Loading...

Nie działają komunikaty nawigacji głosowej w Mapach Apple na iPhonie? Wypróbuj te metody

Nie działają komunikaty nawigacji głosowej w Mapach Apple na iPhonie? Wypróbuj te metody

Brak komunikatów głosowych podczas korzystania z nawigacji na iPhonie może być bardzo problematyczne. Nawigacja bez komunikatów wymusza odrywanie wzroku od drogi, co przekłada się negatywnie na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu. Z taką połowicznie działającą nawigacją łatwo się zgubić lub spowodować wypadek. Choć problem z dźwiękiem może dotknąć każdej aplikacji to na przykładzie Apple Maps zobaczysz jak można go rozwiązać.

Wiele czynników może spowodować nieprawidłowe działanie komunikatów nawigacji głosowej w Apple Map. Może to być całkowicie banalny problem w postaci przeoczenia prostego ustawienia aplikacji, lub cos bardziej złożonego jak aktualizacja iOS, która poszła nie tak. Niestety, nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które pozwoliłoby ponownie uruchomić komunikaty głosowe w Mapach Apple, ale możesz spróbować rozwiązać problem stosując się do metod opisanych poniżej.

Sprawdź ustawienia głośności

Tak, to brzmi banalnie, ale na początek upewnij się, że Twój iPhone nie jest ustawiony na najniższy poziom głośności. Co prawda nie można całkowicie wyciszyć nawigacji w Mapach Apple za pomocą przycisków głośności iPhone’a, nawet jeśli przełącznik Dzwonek/Cisza jest ustawiony na Cisza, ale w głośnym otoczeniu najniższy poziom głośności może być zbyt niski, aby słyszeć komunikaty. Aby to sprawdzić, naciśnij przycisk zwiększania głośności na iPhonie, aby podkręcić dźwięk.

Zwiększ głośność w Apple Maps

Jeśli powyższa sztuczka nie zadziałała, być może trzeba będzie przejść do aplikacji Ustawienia na iPhonie, aby sprawdzić domyślne ustawienia głośności dla Apple Maps. Otwórz aplikację Ustawienia, wybierz kolejno Mapy > Nawigacja i wskazówki, a następnie sprawdź ustawienia w sekcji Głośność instrukcji nawigacji. Upewnij się, że głośność głosu nawigacji nie jest ustawiona na Brak głosu. Aby komunikaty był dobrze słyszanewybierz opcję Normalne lub Głośne.

Wstrzymaj inne media podczas komunikatów nawigacji

Nie działają komunikaty nawigacji głosowej w Mapach Apple na iPhonie? Wypróbuj te metody

Jeśli podczas korzystania z nawigacji słuchasz podcastów albo audiobooków, możesz nie słyszeć poprawnie monitów nawigacji Apple Maps. Jednak można temu zaradzić, nie rezygnując ze słuchania ulubionych treści. Otwórz aplikację Ustawienia, wybierz Mapy, a następnie Nawigacja i wskazówki. Teraz przesuń w prawo przełącznik przy przerywaj dźwięk mówiony. Dzięki temu, przed wygłoszeniem komunikatu pochodzącego od nawigacji, iPhone wstrzyma odtwarzanie podcastu lub ebook, a po komunikacie automatycznie wznowi odtwarzanie.

Sprawdź połącznie z systemem multimedialnym swojego auta

Jeśli nadal nie słyszysz komunikatów nawigacji głosowej w Mapach Apple, nie zaszkodzi sprawdzić, czy Twój iPhone jest prawidłowo sparowany z samochodem, zwłaszcza jeśli używasz Bluetooth nie tylko do transmisji dźwięku do systemu multimedialnego auta, ale również do słuchawek, czy przenośnych głośników. To jasne, że nie będziesz w stanie słyszeć nawigacji głosowej ani innych multimediów w głośnikach samochodu, jeśli Twój iPhone jest podłączony do słuchawek, które być możesz masz ze sobą w kieszeni lub torbie.

Uruchom aplikację Ustawienia na iPhonie i wybierz Bluetooth, aby zobaczyć, z którym urządzeniem jest obecnie sparowany Twój iPhone. Stamtąd wybierz połączenie Bluetooth samochodu z listy dostępnych urządzeń, jeśli nie jest już z nim sparowane.

