Loading...

Testujemy Vectra TV Smart – usługę, która łączy w jedno telewizję i Internet

Testujemy Vectra TV Smart – usługę, która łączy w jedno telewizję i Internet

Przejdź naWiadomościMobileInternetMilitariaWideoStrefa poradNajnowszePopularnedekoder+1vectraMaciej OlanickiMateriał powstał przy współpracy z firmą Vectra

Lista usług oferowanych przez firmę Vectra wydłużyła się w ostatnim czasie o ciekawą pozycję – telewizję Smart. Już na poziomie koncepcyjnym rozwiązanie jest nietuzinkowe – TV Smart ma bowiem łączyć telewizję z aplikacjami i usługami VoD i być dostępne po podłączeniu do dowolnego internetu. Vectra jest pierwszym operatorem kablowym w Polsce, który zdecydował się na takie rozwiązanie, dodatkowo oferując obecnym jak i nowym klientom wyjątkową promocję Netflix w prezencie na 12 miesięcy. Jak taki pomysł sprawuje się w praktyce? Mieliśmy okazję się przekonać.

Źródło: materiały partnera

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że TV Smart od Vectry to nowe podejście do telewizji. W&nbspprzeciwieństwie do tradycyjnych dekoderów mamy tu do czynienia z&nbsptelewizją online, wzbogaconą o&nbspcały szereg dodatkowych usług. Po otwarciu pudełka szybko zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z małym urządzeniem z dużymi możliwościami. Jego możliwości w stosunku do analogicznych urządzeń oferowanych między innymi przez firmy Xiaomi czy Amazon są jednak znacznie szersze. Poza systemem operacyjnym umożliwiającym uruchamianie wszystkich popularnych na telewizorze aplikacji, a nawet gier, możemy także oglądać zwykłą telewizję. To właśnie tutaj leży nowatorstwo TV Smart – oprogramowanie płynnie łączy pokaźny pakiet stacji telewizyjnych z aplikacjami popularnych usług.

Źródło: materiały partnera

Nietuzinkowy dekoder - Smart 4K

Od strony sprzętowej największym zaskoczeniem są bodaj kompaktowe wymiary –&nbsp12 cm ×&nbsp12 cm przy grubości ok. 2,5 cm. Z&nbspcałą pewnością nie są to gabaryty, które znamy z&nbsptradycyjnych dekoderów. Warto zaznaczyć, że obudowa dekodera wyprodukowana została z&nbspwysokiej jakości zmatowionego plastiku, zaś ogół wykonania, spasowania elementów stoją na bardzo wysokim poziomie.

Mimo niewielkich rozmiarów producentowi udało się pomieścić w dekoderze sporo gniazd – znajdziemy tu dwa interfejsy USB, jeden w wersji 3.0, drugi 2.0, slot na kartę pamięci microSD, a także gniazdo RJ–45 umożliwiające przewodowe połączenie dekodera z internetem (rzecz jasna można także połączyć się bezprzewodowo). Dostępne jest też gniazdo SPDIF, dzięki któremu do urządzenia podłączymy sprzęt audio, a także pełnowymiarowe HDMI oraz gniazdo służące do zasilania dekodera. Dekoder potrafi wyświetlić treści o rozdzielczości Ultra HD 4K HDR ze wsparciem HDR 10 i o dziwo również z DOLBY VISION, które w telewizorach są raczej dostępne w wyższych i droższych modelach. Urządzenie oferuje bardzo dobrą jakość dźwięku w systemie Dolby Digital+.

Źródło: materiały partnera

Kluczową kwestią jest jednak, że cała usługa, łącznie z dekoderem, bazuje na pobieraniu treści wyłącznie za pośrednictwem internetu dowolnego operatora z przepustowością minimum 10 Mb/s. Tak jak na komputerach strumieniujemy treści np. z serwisu YouTube, tak w TV Smart strumieniowane są dziesiątki stacji telewizyjnych. Wystarczy podłączyć dekoder do prądu, a następnie skonfigurować połączenie Wi-Fi, zalogować się na konto Google’a, by zacząć korzystać z usługi. Nie są konieczne jakiekolwiek przyłączenia czy przeciąganie kabli w ścianach. Chwilę po otrzymaniu pudełka z urządzeniem można się już cieszyć z usługi.

Siła Android TV

Na dekoderze został zainstalowany system Android TV z&nbspautorską nakładką Vectry. To niewątpliwie duży atut, gdyż większość producentów, preinstaluje na dekoderach np. zróżnicowane dystrybucje Linuksa. Android TV ma nad nimi przewagę w&nbsppostaci przepastnych zasobów sklepu Google Play oraz dostępności Asystenta Google, dzięki któremu nawigować pomiędzy aplikacjami czy stacjami można za pomocą poleceń głosowych wydawanych przez wbudowany w&nbsppilota mikrofon.

