Loading...

Mało miejsca w telefonie? Oto co możesz zrobić, by zwiększyć pamięć

Mało miejsca w telefonie? Oto co możesz zrobić, by zwiększyć pamięć

Wyczyszczenie pamięci podręcznej (tzw. cache)

Warto także zwrócić uwagę na pamięć podręczną aplikacji. Zapisywane są w niej pliki, które otwierane są podczas korzystania z aplikacji, na przykład przeglądane w portalach społecznościowych zdjęcia. Szczególną uwagę zwrócić należy na programy do streamingu muzyki czy filmów. Pamięć podręczna Spotify czy Netflixa potrafi czasem zajmować klika gigabajtów. Często zdarza się, że możliwość wyczyszczenia pamięci podręcznej znajduje się w opcjach danej aplikacji.

Są też rozwiązania systemowe. W Androidzie wystarczy w ustawieniach wejść w zakładkę „Aplikacje”, następnie wybrać program i stuknąć w „Domyślna pamięć”. U dołu ekranu znajduje się funkcja „Wyczyść pamięć”.

W iPhone’ach procedura jest nieco mniej intuicyjna. Aby wyczyścić pamięć podręczną należy usunąć aplikację, a następnie zainstalować ją na nowo. W zakładce „iPhone (miejsce)” trzeba znaleźć program do usunięcia. Są tam dwie opcje - odinstaluj oraz usuń. Odinstalowanie nie usuwa ustawień i danych aplikacji, na przykład stan rozgrywki zostanie przywrócony po ponownej instalacji danej gry. Usunięcie aplikacji usuwa zarówno program jak i jego ustawienia oraz dane.

Warto też czyścić pamięć podręczną przeglądarki internetowej.

Korzystanie z usług streamingowych

O plikach wideo, plikach muzycznych i aplikacjach do streamingu było już nie raz. Warto korzystać z takich aplikacji aby nie gromadzić w pamięci masowej filmów czy piosenek, które zajmują dużo miejsca. Należy pamiętać aby regularnie czyścić pamięć podręczną tych programów. Najpopularniejsze usługi oferujące muzykę na żądanie to Spotify, Tidal, Deezer, Apple Music. W przypadku filmów i seriali warto zwrócić uwagę na takie pozycje jak Netflix, HBO GO, Player, ipla, Apple TV+.

Zmniejszenie rozdzielczości nagrywanych filmów i zdjęć

Mało miejsca w telefonie? Oto co możesz zrobić, by zwiększyć pamięć

Współczesne smartfony potrafią nagrywać filmy w dużych rozdzielczościach, co przekłada się na ilość zajmowanego przez nie miejsca. W przypadku zdjęć pamięci oszczędzić można nieco mniej niż w przypadku filmów. Minuta wideo nagranego w rozdzielczości 720p i 30 kl./s zajmuje około 45 megabajtów. Minuta wideo w rozdzielczości 4K i 60 kl./s to aż 400 megabajtów.

W smartfonach z Androidem zmiany rozdzielczości nagrywanego wideo dokonać można w ustawieniach aplikacji „Aparat”. W iPhone’ach należy wejść w zakładkę „Aparat” w ustawieniach systemu.

Rozwiązania wbudowane w system

W systemie Android wiele możliwości daje wspomniana już zakładka „Pielęgnacja urządzenia”. Z jej poziomu można przejrzeć i usunąć dokumenty, obrazy, filmy, dźwięki, wspomniane już rzadko używane aplikacje oraz ich dane i ustawienia. Jest też funkcja „Optymalizuj”, która między innymi czyści pamięć podręczną smartfona.

W zakładce „iPhone (miejsce)” znajdują się nawet informacje na temat zaleceń dotyczących zwolnienia pamięci. System sugeruje na przykład przeniesienie zdjęć do chmury iCloud, usunięcie zdjęć z folderu „Ostatnio usunięte” czy przejrzenie dużych załączników w Wiadomościach - wyświetlona zostaje w tym celu lista tych załączników, które posortowane są od największego. Usunąć można je bezpośrednio z poziomu tej listy.

Pamięci w telefonie zawsze za mało

Jak wspomniano na początku, pamięć masowa smartfona jest ograniczona. Opisane wyżej rozwiązania pomogą odzyskać część pamięci, ale trzeba pamiętać, że problemu można pozbyć się jeszcze przed zakupem nowego urządzenia. Należy świadomie wybierać wielkość pamięci, w którą wyposażony będzie nowy smartfon. Zanim podjęta zostanie decyzja o zakupie kolejnego smartfona warto sprawdzić ile pamięci zajmują zgromadzone na dotychczasowym urządzeniu dane. W przypadku telefonów z Androidem, które obsługują karty microSD, kolejny smartfon powinien mieć mniej więcej tyle pamięci, ile zajmują te dane plus jakaś rezerwa. Ale to minimum.

W przyszłości posiłkować się będzie można kartą pamięci, ale zdecydowanie bardziej niezawodna jest wbudowana pamięć. W urządzeniach, w których nie można wykorzystać kart SD pamięć powinna być dużo większa, niż ilość zgromadzonych danych. Należy liczyć się z tym, że z biegiem czasu ich ilość jeszcze się zwiększy. Tak jest w przypadku iPhone’ów i niektórych smartfonów z Androidem, na przykład Samsunga Galaxy S21. Co prawda, na rynku dostępne są przenośne pamięci flash ze złączem Lightning lub USB-C, ale chyba nikt nie wyobraża sobie korzystać ze smartfona, do którego ciągle podłączony jest pendrive.

Powiązane artykuły