iPhone

iPhone

Kategoria

Tryb makro w starszym iPhonie? Żaden problem. Już nie potrzeba iPhone'a 13 Pro

Za pomocą Chrisfugiel

MIRON NURSKI• 3 miesiące temu• 4 komentarze

Gdzie Apple nie może, tam deweloperów pośle.

iPhone 13 Pro i 13 Pro Max dostały w tym roku tryb makro, zarezerwowany tylko dla tych konkretnych modeli. Powód? Fotografia makro wymaga obiektywu o bliskiej odległości ostrzenia, a tylko te iPhone'y dostały nowe soczewki ultraszerokokątne, które łapią ostrość z 2 cm.

Jak to jednak zwykle bywa, ograniczenia sprzętowe można próbować obejść oprogramowaniem.

Halide 2.5 wprowadza tryb makro do starszych iPhone'ów

Twórcy popularnej fotograficznej aplikacji Halide chwalą się dodaniem nowego trybu makro, który da się aktywować nawet na 4-letnich iPhone'ach. Jak to działa?

Aparat główny większości iPhone'ów potrafi wyostrzyć obiekty znajdujące się nie bliżej niż 15 cm przed obiektywem. To oczywiście za mało, by zrobić wyraźne zdjęcie owada, monety czy ziarna kawy.

Tryb makro w starszym iPhonie? Żaden problem. Już nie potrzeba iPhone'a 13 Pro

Można próbować ratować się cyfrowym zoomem, ale jako że aparaty iPhone'ów mają rozdzielczość raptem 12 Mpix, nie daje to wielkiego pola do popisu. Przykładowo tak wygląda zdjęcie koronki Apple Watcha zrobione aparatem głównym z zoomem:

A takie rezultaty daje tryb makro w iPhonie 13 Pro:

Jest różnica, prawda?

Aby osiągnąć podobne efekty na starszych iPhone'ach, twórcy Halide wykorzystali technologię podbijania rozdzielczości z użyciem sieci neuronowych. Demonstracyjne fotki prezentują się naprawdę nieźle.

Jako że to sztuczna inteligencja Halide dorabia na zdjęciach szczegóły, których matryca nie uwieczniła, aplikacja pozwala zapisać w galerii także oryginalne fotografie.

Jak zrobić zdjęcia makro w Halide na starszych iPhone'ach?

Po uruchomieniu aplikacji wystarczy kliknąć przycisk AF i — korzystając z suwaka — ustawić minimalną odległość ostrzenia.

Do podbijania rozdzielczości wykorzystywane są sztuczne sieci neuronowe, dlatego tryb makro w Halide działa wyłącznie na iPhone'ach z czipem Neural Engine. Apple wykorzystuje go jednak od lat, więc łapią się wszystkie modele od 8 w górę.

Aplikację Halide znajdziecie w App Storze. Cena? 13,99 zł miesięcznie, 57,99 zł rocznie lub 239,99 zł jednorazowo.

Zobacz także:

Najnowsze

Klienci sieci Play odcięci od zasięgu T-Mobile

Szacun, Apple! Nowe reklamy iPhone'a 13 Pro są świetne

07

May/2022