Źródło: WP

Testujemy Vectra TV Smart – usługę, która łączy w jedno telewizję i Internet

Dzięki Google Play można za pośrednictwem telewizora korzystać z lwiej części usług, z których korzystamy na smartfonach. Netflix jest oczywistością (na dołączonym do dekodera pilocie, o którym więcej za moment, znajdziemy nawet osobny przycisk pozwalający na uruchomienie tej usługi), nic też nie stoi na przeszkodzie, by dzięki dekoderowi Vectry korzystać np. z HBO Go, YouTube, Amazon Prime Video, Tidala, oraz wielu, naprawdę wielu innych. Także Vectra oferuje swój własny serwis VoD, a treści dostępne są tam także w rozdzielczości 4K, za co w&nbspprzypadku niektórych serwisów trzeba słono dopłacać. Co ciekawe, 15 stycznia br. ruszyła nowa kampania zimowa Vectry, dzięki której opłata miesięczna za subskrypcję Netflix będzie mogła być doliczana do rachunku Vectra dzięki wygodnej usłudze "Płacę z Vectra – Netflix". Warto też zaznaczyć, że dekoder obsługuje protokół Chromecast, dzięki czemu z łatwością można uzyskać połączenie telewizora ze smartfonem z Androidem.

Z dekodera można także uczynić konsolę do gier. W Google Play znajdują się wszak nie tylko proste gry logiczne, shootery czy platformówki, ale stale powiększająca się liczba produkcji, które są portami z konsol czy pecetów, a także pełnoprawnych produkcji mobilnych. Dzięki temu, np. po podłączeniu do dekodera kontrolera, ograć można takie tytuły jak seria Final Fantasy, Asphalt 8, ale także gry znane z urządzeń mobilnych Hungry Shark Evolution, Sky Force, bo te od jakiegoś czasu, obok wielu innych uznanych produkcji, dostępne są także w Google Play na platformę Android TV.

Źródło: materiały partnera

Telewizja przez internet

No dobrze, ale jak w tym wszystkim pomieścić jeszcze stacje telewizyjne? I to niemało stacji, gdyż w największym pakiecie oferowane są aż 64 kanały w tym pakiety Premium jak HBO, Eleven, Cinemax i ponad 200 kanałów w przypadku korzystania z usługi telewizyjnej na sieci własnej Vectry. Główny ekran prezentuje obok siebie zarówno programy, jak i propozycje z usług VoD i innych aplikacji. Ponadto stacje są posortowane na grupy tematyczne. Obok siebie otrzymujemy więc propozycje konkretnych treści emitowanych na różnych kanałach, jak i seriali czy filmów. Ponadto oprogramowanie oferuje także podgląd aktualnie emitowanych w TV treści w widoku EPG oraz ekran prezentujący treści adresowane do dzieci. Te ostatnie zresztą także mają osobny przycisk na pilocie.

Co ważne, Vectra przygotowała wiele funkcji dodatkowych związanych właśnie z&nbspobsługą stacji telewizyjnych, których nie uświadczymy w&nbspstandardowym Android TV. Możliwe jest na przykład uzyskanie dostępu do wybranych treści, które emitowane były w&nbsptelewizji nawet kilka dni temu (za pomocą funkcji Catch-up TV). Dzięki funkcji Restart TV możliwe jest natomiast obejrzenie emitowanego aktualnie w&nbspTV materiału od samego początku, a&nbsptakże cofanie treści. Wisienką na torcie jest nagrywarka nPVR. Co ważne, nie zapisuje ona materiałów na pamięci dekodera, lecz w&nbspchmurze, dzięki czemu dostęp do nich można uzyskać także z&nbspinnych urządzeń.

