Huawei

Huawei

Kategoria

Pierwsze wrażenia - drukarka HP DeskJet 3700 dla posiadaczy smartfonów

Za pomocą Chrisfugiel

P z dumą informuje, że DeskJet 3700 jest najmniejszym urządzeniem wielofunkcyjnym na świecie, przynajmniej jeśli chodzi o drukarki z wbudowanym skanerem. Dodatkowo jest to urządzenie dedykowane i szczególnie przyjazne urządzeniom mobilnym, z których bez problemu i trudnej konfiguracji można wydrukować dokument lub coś zeskanować. Sprawdźmy jak drukarka wypada w praktyce.Pierwsze wrażenia - drukarka HP DeskJet 3700 dla posiadaczy smartfonów

Rozmiar i wymagane miejsce - 5

HP DeskJet 3700 jest faktycznie urządzeniem wyjątkowo niewielkim i tak zaprojektowanym, aby nawet po rozłożeniu nie potrzebowało dużo miejsca. Drukarka ma 17,5 cm głębokości, 13,5 cm wysokości i 40,5 cm szerokości. W efekcie z powodzeniem zmieści się na wąskiej półce, parapecie, czy na niedużym biurku. Oczywiście rozłożenie jej do drukowania wymaga trochę więcej miejsca, ale niewiele więcej. Papier wkładamy niemal pionowo, co nie powiększa głębokości drukarki, jedynie jej wysokość. Wysunięcie szufladki na papier jest opcjonalne u nic nie stoi na przeszkodzie, aby wisiała ona w powietrzu. Innymi słowy, drukarka sprawuje się świetnie, gdy ktoś potrzebuje z niej skorzystać od czasu do czasu, a gdy nie jest używana, ma zajmować niedużo miejsca i ładnie wyglądać. Design jest atrakcyjny i nowoczesny.

Pierwsze uruchomienie - 5

Konfiguracja drukarki jest bardzo prosta nawet dla osób, które będą to robiły po raz pierwszy. Wystarczy podłączyć drukarkę do zasilania, włączyć i otworzyć przednią klapkę. Uchwyty na pojemniki z tuszem podjadą automatycznie na środek. Następnie należy wepchnąć pojemniki do charakterystycznego kliknięcia i gotowe.

Podłączenie drukarki jest również bezproblemowe. Na kartce widnieje adres, który można wpisać w przeglądarkę, lub kod QR, który można zeskanować. W efekcie zostaniemy przeniesieni do sklepu z aplikacjami. Po zainstalowaniu HP All-in-One Printer Remote program automatycznie wyszuka drukarkę po WiFi, poprosi o hasło do lokalnej sieci WiFi, przejdzie automatycznie 5 kolejnych kroków konfiguracji i gotowe. Dodatkowe informacje można uzyskać przytrzymując przycisk informacji, wówczas drukarka wydrukuje instrukcje na kartkach papieru. Wszelkie informacje potrzebne w przyszłej konfiguracji również zostaną wydrukowane. Od teraz można drukarki używać wprost ze smartfona i w całej sieci domowej.

Wyszukanie drukarki z komputera jest także bezproblemowe. Jeśli została wcześniej skonfigurowana ze smartfona i jest podłączona do tej samej lokalnej sieci, co komputer, wystarczy w panelu sterowania uruchomić proces wyszukiwania drukarki i zostanie ona odnaleziona automatycznie. Na Windows 8.1 nie było potrzebne instalowanie jakichkolwiek sterowników czy programów.

Ponieważ drukarka posiada łączność bezprzewodową, nie musi stać blisko komputera. Wystarczy, że będzie podłączona do kontaktu i będzie w zasięgu tej samej sieci WiFi, co komputer. Oczywiście ze standardowego kabla USB też można skorzystać, ale to trochę zaprzeczenie jednej z większych zalet tego urządzenia - bezprzewodowej łączności.

Kopiowanie, drukowanie, skanowanie - 4

Podobnie jak każde urządzenie wielofunkcyjne, HP DeskJet 3700 potrafi samodzielnie skopiować dokument jak na xero, bez pomocy smartfona czy komputera. Wystarczy włożyć do skanera kartkę papieru i przycisnąć na obudowie przycisk kopiowania kolorowego, bądź czarno-białego i poczekać na efekt. DeskJet 3700 sam zeskanuje, a następnie wydrukuje kopię.

