Loading...

Jak zwolnić miejsce na iPhone?

Jak zwolnić miejsce na iPhone?

Hipsterski iPhone 5C był oferowany w wersji z 8 GB pamięci

Przygotowałem poradnik dzięki któremu dowiecie się jak zwolnić miejsce na swoimi iPhone'ie lub iPadzie. Po przejściu wszystkich kroków na Waszych telefonach powinno pojawić się kilka wolnych gigabajtów pamięci. Zaczniemy od podstaw, a skończymy na nietypowych metodach.

Zrób porządek w zdjęciach

Najprostszym sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest przeniesienie zdjęć z iPhone na komputer. Wystarczy podłączyć telefon, zapisać fotki w pamięci komputera, a następnie usunąć je z telefonu. Jeżeli nie chcecie usuwać wszystkich zdjęć dokonajcie selekcji tych, które macie. Skasujcie duplikaty i zdjęcia seryjne, które iPhone często sam tworzy.

Zgrywanie zdjęć z iPhone

Znacznie więcej niż zdjęcia zajmują filmy, zwłaszcza jeśli kręcicie w rozdzielczości 4K. iPhone pozwala wygodnie przejrzeć, które z plików wideo zajmują najwięcej miejsca. Wejdźcie w Ustawienia -> Ogólne -> Pamięć (iPhone) -> (poczekajcie chwilę aż się załaduje) -> "Zdjęcia", a następnie "Przejrzyj osobiste pliki wideo". Tutaj pojawią się filmy posegregowane wg ilości zajmowanego miejsca.

Boicie się, że pamięć iPhone ponownie wypełni się bardzo szybko? Może warto zmniejszyć trochę jakość wideo nagrywanych w przyszłości. Wideo kręcone w rozdzielczości 1080p w 60 kl/s zajmują znacznie mniej pamięci niż te 4K w 60 kl/s. Prawie 3x mniej! Do "domowego użytku" spokojnie wystarczą nagrania o rozdzielczości 1080p lub nawet 720p.

W zdjęciach na iPhone jest również coś w rodzaju "kosza", który znacie z Windowsa, OSXa lub Linuxa. Znajdują się w nim zdjęcia i filmy usunięte w ciągu ostatnich 30 dni. Po tym czasie kasują się automatycznie. Miejsce na iPhone zwalnia się dopiero po usunięciu ich z wcześniej wspomnianego kosza. Na szczęście nie trzeba czekać tych 30 dni na zwolnienie miejsca. Wejdźcie w Zdjęcia, wybierzcie zakładkę Albumy, a następnie "Ostatnio usunięte". W tym miejscu możecie usunąć na zawsze lub przywrócić usunięte fotki i filmy.

Skorzystajcie z biblioteki iCloud

Jeżeli chcecie zachować ulubione zdjęcia na swoim telefonie, warto skorzystać z Biblioteki zdjęć iCloud. Wejdźcie w Ustawienia -> Twoje imię i nazwisko -> iCloud -> Zdjęcia. Następnie włączcie Bibliotekę zdjęć iCloud oraz zaznaczcie opcję "Optymalizuj dysk iPhone'a". Dzięki temu na telefonie będą przechowywane zdjęcia i wideo w niższej jakości, a oryginalne pliki będą przetrzymywane na serwerach Apple i dostępne w razie potrzeby.

Jak zwolnić miejsce na iPhone?

Biblioteka zdjęć iCloud w wersji darmowej pozwala przechowywać 5 GB danych. To już spora oszczędność pamięci zwłaszcza w modelach iPhone'a z 8 GB. Jeżeli opcja się spodoba, można zwiększyć ilość pamięci Biblioteki zdjęć iCloud do 50 GB w cenie 3,99 zł, 200 GB w cenie 11,99 zł lub do 2 TB w cenie 39,99 zł (miesięcznie). Ceny są dość atrakcyjne - 50 GB kosztuje tyle co pół piwa w barze, a zdecydowanie odciąży pamięć telefonu pozwalając zachować dostęp do danych.

Google Drive to również dobry pomysł na oszczędzenie miejsca

Kolejnym pomysłem na zachowanie w miarę wygodnego dostępu do zdjęć i wideo na iPhone’ie (o ile macie szybki internet), a przy tym zaoszczędzenia sporej ilości miejsca, jest dowolny dysk internetowy z wygodną aplikacją. Przykładem jest Google Drive. Na dysk Google możecie wrzucić za darmo nawet 15 GB danych, a aplikacja pozwala w miarę wygodnie je przeglądać (choćby dzięki kompresji w celu szybszego wczytywania itd.).