Źródło: WP

Warto przy tym dodać, że w&nbspramach wspominanej już kampanii zimowej Vectry, klienci operatora mogą otrzymać nowoczesny dekoder Smart 4K z&nbspAndroid TV we wszystkich pakietach telewizji cyfrowej Jakby tego było mało, Vectra oferuje swoim klientom także dostęp do serwisu Netflix. W&nbspprezencie. Nawet na rok! Przykładowo w&nbspramach pakietu oferującego telewizję z&nbspdostępem do 168 kanałów (Pakiet Platynowy), wraz z&nbspdekoderem Smart 4K zawartym w&nbspcenie oraz Internetem do 600 Mb/s. Pakiet obejmuje również dostęp do serwisów Eleven oraz Cinemax w&nbspcenie (podczas gdy poza ofertą musielibyśmy zapłacić za nie 14,99 zł i&nbsp10 zł), a&nbspto wszystko w&nbspcenie 124,99 zł miesięcznie, gdzie wartość vouchera Netflix na 12 miesięcy w&nbspprezencie wynosi w&nbspsumie 516 zł. Aby odebrać ten cenny prezent wystarczy wybrać jedną z&nbspusług oferowanych przez operatora przed 15 kwietnia tego roku, a&nbspprzed 30 lipca zarejestrować się (lub zalogować na już istniejące konto) w&nbspusłudze streamingowej. W&nbspramach jednej promocji możemy więc nie tylko wejść w&nbspświat telewizji cyfrowej z&nbspnajwyższej półki, ale i&nbspuzyskać dostęp do tysięcy filmów i&nbspseriali oferowanych przez Netflix. Klienci mogą również skorzystać z&nbspdostępu do Netflix na 6&nbspmiesięcy w&nbspprezencie w&nbspramach oferty Internet 450 Mb za 54,99 zł, w&nbsppakiecie z&nbspnowoczesnym routerem WI-FI obsługującym częstotliwości 2,4 GHz i&nbsp5&nbspGHz.

Źródło: materiały partnera

Minimalistyczny pilot

Pewne zaskoczenie może budzić wygląd dołączonego do zestawu pilota, który łączy się z&nbspdekoderem za pośrednictwem Bluetooth. Producent zdecydował się bowiem na całkowitą rezygnację z&nbspklawiatury numerycznej –&nbspprzełączanie pomiędzy kanałami odbywa się z&nbspużyciem czterostronnego klawisza nawigacyjnego lub za pomocą poleceń głosowych. Wydzielono także osobne przyciski dla sekcji VoD, sekcji treści adresowanych do dzieci, a&nbsptakże dwa oddzielne przyciski uruchamiające kolejno aplikacje YouTube oraz Netflix. Jak już wspomniano, w&nbsppilota został wbudowany mikrofon –&nbspwystarczy nacisnąć umieszczony centralnie przycisk Asystenta Google i&nbspzacząć mówić. W&nbspkwestii responsywności dekodera na polecenia płynące z&nbsppilota nie mamy żadnych zastrzeżeń.

Źródło: WP

Miks telewizji i internetu – to może się podobać!

Zarówno samo urządzenie, jak i koncepcja całej usługi TV Smart od Vectra jest dość oryginalna. Jako szczególną zaletę należy wskazać prostotę całego rozwiązania oraz bogactwo możliwości zainstalowanego na dekoderze systemu Android TV, który do tej pory pozostawał domeną droższych telewizorów. Dzięki temu w obrębie jednego, konsekwentnego interfejsu uzyskujemy dostęp do konkretnych programów emitowanych przez telewizje aktualnie lub w przeszłości oraz w zasadzie wszystkich dostępnych w Polsce usług VoD. Ale to nie wszystko! Dzięki wspólnej promocji Vectra i&nbspNetflix z&nbspdostępem nawet przez rok w&nbspprezencie, użytkownicy otrzymują także możliwość korzystania z&nbspnajwiększej platformy VoD na świecie. W ten sposób telewizor staje się prawdziwym centrum multimedialnym – nie tylko mamy dzięki niemu dostęp do trudnej do oszacowania liczby treści wideo, ale także możemy posłuchać muzyki czy podcastów, pograć, a nawet zamówić jedzenie. Reasumując, czym jest Vectra? Pierwszą internetową telewizją kablową. I&nbspmy ten eksperyment, polegający na połączeniu telewizji i&nbspinternetu, uznajemy za naprawdę udany.

Vectra jest pierwszym operatorem kablowym w Polsce, który w standardzie oferuje swoim klientom dekoder 4K oparty o Android TV, a także który nawiązał współpracę z serwisem Netflix. Dzięki temu klienci otrzymują Voucher Netflix, który daje im nawet do roku dostępu do platformy w prezencie a także możliwość skorzystania z usługi "Płacę z Vectra – Netflix", ułatwiającej comiesięczne opłaty.

Informacje techniczne

Chipset: AmLogic S902 X2 (16.56K DMIPS, Quad-core)

GPU: Mali-G31 MP2 OpenGL ES3.2 3D GPU

Pamięć:

Rozdzielczość: 4K ze wsparciem HDR10 i Dolby Vision

Dźwięk przestrzenny: obsługa kodeków Dolby Digital+ (HDMI), Dolby Digital (S/PDIF)

Łączność:

Wejścia/wyjścia:

System operacyjny: Android TV 9.0

Materiał powstał przy współpracy z firmą Vectra

Podziel się opinią

Bądź z nami na bieżąco

na Instagramie

👍Lubię to!

na Facebooku

Powiązane artykuły