Aplikacja HP All-in-One Printer Remote pozwala wybrać dowolny plik graficzny na smartfonie, a następnie wydrukować go na drukarce, ustawiając podstawowe parametry jakości wydruku i układu. Niestety nie można wybrać innych form dopasowania obrazu do kartki niż wypełnij stronę, bądź zmieść na stronie. Jeśli nie wybierzemy mniejszego papieru niż A4, wydruk zawsze będzie na pełnej stronie.

Jeśli chodzi o drukowanie dokumentów wprost z plików w pamięci urządzenia, to aplikacja rozumie tylko pliki graficzne i PDF. Nie wydrukujemy pliku Word zapisanego w pamięci telefonu. Jeśli natomiast otworzymy plik Word choćby jako załącznik Gmail, to on automatycznie przekonwertuje go i umożliwi drukowanie. Jest to jednak funkcja Gmail, a nie aplikacji, bądź drukarki HP. Z komputera wydrukujemy oczywiście wszystko, co możemy otworzyć odpowiednią, zainstalowaną aplikacją.

Można także zeskanować dokument i przesłać go wprost do smartfona, w celu archiwizacji, bądź przesłania mailem dalej. Wówczas wybieramy funkcję skanowania w aplikacji, wkładamy dokument i po chwili widnieje na ekranie telefonu. Wówczas można wykadrować, usuwając zbędne elementy. Kadrowanie działa przyjaźnie i pokazuje powiększenie w bezpośrednim sąsiedztwie ramki kadrowania, co znacząco podnosi precyzję. Następnie obraz możemy obrócić, zapisać jako JPG lub PDF, udostępnić, bądź wydrukować.

Należy pamiętać, że skaner nie ma podnoszonej pokrywy i wciąga dokumenty do wewnątrz - każde inne rozwiązanie zwiększyłoby rozmiary urządzenia dramatycznie. Narzuca to jednak ograniczenia – nie zeskanujemy nic grubszego, np. strony wksiążce. Nie ma też opcji skanowania negatywów. Sprawdziłem, że sztywny, plastikowy dowód da się zeskanować, ale jest to już na granicy fizycznych możliwości skanera.

Jakość wydruków - 4 i skanów - 3

Trzeba postawić sprawę jasno - HP DeskJet 3700 to nie jest sprzęt profesjonalny, ani półprofesjonalny. Ma być przyjazny, prosty, nieduży i niedrogi. Z tego względu nie jest to ani drukarka fotograficzna, ani skaner dla fotografów. Urządzenie najlepiej sprawdza się podczas drukowania dokumentów, również kolorowych, z wykresami, obrazami. Można drukować odbitki i skanować zdjęcia, ale ich jakość jest typowo do użytku domowego. Wydrukowane zdjęcie można powiesić na lodówce, użyć jako element wystroju pokoju. Będzie wyglądało dobrze, ale nikt się nie pomyli, że to prawdziwa odbitka, nawet jeżeli wydrukujemy ją na błyszczącym papierze. Rozdzielczość i płynność przechodzenia tonów kolorystycznych nie jest do tego celu wystarczająca i z założenia nie miała być.

Podobnie jest w przypadku skanowania. Dzięki równomiernemu oświetleniu, braku ryzyka poruszenia czy błędnego ostrości, skan wygląda znacznie lepiej niż zdjęcie dokumentu zrobione aparatem i robi bardziej profesjonalne wrażenie. Do tego skaner się nadaje najlepiej - do skanowania dokumentów. W przypadku obrazów jakość jest średnio-słaba. Rozdzielczość jest niewystarczająca, na obrazach widać pasy pikseli, których na odbitce nie ma. Podczas gdy w normalnym skanerze niemal zawsze ograniczeniem jest rozdzielczość źródła, czyli właśnie odbitki, tutaj jest odwrotnie. Innymi słowy, nie poleciłbym HP DeskJet 3700 do zdigitalizowania starych odbitek do postaci cyfrowej, nawet jeżeli byłaby to jednorazowa akcja, a odbitek byłoby niewiele. Jakość oryginałów zostałby bezpowrotnie utracona, jeśli miałby to być jedyna kopia.

