iPhone

iPhone

Kategoria

Jak tworzyć bezpieczne hasła na iPhonie, gdy menadżer haseł iOS jest niedostępny

Za pomocą Chrisfugiel

Menadżer haseł wraz z pękiem kluczy to świetna rzecz. Nie trzeba głowić się nad samodzielnym wymyślaniem hasła, nie trzeba go zapamiętywać, bo zostaje bezpiecznie zapisane w iCloud. I co ważne, dostęp do niego jest możliwy z każdego urządzenia Apple przypisanego do Apple ID. A co jeśli musimy wygenerować silne hasło dla kogoś, lub dla usługi nie powiązane z iPhone’m? W takiej sytuacji warto sięgnąć po skrót do generowania haseł.

Skrót Generate password służy do generowania silnych haseł, podobny do tych generowanych przez menadżera haseł Apple. Hasła generowanie skrótem Generate password złożone są z trzech sześcioznakowych bloków oddzielonych myślnikami. Złożone są z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Skrót Generate password przydaje się wszędzie tam, gdzie nie działa menadżer haseł od Apple, np. w przeglądarkach internetowych firm trzecich, czy niektórych aplikacjach. Można nim także wygodnie generować bezpieczne hasła dla innych osób, np. rodziców czy dziecka.

Co musisz wiedzieć przed zainstalowaniem skrótu

Upewnij się, że korzystasz z systemu iOS 14 lub nowszego. W starszych wersjach iOS skrót Safari Plus nie zadziała. Musisz mieć także włączoną możliwość dodawania niezaufanych skrótów do aplikacji Skróty, oraz włączony dostęp aplikacji Skróty do iCloud.

Nim przejdziesz do kolejnej części tego tekstu, upewnij się, że dobrze zrozumiesz czym są skróty i jakie konsekwencje mogą wiązać się z ich używaniem. Wszystko na temat niezaufanych skrótów znajdziesz we wpisie Jak włączyć na iPhonie pobieranie niezaufanych skrótów Autor tekstu ani redakcja AppleMobile.pl nie biorą odpowiedzialności za skutki oraz potencjalne szkody, jakie poniesie użytkownik iPhone’a używając niezaufanych skrótów. Użytkownik robi to wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Dodaj skrót Generate password do swojego iPhone’a

Skrót Generate password znajdziesz pod tym linkiem. Aby go pobrać na telefon otwórz link przeglądarką Safari na iPhonie.

Safari automatycznie rozpozna skrót i uruchomi aplikację Skróty. Wtedy kliknij w przycisk Pobierz skrót. Wyświetli się karta Dodaj skrót. Przewiń ją do samego dołu i kliknij przycisk Dodaj niezaufany skrót. Dodany skrót będzie widoczny na karcie Moje skróty aplikacji Skróty.

Jak korzystać ze skrótu do generowania haseł

Opcja 1 – z poziomu arkusza udostępniania

Uruchom aplikację Safari, lub dowolną inną dającą dostęp do arkusza udostępniania. Teraz dotknij przycisku Udostępnij, a następnie z listy opcji wybierz Generate password. U góry ekranu pojawi się powiadomienie informujące, że skrót generuje hasło. Po sekundzie lub dwóch w kolejnym powiadomieniu pokaże się hasło, które zostanie automatycznie skopiowane do schowka. Teraz dotknij Gotowe, aby wyjść z alertu, następnie zamknij arkusz udostępniania. Jeśli chcesz użyć hasła w jakimś formularzu, wystarczy dwukrotnie dotkniesz pola wprowadzania i z menu kontekstowego wybierzesz Wklej.

Pamiętaj: Masz 10 minut na wklejenie hasła, po tym czasie schowek zostanie wyczyszczony.

Po wprowadzeniu hasła w pole formularza dotknij opcji Zapisz hasło, gdy iOS zapyta, czy chcesz zapisać je w pęku kluczy iCloud. Jeśli nie widzisz tego monitu, zawsze możesz przejść do aplikacji Ustawienia, następnie wybrać z menu opcję Hasła i dodać je do pęku kluczy ręcznie.

Opcja 2 – z poziomu aplikacji Skróty

Jeśli potrzebujesz hasła w innym celu niż założenie jakiegoś konta poprzez stronę internetową, możesz wygenerować je bezpośrednio z aplikacji Skróty. W tym celu uruchom aplikację Skróty. Teraz przejdź na kartę Moje skróty i dotknij kafelek Generate password. U góry ekranu pojawi się powiadomienie z hasłem. Hasło te zostanie też automatycznie skopiowane do schowka. Dotknij Gotowe, aby zamknąć alert, następnie wyjdź z aplikacji Skróty. Hasło możesz dodać do pęku kluczy iCloud z poziomu aplikacji Ustawienia.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo

Aby bezpieczniej korzystać ze skrótu, możesz zmienić kilka ustawień. Po pierwsze, skrócić czas przechowywania hasła w schowku. Domyślnie hasło jest przechowywane przez 10 minut, ale możesz ten czas skrócić. Po drugie, wyłączyć powiadomienie, które pokazuje wygenerowane hasło, dzięki czemu zyskasz gwarancję, że nikt inny w pobliżu hasła nie widział.

Opcja 1 Skróć czas przechowywania hasła w schowku

Aby edytować skrót, dotknij wielokropka (•••) widocznego na kafelku Generate password. Teraz przejdź do akcji Kalendarz. Znajdziesz tam komunikat Dodaj 10 minut na data, przy czym „10” to liczba minut przechowywania hasła w schowku. Dotknij „10” i wybierz niższą liczbę. Możesz też dotknąć „minut” i zmienić to na „sekundy”, ale jeśli chcesz mieć wystarczająco dużo czasu, aby nie tylko użyć hasła, ale także je zapisać, lepiej trzymać się minut. Naciśnij Gotowe na klawiaturze. Jeśli to wszystko, co chcesz zmienić, naciśnij OK w prawym górnym rogu przepływu pracy, aby go zapisać. Jeśli nie, przejdź do następnej opcji usuwania powiadomienia.

Opcja 2 Usuń powiadomienie z hasłem

Aby usunąć powiadomienie, które pokazuje hasło, znajdź akcję Wyświetlanie podglądu — na samym dole — i kliknij ikonę (X), aby ją usunąć. Po usunięciu powiadomienie nie będzie już wyświetlane wraz z hasłem. Kliknij OK w prawym górnym rogu, aby zapisać edytowany skrót.

Jak tworzyć bezpieczne hasła na iPhonie, gdy menadżer haseł iOS jest niedostępny

20

Feb/2022