Huawei

Huawei

Listy nawigacyjne

Kategoria

Nie wierzę: Samsung podzieli smutny los Huawei? 61 modeli Galaxy zbanowanych w Rosji!

Za pomocą Chrisfugiel

Samsung wpadł w spore tarapaty – rosyjski rząd nie zgadza się na sprzedaż 61 modeli smartfonów marki w swoim kraju. Co jest powodem tak poważnej decyzji władz?

Samsung straci rosyjski rynek?

Od kilku lat stosunki między Samsungiem a Rosją nie są łatwe. To dlatego, że trwa spór między szwajcarską marką Sqwin SA a koreańskim producentem. Sqwin zarzuca Samsungowi naruszenie patentu na system płatności elektronicznych, zarejestrowanego osiem lat temu właśnie w Rosji.

Po latach sądowej walki Rosja zdecydowała się na znacznie poważniejszy w skutkach ruch – chodzi o zakaz importu i sprzedaży sprzętów Galaxy.

Samsung Galaxy z Flip 3 5G / fot. gsmManiaK.pl

Na listę zbanowanych urządzeń trafiły sprzęty wyprodukowane po 2017 roku. To dlatego, że Samsung wprowadził swój system płatności (Samsung Pay) w Rosji końcówką 2016 roku.

Wśród zakazanych w sprzedaży smartfonów znalazły się takie modele, jak składane Galaxy Z Flip i Z Fold, flagowce z serii Galaxy S21, S10, S9 i S8, Galaxy S20 FE i budżetowy, czteroletni już Galaxy J5.

Zgodnie z sądowym orzeczeniem „sąd zakazuje działania usługi płatniczej Samsung Pay w Rosji, a także importu urządzeń z jego obsługą do kraju”.

Samsung Galaxy S21 / fot. producenta

Samsung odwołał się od wyroku – marka świetnie radziła sobie do tej pory na rynku rosyjskim, to więc dla koreańskiego producenta spory cios. Jak podaje raport Counterpoint Research, Samsung był do tej pory drugim co do wielkości producentem smartfonów w Rosji w 2021 roku.

Czy podobny los czeka smartfony wyposażone w inne systemy płatności, czyli Google Pay oraz Apple Pay? Twierdzi tak m.in. Eldar Murtazin, czołowy analityk Mobile Research Group. Na takie spekulacje jest jednak chyba trochę za wcześnie.

O rozwoju wydarzeń związanych z zakazem sprzedaży smartfonów Galaxy w Rosji będziemy informować, gdy tylko pojawią się nowe doniesienia.

31

Dec/2021