Przy okazji upewnij się w ustawieniach pojazdu, że system multimedialny jest podłączony do iPhone’a, a nie do innych zapisanych urządzeń. Oczywiście należy również upewnić się, że głośność dźwięku w samochodzie jest odpowiednio ustawiona, abyś mógł prawidłowo słyszeć komunikaty nawigacji głosowej.

Wymuś zamknięcie aplikacji Mapy Apple

Jeśli wypróbowałeś powyższe wskazówki, ale nadal nie słyszysz żadnych komunikatów głosowych w Mapach Apple, być może problem tkwi w samej aplikacji i błędach we współpracy z systemem iOS. W takim przypadku spróbuj wymusić zamknięcie aplikacji Mapy Apple i sprawdź, czy to rozwiąże problem.

Wymuszanie zamykania aplikacji to prosta procedura i zasadniczo polega na dwukrotnym naciśnięciu przycisku Początek (w iPhone’ach, które go posiadają) lub przesunięciu palcem w górę od dołu i zatrzymaniu go na środku ekranu (modele z Face ID), w celu wyświetlenia listy działających aplikacji. Znajdź na liście aplikację Mapy Apple i przesuń ją palcem w górę, aby (iPhony z przyciskiem początek) lub naciśnij i przytrzymaj ją, a następnie przesuń palcem w górę lub naciśnij przycisk (–) (modele z Face ID). Otwórz ponownie Mapy Apple po wymuszenie ich zamknięcia i sprawdź komunikaty głosowe, uruchamiając nawigację.

Wyczyść pamięć RAM urządzenia

Jako dodatkowy środek ostrożności możesz spróbować wyczyścić pamięć RAM w swoim iPhonie. Samo zamknięcie aplikacji może nie być wystarczające, bo pewne procesy mogą nadal działać w tle. Proces czyszczenia pamięci RAM różni się w zależności od tego, czy masz iPhone’a z Face ID czy z Touch ID.

Aby wyczyścić pamięć RAM w modelu z Touch ID naciśnij i przytrzymaj przycisk usypiania/budzenia – możesz to zrobić z poziomu powolnej aplikacji lub bezpośrednio z ekranu głównego, ale nie możesz tego zrobić z ekranu blokady – aż na ekranie pojawi sięsuwak przesuń, aby wyłączyć. Teraz naciśnij i przytrzymaj przycisk Początek. Jeśli rozpocząłeś ten proces z ekranu głównego, po kilku sekundach trzymania wciśniętego przycisku Początek, powinieneś wrócić do ekranu głównego. Wtedy zwolnij przycisk.

Jeśli posiadasz model iPhone’a z Face ID informacje o czyszczeniu pamięci RAM znajdziesz we wpisie Jak wyczyścić pamięć RAM w telefonie iPhone X

Wymuś ponowne uruchomienie urządzenia

Jeśli ponowne uruchomienie Apple Maps i wyczyszczenie pamięci RAM nie pomogło, musisz wymusić ponowne uruchomienie iPhone’a, aby sprawdzić, czy to rozwiąże problem. Wykonanie twardego restartu na iPhonie to świetny sposób na rozwiązanie problemów z oprogramowaniem, takich jak nieodpowiadające i wadliwe aplikacje, więc jeśli wypróbowałeś wszystkie powyższe wskazówki i nadal nie otrzymujesz nawigacji głosowej w Apple Maps to wykonaj poniższe czynności.

Na iPhone’ach z Touch ID lub fizycznym przyciskiem Początekmożna to zrobić, po prostu przytrzymując jednocześnie przycisk zasilania i przycisk Początek, do momentu aż pojawi się logo Apple na ekranie.

Na nowszych iUrządzeniach z funkcją Face ID należy najpierw kliknąć przycisk zwiększania głośności, a następnie przycisk zmniejszania głośności, a następnie przytrzymać przycisk boczny / zasilania, aż pojawi się logo Apple.

Zainstaluj ponownie mapy Apple

Odinstalowanie Apple Maps wymaga takich samych działań, jak usuwanie dowolnej innej aplikacji, więc dotknij i przytrzymaj aplikację, z menu szybkich akcji wybierz Usuń aplikację i w okienku wyskakującym wybierz opcję Usuń aplikację. Po usunięciu Apple Maps przejdź do App Store i stamtąd ponownie zainstaluj Apple Maps.

Nie działają komunikaty nawigacji głosowej w Mapach Apple na iPhonie? Wypróbuj te metody

Powiązane artykuły