Loading...

SSD Samsung 980 Pro – w końcu jest konsumencki dysk PCIe 4.0 NVMe

SSD Samsung 980 Pro – w końcu jest konsumencki dysk PCIe 4.0 NVMe

Samsung zapowiedział dysk V-NAND SSD 980 Pro podczas targów CES 2020 na początku 2020 roku. Dysk w końcu trafił na rynek. Warto się nim zainteresować, bo to pierwszy konsumencki dysk SSD typu PCIe 4.0 NVMe SSD, wyprodukowany przez Samsunga.

Nowiutki dysk jest już wymieniany na stronie Samsunga w Singapurze. 980 Pro SSD ma być dostępny w trzech wariantach: 250 GB, 500 GB i 1 TB. Ceny jeszcze nie zostały podane.

Zobacz: WD My Passport SSD - nowy dysk SSD z serii My PassportZobacz: Elektro-wyprawka do szkoły – przegląd niezbędnych pomocy szkolnych

Pojemności nie są tu jednak najważniejsze. Kluczową cechą tego dysku jest interfejs PCIe 4.0. Jeśli dysk zostanie umieszczony w gnieździe o tym samym standardzie, będzie w stanie osiągnąć zawrotne prędkości przesyłania danych. Samsung obiecuje odczyt sekwencyjny o prędkości 7000 MB/s i zapis sekwencyjny sięgający 5000 MB/s. To dwa razy więcej, iż oferują aktualnie używane dyski SSD. Samsung zrobił tu duży krok w przód.

SSD Samsung 980 Pro – w końcu jest konsumencki dysk PCIe 4.0 NVMe

Kontroler Elpsis w dyskach 980 Pro jest w stanie obsłużyć losowe operacje wykonywane z prędkością do miliona IOPS. Ponadto znajduje się tu 1 GB RAM-u LPDDR4, który służy za pamięć podręczną, oraz 3-bitowa pamięć V-NAND MLC. Nie są to te same pamięci MLC, które były używane w dyskach 970 EVO SSD.

Na rynku są już komputery zdolne osiągnąć tak wysokie prędkości przesyłania danych. Złącze PCIe 4.0 na dysk znajdziemy na płytach głównych z czipsetem X570 dla procesorów z serii AMD Ryzen 3000. PCIe 4.0 znajdzie się też na płytach przygotowanych pod procesory Intela 11. generacji. Dyski będzie można kupić w najbliższym czasie.

Zobacz: Samsung rozpoczyna masową produkcję nowych, mobilnych pamięci LPDDR5 DRAM

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas naGoogle News

Źródło zdjęć: Samsung

Źródło tekstu: Samsung Singapur

Tagi:samsungssdnvmepciesamsung pro 980dysk ssd samsungpcie 4.0 nvme ssd

Powiązane artykuły