Loading...

iOS 14 – jak włączyć na iPhonie funkcję rozpoznawania dźwięków z otoczenia

iOS 14 – jak włączyć na iPhonie funkcję rozpoznawania dźwięków z otoczenia

W systemie iOS 14 pojawiła się nowa funkcja, która pozwala istotnie zwiększyć bezpieczeństwo osób niedosłyszący i niesłyszących. iPhone pracujący pod kontrolą iOS 14 może wykrywać i ostrzegać o dźwiękach takich jak różnego typu alarmy, dzwonki, pukanie itp.

Apple od lat bardzo dba o klientów niepełnosprawnych. Zarówno macOS jak i iOS wyposażone są w liczne funkcje, które ułatwiają korzystanie z gadżetów Apple osobom niepełnosprawnym. W iOS 14 pojawiły się ważne funkcje związane z dostępnością. Tym razem przeznaczone są dla osób niesłyszących lub niedosłyszących i mogą znacząco podnieść komfort codziennego życia z iPhonem. Telefon może wykrywać i powiadamiać o dźwiękach, z którymi użytkownicy stykają się z codziennym życiu. Od płaczu dziecka, poprzez pukanie do drzwi po różnego rodzaju alarmy.

Aby włączyć funkcję rozpoznawania dźwięków na iPhonie:

Uruchom aplikację Ustawienia. Kliknij Dostępność, a następnie przewiń ekran w dół do sekcji Słuch i kliknij Rozpozn. Teraz przesuń w prawo przełącznik przy opcji Rozpoznawanie dźwięku. Poniżej zobaczysz informacje na temat ile miejsca zajmuje ta funkcja w pamięci telefonu, a także krótki opis tego jak działa i jak z niej korzystać. Opisane są tam także ograniczenia związane z funkcją rozpoznawania dźwięku.

iOS 14 – jak włączyć na iPhonie funkcję rozpoznawania dźwięków z otoczenia

Następnie wybierz Dźwięki. Na ekranie pojawi się lista dźwięków, które iPhone potrafi rozpoznać. Przesuń przełącznik w prawo przy dźwiękach, których Twój iPhone ma nasłuchiwać. Do wyboru są następujące dźwięki:

– alarm pożarowy

– syrena alarmowa

– alarm detektora dymu

– miauczenie kota

– szczekanie psa

– dzwonki i alarmy sprzętu AGD

– klakson samochodowy

– dzwonek do drzwi

– pukanie do drzwi

– szum bieżącej wody

– płacz dziecka

Pamiętaj: po włączeniu funkcji rozpoznawania dźwięku nie będzie dostępna funkcja Hey Siri. Zarówno Hery Siri jak i rozpoznawania dźwięku wymagają pasywnego dostępu mikrofonu, więc i nie mogą działać w tym samym czasie. W momencie, gdy rozpoznawanie dźwięków jest aktywne,Siri możesz wywołać za pomocą przycisków początek lub bocznego.

Pamiętaj: Funkcja Hey Siri na AirPods jest aktywna nawet po włączeniu funkcji rozpoznawania dźwięku, ponieważ Hey Siri korzysta z mikrofonu w słuchawkach, a rozpoznawanie dźwięku z mikrofonu w iPhonie.

Jak korzystać z funkcji rozpoznawania dźwięków:

Po wyjściu z aplikacji Ustawienia możesz nadal korzystać z iPhone’a w zwykły sposób. Rozpoznawanie dźwięku działa w tle, prawie nie rozładowuje baterii. iPhone analizuje odgłosy otoczenia i w razie wykrycia jednego w wybranych dźwięków wyświetla powiadomienie „Rozpoznano dźwięk, który brzmi jak [typ dźwięku]”. iPhone wyświetla indywidualne powiadomienia za każdym razem, gdy zostanie wykryty dźwięk, nawet jeśli rozpozna ten sam dźwięk w ciągu kilku sekund od siebie. Ponadto wszystkie ostrzeżenia dotyczące rozpoznawania dźwięku można wyświetlić w Centrum powiadomień.

Jak wyłączyć funkcję rozpoznawania dźwięków na iPhonie:

Uruchom aplikację Ustawienia. Kliknij Dostępność, a następnie przewiń ekran w dół do sekcji Słuch i kliknij Rozpozn. Możesz wyłączyć rozpoznawanie wszystkich lub tylko wybranych dźwięków. Jeśli chcesz wyłączyć rozpoznawanie wszystkich dźwięków przesuń w lewo przełącznik przy opcji Rozpoznawanie dźwięku. Jeśli chcesz wyłączyć rozpoznawanie konkretnych dźwiękówwybierz Dźwięki i przesuń w lewo przełącznik przy dźwiękach, na które Twój iPhone ma nie reagować.

iOS 14 – jak włączyć na iPhonie funkcję rozpoznawania dźwięków z otoczenia

Powiązane artykuły