Loading...

"Komputer zablokowany przez policję". Wyjaśniamy, jak zdjąć blokadę

"Komputer zablokowany przez policję". Wyjaśniamy, jak zdjąć blokadę

Przejdź naWiadomościMobileInternetMilitariaWideoStrefa poradNajnowszePopularnewiadomości+2Komputer zablokowany przez policjęjak usunąć wirusAdam Bednarek

Przeglądający internet mogą natknąć się na niepokojący komunikat: "komputer zablokowany przez policję". Jak usunąć wirus, który… wirusem tak naprawdę nie jest?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Źródło: Policja

Ransomware to jedne z najpopularniejszych wirusów i jedno z największych współczesnych zagrożeń. Szkodnik jest groźny podwójnie: nie dość, że blokuje dostęp do urządzenia, przez co nie da się z niego korzystać, to jeszcze żąda okupu. Przestępcy obiecują, że odblokują maszynę, gdy tylko otrzymają opłatę. Eksperci do spraw bezpieczeństwa od lat apelują, aby nie spełniać ich żądań. W myśl zasady, że z przestępcami się nie negocjuje, bo nie mamy gwarancji, czy rzeczywiście dotrzymają słowa.

"Komputer zablokowany przez policję": jak usunąć wirus?

Przeglądając internet możemy natknąć się na komunikat o treści "Komputer zablokowany przez policję". W treści okienka czytamy najczęściej, że do blokady doszło z powodu rozpowszechniania zakazanych treści, np. materiałów pornograficznych albo nawet pedofilskich. Jeśli nawet takich rzeczy się nie udostępniało, to najwidoczniej komputer został przejęty przez hakerów - tłumaczy komunikat. A to oznacza, że doszło do złamania ustawy "o niedbałym wykorzystaniu komputera".

Dobra wiadomość jest następująca: takiej ustawy nie ma. Na tym pozytywy się nie kończą. "Blokada" wcale nie jest wirusem. Oszuści wykorzystują podatność przeglądarek. Fałszywy komunikat wyświetlany jest na pełnym ekranie, na dodatek blokowane są przyciski myszy, co ma przestraszyć ofiarę. Wystarczy jednak wcisnąć "Esc" lub kombinację "Alt+F4" czy "Ctrl+W", by blokadę ominąć. Następnie należy zamknąć fałszywą stronę i po problemie.

Wirus ransomware: jak usunąć?

Wprawdzie opisywane zagrożenie wirusem nie jest, ale to nie oznacza, że ransomware (blokowanie komputerów dla okupu) nam nie grozi. Jeżeli nie chcemy zainstalować złośliwego oprogramowania, nie klikajmy w linki otrzymywane od nieznanych nadawców ani nie pobierajmy plików nieznanego pochodzenia. Gdy padniemy ofiarą przestępstwa, nie warto spełniać żądań przestępców. Bardzo często specjaliści do spraw bezpieczeństwa publikują specjalne narzędzia, pozwalające odszyfrować dysk. Można też uruchomić system w trybie awaryjnym, a następnie uruchomić program antywirusowy. Czasami niezbędne będzie jednak przywrócenie systemu.

Oceń jakość naszego artykułu:Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Podziel się opinią

Bądź z nami na bieżąco

na Instagramie

👍Lubię to!

na Facebooku

Komentarze

Trwa ładowanie...

Powiązane artykuły