Loading...

W życiu nie zgadniesz, który producent właśnie zaktualizował 6-letniego smartfona. Nie, to nie Apple

W życiu nie zgadniesz, który producent właśnie zaktualizował 6-letniego smartfona. Nie, to nie Apple

Smartfon z Androidem z 2015 roku, który nadal jest aktualizowany? Tak – to się zdarza, o ile kupisz sobie telefon Fairphone. Sam wybrałbym bym go zamiast którejś równie ekologicznej Nokii.

Jaki producent jest w stanie zaktualizować swój telefon po 6 latach od premiery? Pewnie niektórzy odpowiedzieliby, że Apple, ale nie, wcale nie. Chodzi o kogoś, kto ma smartfony z Androidem – na dodatek, wcale nie kosztują fortuny. Jeśli kupujesz urządzenie z myślą o maksymalnie długim użytkowaniu, to już wiesz, gdzie uderzyć.

Chodzi oczywiście o markę Fairphone, a konkretnie o druga iterację ich smartfona. Fairphone 2 nie przestaje zaskakiwać, bo choć tempo aktualizacji zdecydowanie zawodzi, to sama długość wsparcia imponuje. Telefon wszedł właśnie w fazę bety Androida 10. Brzmi to średnio, ale przypomnę o fragmentacji Androida – na 9.0 Pie nadal działa szokujące. Dodam, że w marcu dostał Androida 9, więc wcale bym nie wykluczał, że Android 11 również na niego trafi.

Fairphone 2 / fot. producenta

Czy warto kupić telefon dla 6 lat aktualizacji?

W życiu nie zgadniesz, który producent właśnie zaktualizował 6-letniego smartfona. Nie, to nie Apple

No dobra – aktualizacje, aktualizacjami, ekologia, ekologią, ale czy to w ogóle jest dobry telefon? Przyjrzałem się dokładniej Fairphone 4, czyli najnowszemu dziecku tego producenta. Kosztuje dobre 2700 złotych, co już budzi obawy. Ma za to 5-letnią gwarancję, a to trochę zmienia postrzeganie ceny. Możesz samodzielnie wymienić w nim… w sumie wszystko, a części są dostępne na stronie sprzedawcy.

Czy zatem warto go kupić? Generalnie specyfikacją odpowiada z grubsza OnePlus CE 5G, więc jeśli często zmieniasz telefon i gdzieś masz zrównoważony rozwój i neutralne dla środowiska produkty, to absolutnie nie jest sprzęt dla Ciebie. Szczerze powiedziawszy, to wybrałbym Fairphone 4, niż na przykład jedną z nowych Nokii, która też usprawiedliwia cenę ekologią, ale absolutnie nie dostarcza takiej samej jakości.

Na koniec coś dla ciekawskich. Jeśli sądzisz, że w 2021 roku nie ma już użytkowników smartfonów z naprawdę starym Androidem, to zajrzyj do poniższego tekstu. Zdziwisz się, jak wielu z nas w nosie ma bezpieczeństwo swoich danych.

To jest żart. Korzystacie z tak starych wersji Androida, że aż ciarki przechodzą

Powiązane artykuły