Loading...

Jak w prosty sposób sprawdzić jakie dane na temat aktywności fizycznej zapisuje iPhone

Jak w prosty sposób sprawdzić jakie dane na temat aktywności fizycznej zapisuje iPhone

Każdego dnia twój iPhone śledzi i zapisuje ile robisz kroków, jaki dystans pokonujesz i na ile schodów wszedłeś. Wszystkie te dane zapisywane są w aplikacji Zdrowie, abyś mógł na bieżąco śledzić stan swojej kondycji fizycznej. Jednak sama aplikacja Zdrowie mało przyjazna dla użytkownika. Na szczęście można uzyskać dostęp do tych wszystkich informacji w znacznie łatwiejszy sposób.

Każdy iPhone od czasów modelu 5S wyposażony jest koprocesor ruchu, który zbiera pomiary z akcelerometru, żyroskopu i kompasu, a następnie zamienia je w dane dotyczące twojej aktywności fizycznej. W aplikacji Zdrowie możesz podejrzeć całą aktywność fizyczną zarejestrowaną przez iPhone’a a także Apple Watch, oraz inne inteligentne zegarki lub opaski sportowe. Dane prezentowane są na wykresach, którym daleko do czytelności jaką oferują aplikacje firm trzecich. Dlatego znacznie lepiej skorzystać z aplikacji Ustawienia. W Ustawieniach można wyświetlić całą aktywność, usunąć zarejestrowane dane oraz zarządzać wszystkimi urządzeniami śledzącymi aktywność.

Jak wyświetlić liczbę kroków i pokonany dystans zapisany przez iPhone’a

Otwórz aplikację Ustawienia i z menu wybierz Zdrowie. Następnie przejdź do sekcji Dane i wybierz Dostęp do danych i urządzenia. Przewiń ekran do sekcji Urządzenia i z listy wybierz swojego aktualnego iPhone’a.

Wskazówka: na liście urządzenia znajdziesz wszystkie iUrządzenia, które były powiązane z twoim Apple ID. Dlatego nie zdziw się, jeśli zobaczysz tam sprzęt, którego używałeś nawet kilka lat temu.

Jak w prosty sposób sprawdzić jakie dane na temat aktywności fizycznej zapisuje iPhone

Po wybraniu urządzenia zobaczysz całą aktywność zdrowotną, którą ono rejestrowało. Na liście znajdą się zapisy nie tylko aktywności fizycznej. Znajdziesz tam także dane dotyczące snu, a nawet poziomu dźwięku w słuchawkach. Wszystkie dane prezentowane są chronologicznie, według daty i godziny. Jeśli dotkniesz któregoś z zapisów wyświetlą się szczegółowe informacje na temat tej aktywności: data i godzina rozpoczęcia i zakończenia, źródło pozyskania danych oraz nazwę aplikacji, która towarzyszyła aktywności.

Jak usunąć zarejestrowane dane

Jak miałeś okazję się przekonać, twój iPhone gromadzi bardzo dużo danych na temat twojego trybu życia. Tak naprawdę większość z nich, dla typowego użytkownika iPhone’a jest w dużym stopniu bezużyteczna. Mało kogo interesują informacje na temat asymetrii chodu czy czasu spędzonego w pozycji stojącej. Na całe szczęście setki megabajtów niepotrzebnych danych można łatwo usunąć, zostawiają jedynie te, które faktycznie są przydatne.

Aby usunąć dane:

Wykonaj kroki opisane w punkcie powyżej. Następnie wybierz aktywność, na przykład Asymetria chodu. W nowym oknie zostaną wyświetlone wszystkie zapisy dotyczące tego parametru. Teraz dotknij przycisku Edycja widocznego w prawym górnym rogu ekranu. Aby usunąć wszystkie dane dotyczące asymetrii chodu dotknij przycisku Usuń wszystkowidocznego w lewym górnym rogu ekranu, potwierdź chęć usunięcia. Aby usunąć konkretne rekordy, dotknij czerwonej ikonki z minusem widocznej przy rekordzie, a następnie dotknij przycisku Usuń.

Jak usunąć nieużywane urządzenia

Aplikacja Zdrowie przechowuje wszystkie dane zebrane od momentu, gdy w systemie iOS pojawiła się taka funkcjonalności. Oznacza to, że na liście urządzeń znajdują się i takie, których od dawna nie używasz, bo wymieniłeś je na nowszy model.

Aby usunąć nieużywane urządzenie:

Na stronie Źródła wybierz urządzenie, które chcesz usunąć. Przy nazwie urządzenia pojawi się komunikat, że nie jest już połączone z twoim iPhonem lub z Apple ID. Przewiń ekran do samego dołu i wybierz opcję Usuń wszystkie dane z [nazwa twojego urządzenia]. W oknie wyskakującym dotknij przycisku Usuń, by potwierdzić chęć skasowania danych.

Jak wyłączyć zapisywanie danych o aktywności fizycznej

Jeśli nie podoba ci się, że twój iPhone zapisuje tak wiele danych na temat twojego trybu życia i zdrowia, możesz wyłączyć tę funkcję.

Aby wyłączyć monitorowanie kondycji i aktywności fizycznej:

Uruchom aplikację Ustawienia, a następnie wybierz Prywatność. Przewiń ekran do samego dołu i wybierz Ruch i sprawność. Następnie przesuń w lewo suwak przy opcji Śledzenie sprawności. Przy okazji możesz zobaczyć, które aplikacje prosiły o dostęp do twoich danych dotyczących aktywności.

Wskazówka: pamiętaj, że wyłącznie opcji Śledzenie sprawności dotyczy wyłącznie iUrządzeń. Jeśli posiadasz opaskę sportową lun inteligentny zegarek firm trzecich to te urządzenia w dalszym ciągu będą monitorowały twoją aktywność, a dane zapisywały w aplikacji Zdrowie, o ile przyznałeś im do niej dostęp w trakcie konfiguracji wstępnej. Aby zobaczyć jakie urządzenia firm trzecich mają dostęp do aplikacji Zdrowie uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Zdrowie. Następnie wybierz Dostęp do danych i urządzenia. W sekcji aplikacje znajdziesz wszystkie aplikacje połączone z aplikacją Zdrowie. Po kliknięciu w wybraną aplikację, możesz sprawdzić do jakich danych ma ona dostęp.

Jak w prosty sposób sprawdzić jakie dane na temat aktywności fizycznej zapisuje iPhone

Powiązane artykuły