iPhone

iPhone

Kategoria

iPhone pod lupą UOKiK. Prywatność czy skok na kasę?

Za pomocą Chrisfugiel

UOKiK wszczyna postępowanie w sprawie Apple. Urzędnicy sprawdzą, czy polityka prywatności firmy z Cupertino narusza konkurencję.

UOKiK wszczyna postępowanie w sprawie Apple. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął procedurę, która ma sprawdzić, czy nowe zasady polityki prywatności i przetwarzania danych na urządzeniach z systemem iOS nie naruszają konkurencji.

UOKiK prowadzi postępowanie w sprawie Apple

Urzędnicy przeanalizują zmiany, które rozszerzają obowiązku w zakresie konieczności uzyskania przez aplikacje zgody na śledzenie aktywności użytkowników. Tym samym Apple ograniczyło możliwość zbierania danych przez firmy trzecie, jednocześnie samemu je zbierając i oferują zindywidualizowane reklamy.

Dlatego UOKiK ma wątpliwości, czy nowa polityka prywatności nie ma na celu promocji własnej usługi Apple Search Ads. Jeśli tak, to może to naruszać reguły konkurencji.

iPhone pod lupą UOKiK. Prywatność czy skok na kasę?

- Działania cyfrowych gigantów stanowią wyzwanie dla urzędów antymonopolowych na całym świecie. W naszym postępowaniu chcemy sprawdzić, czy działania Apple mogą służyć wyeliminowaniu konkurentów na rynku spersonalizowanych usług reklamowych w celu lepszej sprzedaży własnej usługi. Zbadamy, czy w tym przypadku możemy mieć do czynienia z wykorzystywaniem siły rynkowej o charakterze wykluczającym.

– mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Co ważne, postępowanie wyjaśniające nie jest prowadzone przeciwko Apple, a w sprawie. Urzędnicy zapewniają, że ich celem jest sprawdzenie, czy w tej konkretniej sytuacji mogło dojść do ograniczenia konkurencji. Jeśli się to potwierdzi, to dopiero wtedy firma z Cupertino może mieć problem.

Zobacz: Rosja pojechała po bandzie. Chcą całkowitej kontroliZobacz: TeleGo wprowadzał konsumentów w błąd. UOKiK nałożył karę na operatora

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas naGoogle News

Źródło zdjęć: Marian Weyo / Shutterstock.com

Źródło tekstu: UOKiK

Tagi:appleapple ipadapple iphonepolityka prywatnościuokik

01

May/2022