Loading...

iPhone 13. Ile musi pracować statystyczny Polak na zakup nowego smartfona od Apple w porównaniu z Niemcem?

iPhone 13. Ile musi pracować statystyczny Polak na zakup nowego smartfona od Apple w porównaniu z Niemcem?

W Polsce oficjalna cena iPhone’a 13 Pro w wersji podstawowej (128 GB) będzie wynosić 5 199 złotych. Podobnie jak rok temu, producent nie dołączy do zestawu ani ładowarki, ani słuchawek. Nie dotyczy to jedynie Francji, gdzie ze względu na lokalne prawo, Apple w dalszym ciągu musi dokładać słuchawki.iPhone 13. Ile musi pracować statystyczny Polak na zakup nowego smartfona od Apple w porównaniu z Niemcem?

REKLAMA

iPhone 13 zaprezentowany. Zaskakują ceny. Pozytywnie

Ile dni Polak musi pracować na nowego iPhone'a?

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosi 5 848 zł brutto (4 211 zł na rękę). Jak wynika z indeksu iPhone'a przygotowanego przez Picodi.com, aby kupić tegorocznego flagowca Apple iPhone 13 Pro, statystyczny Polak musiałby pracować 25,9 dnia (zakładając, że przeznacza na ten zakup całą zarobioną kwotę). W porównaniu ze wskaźnikiem sprzed roku, Polska poprawiła wynik o 2,4 dnia.

Zobacz wideo Apple jedynie kopiuje od innych? Bzdura. Te trzy urządzenia zmieniły świat technologii [TOPtech]

Tak wyglądał wskaźnik iPhone’a w Polsce w ostatnich latach:

Najszybciej na iPhone’a zarobią mieszkańcy Szwajcarii - zaledwie w 4,4 dnia. Statystyczny Amerykanin będzie mógł sobie pozwolić na zakup nowinki po przepracowaniu 5,9 dnia, a Australijczyk - po 6,4 dnia. Mieszkaniec Niemiec, zgodnie z indeksem, musi pracować na nowego iPhone'a przez 9,5 dnia.

Indeks iPhone'a Picodi.com

Spośród uwzględnionych krajów, najgorszy wynik uzyskała Turcja, gdzie iPhone jest równowartością 92,5 dnia roboczego. Drugi i trzeci najgorszy wynik należy do Filipin i Brazylii - 90,2 i 79,2 dnia odpowiednio.

iPhone 13 Pro - ceny

Ceny iPhone'a 13 Pro zaczynają się z takiego samego poziomu jak w przypadku iPhone'a 12 Pro (5199 zł), ale kończą znacznie wyżej niż rok temu. Pełen cennik wygląda następująco:

Pojawienie się iPhone'a 13 Pro Max wersji 1 TB podniosło cenę znacznie wyżej niż kiedykolwiek w historii Apple. Najdroższy iPhone na tej rok kosztuje aż 8199 zł.

Czym jest indeks iPhone'a?

Indeks iPhone’a to coroczny wskaźnik relacji cen iPhone’a do wynagrodzeń, prowadzony przez Picodi.com od 2018 roku.

iPhone 13 - ceny. 13 Pro Max z 1 TB pamięci to najdroższy telefon Apple w historii

Wskaźnik iPhone’a 2021 został obliczony na podstawie oficjalnych cen iPhone’a 13 Pro (z pamięcią 128 GB), podanych przez lokalne oddziały Apple lub autoryzowanych sprzedawców. Przeciętne wynagrodzenia pochodzą ze stron internetowych urzędów statystycznych lub odpowiednich ministerstw i są aktualne na dzień upublicznienia cen iPhone’a w danym kraju. Płace netto uzyskano za pomocą lokalnych kalkulatorów wynagrodzeń. "Miesięczne wynagrodzenie podzieliliśmy przez 21 - średnią liczbę dni roboczych w miesiącu. W krajach, gdzie urzędy statystyczne posługują się stawkami tygodniowymi, wynagrodzenie podzieliliśmy przez 5" - wyjaśnił serwis Picodi.com.

Powiązane artykuły