Loading...

iOS 14 – jak nagrywać i edytować dźwięk na iPhonie za pomocą aplikacji Dyktafon

iOS 14 – jak nagrywać i edytować dźwięk na iPhonie za pomocą aplikacji Dyktafon

Dyktafon to bezpłatna aplikacja preinstalowana w systemie iOS, która umożliwia nagrywanie dźwięku na iPhonie, iPodzie Touch, iPadzie i Apple Watch. Aplikacja Dyktafon umożliwia nie tylko nagrywanie głosu, ale także edytowanie nagrań oraz ich eksport i udostępnianie. Choć aplikacja jest prosta, w zupełności wystarczy do nagrywania wykładów itp.

Jak nagrywać dźwięk za pomocą aplikacji Dyktafon dla iOS

 1. Otwórz aplikację Dyktafon na swoim iPhonie lub innym urządzeniu iOS.

Pamiętaj: aplikacja Dyktafon jest preinstalowana na każdym nowym iUrządzeniu, jednak można ją usunąć. Jeśli nie masz jej wśród zainstalowanych aplikacji, możesz ją pobrać bezpłatnie na nowo z AppStore.

 1. Dotknij czerwonego przycisku nagrywania u dołu ekranu, aby rozpocząć nowe nagranie głosowe. Wystarczy jedno dotknięcie, nie musisz go trzymać przez cały czas nagrywania.

 1. Jeśli podczas nagrywania dotkniesz czerwonej linii symbolizującej falę dźwiękową to otworzy się karta z dodatkowymi opcjami. Znajdziesz na niej przyciski pozwalające wstrzymać nagrywanie i wznowić je, aby zachować wiele nagrań w tym samym pliku dźwiękowym.
 2. Aby zatrzymać nagrywanie, dotknij ponownie czerwonego przycisku. Nagrania zapisywane są automatycznie.

Jak zmienić nazwę nagrania

Standardowo pliki z nagraniami zapisywane są pod nazwą „nowe nagranie x”, gdzie x to numer porządkowy nagrania. Jeśli chcesz zapisać nagranie pod inną nazwą to dotknij napis Nowe nagranie widoczny u góry ekranu i wpisz nazwę nagrania. Nagranie zostanie zapisane pod wpisaną nazwą.

Jak edytować dźwięk nagrany za pomocą aplikacji Dyktafon dla iOS

Aplikacja Dyktafon dla iOS zawiera tylko podstawowe funkcje edycji. W praktyce są tylko dwie możliwości: można poprawić jakość dźwięku za pomocą automatycznego filtra lub przyciąć nagranie.

Jak poprawić jakość nagrania

 1. Stuknij nagranie dźwiękowe, którego jakość chcesz edytować na ekranie głównym aplikacji, następnie dotknij symbolu wielokropka.
 2. Na karcie udostępniania stuknij opcję Edytuj nagranie.
 3. Stuknij ikonę z magiczną różdżką, widoczną z lewej strony ekranu. Aplikacja nałoży na nagranie automatyczny filtr.

Jak przyciąć nagranie

 1. Stuknij nagranie dźwiękowe, którego jakość chcesz edytować na ekranie głównym aplikacji, następnie dotknij symbolu wielokropka.
 2. Na karcie udostępniania stuknij opcję Edytuj nagranie.
 3. Stuknij ikonę przycinania widoczną z prawej strony ekranu.
 4. Przeciągnij brązowe uchwyty u dołu ekranu, aby objąć sekcję nagrania, którą chcesz zachować.
 5. Stuknij Przytnij, aby usunąć dowolną część nagrania poza uchwytami przycinania. Następnie stuknij Zapisz, aby potwierdzić zmiany. Jeśli chcesz usunąć fragment dźwięku, stuknij ikonę przycinania, wybierz część osi czasu i stuknij opcję Usuń. Na koniec dotknij Zapisz.
 6. Po zakończeniu wszystkich zmian w pliku audio kliknij Zachowaj.

Jak usunąć nagranie

Aby usunąć nagranie dźwiękowe w aplikacji Dyktafon dla iOS, stuknij nagranie, a następnie stuknij w ikonkę kosza widoczną z prawej strony ekranu.

Pamiętaj: aplikacja nie ostrzega przed usunięciem nagrania, ale jeśli przypadkowo usuniesz nagranie, możesz je odzyskać. Stuknij kategorię Ostatnio usunięte, stuknij nazwę pliku, a następnie stuknij opcję Odzyskaj i Odzyskaj nagranie.

Jak wysyłać notatki głosowe

Po nagraniu pliki audio w aplikacji Notatki głosowe można przesyłać do wielu różnych aplikacji i usług.

Aby wysłać lub udostępnić nagranie:

 1. Kliknij plik, który chcesz wysłać.
 2. Dotknij ikony wielokropka.
 3. Kliknij Udostępnij.
 4. Wybierz z listy osobę, której chcesz udostępnić nagranie lub aplikację, w której chcesz odtworzyć nagranie. Wybierając opcję Zapisz w plikach, możesz zapisać nagranie w chmurze iCloud na na Mac’u lub innym iUrządzniu zapisać ją na swoim urządzeniu.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek błędy podczas eksportowania lub tworzenia kopii zapasowej nagrania, spróbuj wysłać je do siebie w wiadomości e-mail, otwórz plik na komputerze, a następnie wyślij do preferowanej usługi lub kontaktu.

Wskazówki dotyczące aplikacji Dyktafon dla iOS

– przed rozpoczęciem nagrania sprawdź ilość pamięci w telefonie. Chociaż nagrania notatek głosowych mogą trwać tak długo, jak chcesz, są one ograniczone ilością wolnego miejsca na urządzeniu. Jeśli planujesz długie i ważne nagranie upewnij się, że masz na nie wystarczająco dużo miejsca

– przed ważnym nagraniem wykonaj nagranie testowe. Masz w planie nagranie ważnego wykładu lub wywiadu? Zrób krótkie nagranie testowe, aby upewnić się, że wszystko działa dobrze i hałas w tle nie jest zbyt głośny.

– jeśli możesz, żyj zewnętrznego mikrofonu. Oczywiście nie jest to niezbędne, ale podłączenie zewnętrznego mikrofonu do iPhone’a może znacznie poprawić jakość dźwięku.

– włącz robienie kopii zapasowych w chmurze iCloud. Dzięki temu Twój ważne nagrania nie zostaną utracone, jeśli zgubisz lub zepsujesz iPhone’a.

iOS 14 – jak nagrywać i edytować dźwięk na iPhonie za pomocą aplikacji Dyktafon

Powiązane artykuły