Zdjęcia społecznościowe - 4-

Dodatkowo w opakowaniu z drukarką znalazły się dwa opakowania samoprzylepnych kartek w rozmiarze 10x13 wraz z informacją o drugiej aplikacji mobilnej HP Social Media Snapshots. Pozwala ona zaczerpnąć zdjęcia z Instagram, Facebook, Flickr i Zdjęć Google, a następnie proste wydrukowanie je na wspomnianych samoprzylepnych kartkach, wraz z podpisem zamieszczonym w serwisie społecznościowym. Przypominają one trochę odbitki natychmiastowe Polaroid i w prosty sposób pozwalają stworzyć miłe dla oka wspomnienia.

Aplikacja ma jednak swoje ograniczenia. Po zalogowaniu do Instagram nie pozwala wydrukować dowolnego zdjęcia od początku istnienia mojego konta, tylko jedno z ostatnich kilkudziesięciu zdjęć. W przypadku Zdjęć Google nie mamy dostępu do pełnego archiwum online, ani do albumów w nim utworzonych, a jedynie do zdjęć w pamięci urządzenia. Oczywiście można obejść ograniczenia samodzielnie pobierając odpowiednie zdjęcia w aplikacji Zdjęcia, ale z pewnością nie jest to najwygodniejsze. Miałem też pewne problemy z wyborem odpowiedniego rozmiaru papieru. Musze jednak przyznać, że sam efekt finalny jest przyjemny dla oka i osiągany jest za pomocą minimum wysiłku i zerowej niemal wiedzy na temat drukowania.

Koszty i eksploatacja - 4

Całe urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet 3700 kosztuje 299 zł. Jak na połączenie drukarki i skanera w jednym, bardzo niewielkim opakowaniu, to cena zdecydowanie atrakcyjna. Komplet kartridży kosztuje około 80 zł. Jak każda drukarka atramentowa, nie jest ona przystosowana do drukowania setek stron dziennie, a raczej do okazjonalnego wydrukowania potrzebnych dokumentów. Czarny tusz starcza na około 350 stron, a kolorowy na około 200, ale należy pamiętać, że normy nie mówią o drukowaniu zdjęć wypełniających całą stronę, lecz o standardowym wypełnieniu 5%. Jeśli planujemy drukować dużo i często, ekonomiczniejszym wyjściem będzie zakupienie, większej, droższej drukarki, najlepiej laserowej, a nie malutkiego urządzenia do okazjonalnego wykorzystania.

Podsumowanie

HP DeskJet 3700 to urządzenie dedykowane okazjonalnemu, domowemu wykorzystaniu i w nim sprawdza się naprawdę dobrze. Jest niedrogie, zajmuje mało miejsca i jest bardzo proste w użyciu. Do wydrukowania zdjęć i dokumentów w ogóle nie jest potrzebny komputer czy kabel USB. Wystarczy smartfon z raptem jedną aplikacją konieczną do obsługi urządzenia. Jeśli będziemy chcieli wydrukować bilet kupiony przez internet, prezentację, czy kilka zdjęć wrzuconych na Instagram,lub zeskanować i podesłać komuś podpisany dokument, to będzie to przyjazne doświadczenie nawet dla kompletnych laików. Ta łatwość użycia ze smartfonem to najmocniejsza stronaHP DeskJet 3700.

Nie jest to jednak urządzenie dedykowane zaawansowanym użytkownikom, czyli takim, którzy drukują dużo i często, którzy chcą skanować materiały w wysokiej rozdzielczości i drukować odbitki najwyższej jakości, nie różniące się od odbitek wykonanych w labie.

Dlatego przy wyborze HP DeskJet 3700 trzeba dobrze określić swoje potrzeby. Jeśli urządzenie ma być wykorzystane okazjonalnie i w między czasie nie zabierać miejsca, to świetny wybór. Jeśli ma być poddane rygorystycznym próbom wydajności i jakości to niekoniecznie.

All-in-One Printer Remote

Drukowanie

HP Social Media Snapshots

Skanowanie

Skan prosto z urządzenia

07

Jul/2022