VPN Proxy Server & Secure Service. Później udostępniłem plik apk na inne urządzenia, bo MIUI pozwala na udostępnianie zainstalowanych programów.

Gdy już pobierzemy VPN, należy najpierw wyczyścić pamięć podręczną i dane sklepu Google Play, następnie włączyć VPN i udać się do sklepu (niektórzy musieli też wylogować i zalogować się na konto Google). Początkowo wszystkie aplikacje wydają się zaktualizowane, ale prędzej czy później lista się wydłuży. Zabieg ten pozwolił mi na zaktualizowanie programów na każdym z urządzeń.

Oczywiście takie zabawy trudno uznać za wygodne na dłuższą metę. Miejmy więc nadzieję, że sprawa zostanie szybko naprawiona i miejmy nadzieję wyjaśniona. Daj też znać, czy u Ciebie pojawiły się wyżej opisane zjawiska.

Źródło, własne

Powiązane artykuły