iPhone

iPhone

Kategoria

Uważaj na nowe powiadomienie na iPhonie. Jeśli je dostaniesz, to twój telefon jest na podsłuchu

Za pomocą Chrisfugiel

  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo
Marcin Połowianiuk24 listopada 2021

Apple poszedł na wojnę z izraelskim systemem szpiegowskim Pegasus. Firma pozywa twórców, a swoich użytkowników ostrzega nowym typem powiadomienia.

dołącz do dyskusji

Apple wytoczył ciężkie działa przeciwko izraelskiemu systemowi szpiegowskiemu o nazwie Pegasus. W ostatnich miesiącach było o nim bardzo głośno, z uwagi na bezprecedensową skuteczność.

Pegasus jest narzędziem pełnej inwigilacji, zdolnym do rejestrowania geolokalizacji, nagrywania dźwięku rozmów, przechwytywania wiadomości, zdjęć, zrzutów ekranowych i wszelkich danych wchodzących i wychodzących z aplikacji. Do tego wszystkiego Pegasus potrafi logować naciśnięcia klawiszy wirtualnej klawiatury, jak i wszystkie dotknięcia ekranu. Oprogramowanie wykryto w 2016 r., a dziś uważa się, że działa ono w 45 krajach, w tym w Polsce.

Pegasus ma być wykorzystywany m.in. przez wywiad i inne służby najwyższego szczebla do podsłuchiwania m.in. polityków, przestępców, czy terrorystów. Izraelskie oprogramowanie słynie ze skuteczności i z faktu, że jest zupełnie przezroczyste dla użytkownika.

Apple pozywa twórców Pegasusa.

Uważaj na nowe powiadomienie na iPhonie. Jeśli je dostaniesz, to twój telefon jest na podsłuchu

NSO Group, twórcy Pegasusa, zostali pozwani przez firmę Apple, o czym dowiedzieliśmy się z oficjalnej informacji prasowej. Apple wytacza najcięższe sądowe działa, a pozew dotyczy łamania systemów zabezpieczeń zastosowanych w systemie iOS.

Apple nie jest pierwszą wielką korporacją świata tech, która zainterweniowała w sprawie Pegasusa. Wcześniej, w 2019 r., pozew wytoczył ówczesny Facebook (dzisiejsza Meta), właściciel aplikacji WhatsApp, z której Pegasus może przechwytywać całą komunikację.

Podsłuchiwani użytkownicy iPhone’ów otrzymają powiadomienie.

Apple na bieżąco łata luki, przez które Pegasus dostaje się do systemu iOS, ale jest to walka z wiatrakami, ponieważ NSO Group zrzesza najlepszych specjalistów bezpieczeństwa oraz i hakerów. Załatanie jednej luki nie oznacza, że NSO Group nie znajdzie kolejnej furtki.

W systemie iOS pojawi się natomiast nowy typ powiadomień, które zobaczą osoby podsłuchiwane systemem Pegasus. Apple wyśle stosowną informację mailem oraz systemem iMessage. W systemie pojawi się też nowy baner powiadomienia, który będzie wyświetlany każdorazowo podczas logowania do aplikacji czy stron www. W mailu i w wiadomości iMessage pojawi się lista kroków, jakie użytkownik powinien podjąć, by zminimalizować ryzyko. Choć pewnie już i tak będzie za późno na działanie.

Tagi: Applepegasus

09

Jun/2022