Loading...

iOS 14 – Jak odblokować iPhone’a za pomocą głosu

iOS 14 – Jak odblokować iPhone’a za pomocą głosu

iPhone’a, w zależności od posiadanego modelu można odblokować przy pomocy Face ID lub Touch ID oraz rzecz jasna wpisując hasło. Jednak mało osób wie, że jest jeszcze jedna metoda na odblokowanie iPhone’a – przy pomocy głosu.

Na początek śpieszę wyjaśnić, że odblokowanie iPhone’a za pomocą głosu nie ma nic wspólnego z biometrią i może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo telefonu, więc warto z tej funkcji korzystać z rozwagą.

Ze względu na brak polskiej Siri sterowanie iPhonem przy pomocy komend głosowych przez polskich użytkowników tego iUrządzenia jest mało popularne. Grono osób, które w ten sposób korzystają ze swoich iPhone’ów ogranicza się prawie wyłącznie do osób w jakimś stopniu niepełnosprawnych, dla których to jedyna możliwość na korzystanie z telefonu. Przeciętny użytkownik nawet nie bardzo zdaje sobie sprawę z tego, że iOS pozwala na pełną obsługę za pomocą głosu.

Oczywiście Siri nie ma wystarczających uprawień, by odblokować telefon. Jednak z pomocą przyjdzie nam inna funkcja zaszyta w menu Dostępność – Sterowanie głosowe. Dzięki użyciu prostego triku pozwoli Sterowanie głosowe pozwala odblokować iPhone’a bez użycia Face ID lub Touch ID czy fizycznego wpisywania hasła.

Jak to działa w praktyce? Wystarczy nagrać sekwencję dotyku punktów ekranu i odtworzyć ją, gdy wyświetlona jest klawiatura na ekranie blokady.

Krok 1 – włącz sterowanie głosem

Uruchom aplikację Ustawienia i wybierz Dostępność. Na karcie Sterowanie głosowe stuknij w opcję Konfiguruj sterowanie głosowe. Wyświetli się samouczek Sterowanie głosowego. Na pierwszym ekranie stuknij przycisk Dalej, na drugim Gotowe. Gdy wrócisz do karty Sterowanie głosowe, na górze pojawi się opcja Sterowanie głosowe, a suwakbędzie przesunięty w prawo.

Krok 2 – utwórz polecenie odblokowujące iPhone’a

Na karcie Sterowanie głosowe wybierz opcję Dostosuj polecenia, a następnie Utwórz nowe polecenie. W polu Fraza wpisz polecenie, które będzie odpowiedzialne za odblokowanie telefonu.

Pamiętaj o dwóch rzeczach: polecenie musi być po angielsku oraz nie może być łatwe do odgadnięcia przez osobę postronną. Pomyśl o nim jak o magicznym zaklęciu. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jeśli będzie to nielogiczny zbitek słów lub jakieś krótkie zdanie, na przykład: „otwórz – pies – jedenaście” czy „chłopiec otworzył szafę”.

Następnie kliknij w Czynność.

Z listy wybierz Uruchom gest własny. Na ekranie wyświetli się szare pole. Teraz twoje zadanie polega na tym, by dotknąć ekranu dokładnie w miejscach i w tej samej kolejności, w jakiej robisz to podczas ręcznego odblokowywania iPhone’a wpisując hasło.

Wskazówka: to jest zdecydowanie najtrudniejsza część konfiguracji i być może będziesz musiał najpierw poćwiczyć i kilka, bądź kilkanaście razy wprowadzić hasło. Możesz sobie ułatwić zadanie na kilka sposobów. Na przykład zostawić ślady na wyświetlaczu lekko spoconym palcem, narysować szablon na papierze lub wziąć iPhone’a innej osoby, wyświetlić ekran blokady, a następnie porównać go z ekranem, aby precyzyjnie zlokalizować miejsca, gdzie należy stuknąć podczas nagrywania gestu. W przypadku hasła numerycznego z czterech lub sześciu znaków nie jest to aż takie trudne. W przypadku alfanumerycznego hasła nagranie gestu może zająć znacznie więcej czasu.

Po nagraniu sekwencji dotknięć, wciśnij przycisk Zachowaj i wyjdź z aplikacji Ustawienia.

Krok 3 – Odblokuj iPhone’a głosem

Na początek upewnij się, że obsługa głosem jest aktywna. Poznasz to po ikonce mikrofonu na niebieskim tle widocznej w górnej części ekranu. Wybudź telefon i przywołaj na ekran klawiaturę do wpisania hasła. Następnie powiedz swoją frazę. Po około sekundzie na ekranie powinny pojawić się szare kropki, które imitują dotknięcia ekranu. Po zakończeniu sekwencji dotknięć Twój iPhone powinien zostać odblokowany, a ty zobaczysz małe powiadomienie u góry ekranu informujące, że polecenie zostało pomyślnie wykonane.

Pamiętaj: twój telefon może być odblokowany przez każdego, kto wypowie „magiczną frazę”. To nie jest zabezpieczenie biometryczne, iPhone nie rozróżnia, czy polecenie wypowiedziałeś ty, czy inna osoba.

Jak odblokować iPhone’a za pomocą głosu

5/5 - (1 vote)

Powiązane artykuły