Loading...

Te 9 aplikacji kradnie hasła do Facebooka. Lepiej sprawdź, czy masz je na telefonie

Te 9 aplikacji kradnie hasła do Facebooka. Lepiej sprawdź, czy masz je na telefonie

Zawierają groźnego trojana.Rosyjscy specjaliści od bezpieczeństwa z firmy Dr.Web opublikowali raport, w którym wymieniono 9 aplikacji na Androida, które kradną dane logowania do Facebooka. Konta ofiar są następnie używane do ataków phishingowych i publikowania linków prowadzących do witryn ze złośliwym oprogramowaniem. W aplikacjach wykryto trojana o oznaczeniu Android.PWS.Facebook.13., który poprzez fałszywy panel logowania rejestruje i wysyła dalej hasło oraz login ofiary.“Po tym, jak ofiara zalogowała się na swoje konto, trojany wykradały też pliki cookie z bieżącej sesji autoryzacyjnej. Były one potem wysłane do cyberprzestępców” - możemy przeczytać w raporcie.Najbardziej niepokojący jest fakt, że niebezpieczne tytuły cieszyły się względnie dużą popularnością, a niektóre nawet miały całkiem dobre oceny w Sklepie Play. W sumie, zostały pobrane ponad 6,5 miliona razy, a najwyżej oceniana aplikacja ma 4,5 na 5 gwiazdek przy 642 opiniach.

Z pozoru przydatne i funkcjonalne

Wszystkie zdemaskowane aplikacje na pierwszy rzut oka mogły wydawać się atrakcyjnymi pozycjami dla użytkowników szukających funkcjonalnych i praktycznych rozwiązań. Miały estetyczne loga i wiarygodnie wyglądający interfejs, a, jak pokazują oceny użytkowników, niektórzy byli nawet naprawdę zadowoleni z ich działania.Wszystkie tytuły zostały już usunięte ze Sklepu Play, jednak wciąż znajdują się na urządzeniach użytkowników, którzy pobrali je wcześniej. Warto więc przejrzeć listę programów zainstalowanych w smartfonie i sprawdzić, czy nie ma wśród nich: Jeśli znaleźliście na swoim smartfonie którąkolwiek z powyższych aplikacji, usuńcie ją, a następnie czym prędzej zmieńcie hasło do Facebooka.

Android tak ma

Według Tima Cooka, Android ma 47 razy więcej malware niż iOS. Pomijając już to, czy ta liczba oddaje rzeczywistą różnicę pomiędzy systemami, czy nie, jedno jest pewne: otwartość Androida to miecz obosieczny. Środowisko to jest dużo bardziej zróżnicowane, ale jednocześnie bardziej niebezpieczne, mimo tego, że Google regularnie stara się zaprowadzać w nim porządek.Co istotne, Apple, mimo pozornie bardzo surowych kryteriów akceptowania aplikacji w App Store, też nie unika wpadek. Według niedawnego raportu Washington Post, spośród 1000 najpopularniejszych aplikacji w platformie, aż 2 procent okazało się być scamem.Źródło: news.drweb.com / fot. tyt. Unsplash / Obi OnyeadorNie przegap podobnych wiadomości → Obserwuj nas w Google News.

Te 9 aplikacji kradnie hasła do Facebooka. Lepiej sprawdź, czy masz je na telefonie

Powiązane artykuły