iPhone

iPhone

Kategoria

iOS 15.1, iPadOS 15.1, watchOS 8.1 i macOS 12 Monterey. Czy warto je instalować?

Za pomocą Chrisfugiel

Apple udostępniło pierwsze „większe” aktualizacje dla swoich systemów. iOS 15.1, iPadOS 15.1, watchOS 8.1 oraz macOS 12 Monterey przynoszą tylko kilka zmian i nowości. Mówimy o najważniejszych funkcjach na które czekaliśmy od premiery pierwszych stabilnych wersji. Sprawdź je już teraz.

Wyczekiwane funkcje i zmiany – oto najważniejsze nowości

Apple udostępniło w tym tygodniu pierwsze stabilne wydanie systemu macOS 12 Monterey. To najważniejsza nowość, której wyczekiwaliśmy w tym roku i największa aktualizacja od czasu Big Sura. W nowej wersji systemu macOS znajdziemy przede wszystkim mnóstwo rozwiązań znanych dotychczas tylko z iPhone’a czy iPada.

Mamy bowiem od teraz Skróty, iCloud+ czy ulepszenia w obrębie FaceTime, Tryby Skupienia, grupy kart w Safari a także (wreszcie) funkcję AirPlay, która pozwala zamienić laptopa w bezprzewodowy głośnik!

TEST Apple iPhone 13 Pro. Zaskakuje tam, gdzie się tego nie spodziewasz

A co przynosi iOS 15.1? Tutaj przede wszystkim znajdziemy wyczekiwaną funkcję SharePlay, która pozwoli wspólnie ze znajomymi czy członkami rodziny oglądać i komentować np. epizod serialu poprzez FaceTime. Funkcja ta pozwala także po raz pierwszy na zdalne udostępnienie obrazu z ekranu i SpringBoarda naszego smartfonu/tabletu.

Mamy także dodaną możliwość nagrywania wideo w formacie ProRes na iPhonie 13 Pro i Pro Max. Dodano także możliwość wyłączenia automatycznego przejścia soczewek w tryb makro w aplikacji Aparat. To największe nowości. Pozostałe zmiany oscylują głównie w obrębie naprawy wykrytych błędów.

Jak zabezpieczyć iPhone 13 Pro przed codziennością? Podpowiadam, jakie etui kupić

iOS 15.1, iPadOS 15.1, watchOS 8.1 i macOS 12 Monterey. Czy warto je instalować?

W przypadku iPada, większość zmian dotyczy praktycznie tych samych obszarów. Z kolei, jeśli chodzi o Apple Watcha to zmian jest też, jak na lekarstwo i nie ma nic wybitnie szczególnego, o czym warto byłoby wspominać. Być może drobnych poprawek jest więcej i system działa płynniej, ale tego dowiemy się w kolejnych dniach – po pierwszych testach stabilnych wersji.

Przed instalacją warto zrobić kopię zapasową danych

W przypadku iPhone’a mamy do wyboru dwie opcje. Pierwsza to pełny backup do chmury iCloud, która wykonuje się automatycznie w sytuacji, gdy urządzenie jest podłączone do ładowania, zablokowane oraz znajduje się w zasięgu Wi-Fi. Drugi sposób to skorzystanie z programu iTunes na Windowsie lub Findera na macOS. Tutaj wystarczy podłączyć smartfona do komputera i przy pomocy synchronizacji zgrać najważniejsze dane.

W przypadku iPada również możemy zgrać wszystko do chmury iCloud lub jakiejkolwiek innej usługi pozwalającej na zrobienie kopii zapasowej naszych danych. Jeśli chodzi o Maca – tutaj potrzebny będzie prawdopodobnie dodatkowy dysk zewnętrzny, jeśli mamy kilkadziesiąt gigabajtów danych.

Aktualizację na iPadzie i iPhonie można pobrać stukając w ikonkę Ustawienia, przechodząc do sekcji Ogólne, a następnie Uaktualnienia. Ciekawostka – system macOS 12 Monterey waży aż ponad 12 GB.

iOS 15.1 – pełna lista zmian

iOS 15.1 wprowadza obsługę funkcji SharePlay — zupełnie nowy sposób dzielenia się przeżyciami ze znajomymi i członkami rodziny w FaceTime. To wydanie dodaje także możliwość nagrywania wideo ProRes na iPhonie 13 Pro oraz iPhonie 13 Pro Max, jak również weryfikowalne karty szczepień przeciwko COVID-19 w aplikacji Portfel. Zawiera ono też inne funkcje i poprawki błędów dla iPhone’a.

SharePlay

Aparat

Portfel

Tłumacz

Dom

Skróty

To wydanie naprawia także następujące problemy:

Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem: https://support.apple.com/kb/HT201222

Jest coraz gorzej: Apple wycofa felernego iPada mini 6?

iPadOS 15.1 – pełna lista zmian

iPadOS 15.1 wprowadza obsługę funkcji SharePlay — zupełnie nowy sposób dzielenia się przeżyciami ze znajomymi i członkami rodziny w FaceTime. To wydanie zawiera także inne funkcje i poprawki błędów dla iPada.

SharePlay

Tłumacz

Dom

Skróty

To wydanie naprawia także następujące problemy:

Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem: https://support.apple.com/kb/HT201222.

Apple Watch Series 7 w Polsce. Oto polskie ceny i porównanie z Apple Watch Series 6

watchOS 8.1 – pełna lista zmian

watchOS 8.1 zawiera następujące ulepszenia i poprawki błędów dotyczących Twojego Apple Watch:

Informacje na temat zawartości uaktualnień Apple związanej z zabezpieczeniami można znaleźć pod adresem: https://support.apple.com/HT201222.

macOS 12.0.1 Monterey – pełna lista zmian

macOS Monterey oferuje nowe sposoby pozostawania w kontakcie, tworzenia oraz dzielenia się z innymi. FaceTime wprowadza ulepszenia audio i wideo, w tym dźwięk przestrzenny i tryb Portret. Dzięki nowym narzędziom pracy, takim jak Tryb skupienia, Szybka notatka oraz Grupy kart w Safari, możesz osiągnąć większą wydajność. Funkcja AirPlay na Maca umożliwia płynną pracę na wielu urządzeniach.

FaceTime

Wiadomości

Safari

Tryby skupienia

Szybka notatka i Notatki

AirPlay na Maca

Tekst na żywo

Skróty

Mapy

Prywatność

iCloud+

14

Jul/2022