Spotify, Tidal, Deezer zajmują dużo miejsca

Aplikacje streamujące muzykę lubią zapisywać dane na naszym telefonie. Z jednej strony jest to dobre, bo w ten sposób ograniczają zużycie transferu, ale z drugiej zajmują bardzo dużo miejsca. W moim przypadku korzystania z Tidala było to aż ponad 4 GB danych. Wyobraźcie sobie teraz, że macie iPhone z 8 GB pamięci. Sam Tidal w takim przypadku zająłbym ponad połowę wolnego miejsca.

Tidal zajmował u mnie ponad 4 GB

Większość aplikacji strumieniujących muzykę pozwalają ograniczyć ilość wykorzystywanej pamięci. Warto skorzystać z tej opcji. Najczęściej znajduje się ona w ustawieniach samej aplikacji.

Usuńcie nieużywane gry i aplikacje

Aplikacje i gry zajmują mnóstwo miejsca na iPhone. Gry często posiadają tekstury bardzo wysokiej jakości i mogą zajmować nawet kilka gigabajtów! Nie sugeruję, aby usuwać nagle wszystkie, ale mam na to pewien patent. Wejdźcie w Ustawienia -> Ogólne -> Pamięć (iPhone) -> (poczekajcie chwilę aż się załaduje). Tutaj znajdziecie listę gier oraz aplikacji posegregowaną według ilości zajmowanej pamięci.

Gry zajmują dużo miejsca

Dla mnie decyzja które z nich usunąć, a które zostawić, opiera się na pytaniu "Czy używałem tej gry / aplikacji w ciągu ostatniego miesiąca chociaż raz?". Jeżeli używałem to ją zostawiam, a jeżeli nie to usuwam. Nie oszukujcie ;-)

Jak usunąć grę, żeby nie stracić save’ów?

Często mam tak, że nie gram już w jakąś grę od dawna (Plants vs Zombies), ale nie chcę jej kasować ze względu na swój progress i dobre statystyki. Potem musiałbym przechodzić od początku. Jakiś czas temu w iPhone pojawiła się możliwość usunięcia gry lub aplikacji bez usuwania jej zapisanych danych. Pozwala to zachować nasze ustawia, save'y z gier itd., a usunąć samą aplikację. Potem po ponownym zainstalowaniu aplikacji wróci nasz progress. Jest to bardzo przydatne.

Aby usunąć aplikację w ten sposób należy wejść w Ustawienia -> Ogólne -> Pamięć (iPhone), a następnie wejść w wybraną aplikację. W ten sposób możemy wybrać czy chcemy zachować dane aplikacji po jej usunięciu. Usuwanie aplikacji w “standardowy sposób” (przytrzymanie palcem, a następnie kliknięcie w czerwony krzyżyk) sprawi, że dane aplikacji nie zostaną zachowane.

Wyczyśćcie dane Safari oraz wiadomości

Domyślnie iPhone przechowuje pełną historię wiadomości SMS oraz iMessage. Jeżeli wysyłacie sam tekst - bez treści multimedialnych, to nie ma problemu. Jeśli jednak lubicie dorzucać do wiadomości nagrania głosowe, zdjęcia, filmy lub naklejki, to warto uruchomić automatyczne usuwanie wiadomości po pewnym czasie. Do wyboru mamy trzy opcje: zachowaj na zawsze, usuwaj po roku lub usuwaj po 30 dniach. Aby zdecydować jak długo mają być przechowywanie wiadomości wejdźcie w Ustawienia -> Wiadomości -> Przechowywanie wiadomości.

Naklejki w iPhone również potrafią zająć wiele pamięci

Kolejnym krokiem w zwiększaniu ilości wolnego miejsca jest wyczyszczenie pamięci podręcznej przeglądarki internetowej Safari. W tym celu kliknijcie w Ustawiania -> Safari -> Wyczyść Historię oraz Dane Witryn. Wyczyszczenie cache może zwolnić od kilku do kilkuset megabajtów na iPhone.

Czekamy na Wasze porady!

To już wszystkie sposoby jakie przygotowałem dla Was, aby zaoszczędzić trochę miejsca na telefonach Apple. Mam nadzieję, że poradnik pozwolił Wam zwolnić chociaż kilka gigabajtów. Jeżeli znacie inne sposoby na zaoszczędzenie miejsca na iPhone lub iPadzie podzielcie się z nami w komentarzach.

Powiązane artykuły