Loading...

iOS 15.1, iPadOS 15.1, watchOS 8.1 i macOS 12 Monterey. Czy warto je instalować?

iOS 15.1, iPadOS 15.1, watchOS 8.1 i macOS 12 Monterey. Czy warto je instalować?

Apple udostępniło pierwsze „większe” aktualizacje dla swoich systemów. iOS 15.1, iPadOS 15.1, watchOS 8.1 oraz macOS 12 Monterey przynoszą tylko kilka zmian i nowości. Mówimy o najważniejszych funkcjach na które czekaliśmy od premiery pierwszych stabilnych wersji. Sprawdź je już teraz.

Wyczekiwane funkcje i zmiany – oto najważniejsze nowości

Apple udostępniło w tym tygodniu pierwsze stabilne wydanie systemu macOS 12 Monterey. To najważniejsza nowość, której wyczekiwaliśmy w tym roku i największa aktualizacja od czasu Big Sura. W nowej wersji systemu macOS znajdziemy przede wszystkim mnóstwo rozwiązań znanych dotychczas tylko z iPhone’a czy iPada.

Mamy bowiem od teraz Skróty, iCloud+ czy ulepszenia w obrębie FaceTime, Tryby Skupienia, grupy kart w Safari a także (wreszcie) funkcję AirPlay, która pozwala zamienić laptopa w bezprzewodowy głośnik!

TEST Apple iPhone 13 Pro. Zaskakuje tam, gdzie się tego nie spodziewasz

A co przynosi iOS 15.1? Tutaj przede wszystkim znajdziemy wyczekiwaną funkcję SharePlay, która pozwoli wspólnie ze znajomymi czy członkami rodziny oglądać i komentować np. epizod serialu poprzez FaceTime. Funkcja ta pozwala także po raz pierwszy na zdalne udostępnienie obrazu z ekranu i SpringBoarda naszego smartfonu/tabletu.

Mamy także dodaną możliwość nagrywania wideo w formacie ProRes na iPhonie 13 Pro i Pro Max. Dodano także możliwość wyłączenia automatycznego przejścia soczewek w tryb makro w aplikacji Aparat. To największe nowości. Pozostałe zmiany oscylują głównie w obrębie naprawy wykrytych błędów.

Jak zabezpieczyć iPhone 13 Pro przed codziennością? Podpowiadam, jakie etui kupić

iOS 15.1, iPadOS 15.1, watchOS 8.1 i macOS 12 Monterey. Czy warto je instalować?

W przypadku iPada, większość zmian dotyczy praktycznie tych samych obszarów. Z kolei, jeśli chodzi o Apple Watcha to zmian jest też, jak na lekarstwo i nie ma nic wybitnie szczególnego, o czym warto byłoby wspominać. Być może drobnych poprawek jest więcej i system działa płynniej, ale tego dowiemy się w kolejnych dniach – po pierwszych testach stabilnych wersji.

Przed instalacją warto zrobić kopię zapasową danych

W przypadku iPhone’a mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to pełny backup do chmury iCloud, która wykonuje się automatycznie w sytuacji, gdy urządzenie jest podłączone do ładowania, zablokowane oraz znajduje się w zasięgu Wi-Fi. Drugi sposób to skorzystanie z programu iTunes na Windowsie lub Findera na macOS. Tutaj wystarczy podłączyć smartfona do komputera i przy pomocy synchronizacji zgrać najważniejsze dane.

W przypadku iPada również możemy zgrać wszystko do chmury iCloud lub jakiejkolwiek innej usługi pozwalającej na zrobienie kopii zapasowej naszych danych. Jeśli chodzi o Maca – tutaj potrzebny będzie prawdopodobnie dodatkowy dysk zewnętrzny, jeśli mamy kilkadziesiąt gigabajtów danych.

Aktualizację na iPadzie i iPhonie można pobrać stukając w ikonkę Ustawienia, przechodząc do sekcji Ogólne, a następnie Uaktualnienia. Ciekawostka – system macOS 12 Monterey waży aż ponad 12 GB.

iOS 15.1 – pełna lista zmian

iOS 15.1 wprowadza obsługę funkcji SharePlay — zupełnie nowy sposób dzielenia się przeżyciami ze znajomymi i członkami rodziny w FaceTime. To wydanie dodaje także możliwość nagrywania wideo ProRes na iPhonie 13 Pro oraz iPhonie 13 Pro Max, jak również weryfikowalne karty szczepień przeciwko COVID-19 w aplikacji Portfel. Zawiera ono też inne funkcje i poprawki błędów dla iPhone’a.

SharePlay

Aparat

Portfel

Tłumacz

Dom

Skróty

To wydanie naprawia także następujące problemy:

Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem: https://support.apple.com/kb/HT201222

Jest coraz gorzej: Apple wycofa felernego iPada mini 6?

iPadOS 15.1 – pełna lista zmian

iPadOS 15.1 wprowadza obsługę funkcji SharePlay — zupełnie nowy sposób dzielenia się przeżyciami ze znajomymi i członkami rodziny w FaceTime. To wydanie zawiera także inne funkcje i poprawki błędów dla iPada.

SharePlay

Tłumacz

Dom

Skróty

To wydanie naprawia także następujące problemy:

Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem: https://support.apple.com/kb/HT201222.

Apple Watch Series 7 w Polsce. Oto polskie ceny i porównanie z Apple Watch Series 6

watchOS 8.1 – pełna lista zmian

watchOS 8.1 zawiera następujące ulepszenia i poprawki błędów dotyczących Twojego Apple Watch:

Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem: https://support.apple.com/HT201222.

macOS 12.0.1 Monterey – pełna lista zmian

macOS Monterey oferuje nowe sposoby pozostawania w kontakcie, tworzenia oraz dzielenia się z innymi. FaceTime wprowadza ulepszenia audio i wideo, w tym dźwięk przestrzenny i tryb Portret. Dzięki nowym narzędziom pracy, takim jak Tryb skupienia, Szybka notatka oraz Grupy kart w Safari, możesz osiągnąć większą wydajność. Funkcja AirPlay na Maca umożliwia płynną pracę na wielu urządzeniach.

FaceTime

Wiadomości

Safari

Tryby skupienia

Szybka notatka i Notatki

AirPlay na Maca

Tekst na żywo

Skróty

Mapy

Prywatność

iCloud+

Powiązane artykuły