Samsung

Samsung

Kategoria

Samsung ma problem – ten błąd w układzie graficznym zrestartuje Galaxy S9

Za pomocą Chrisfugiel

Samsung to jeden z najpopularniejszych producentów urządzeń elektronicznych na świecie. Co więcej, koreański gigant jest główną korporacją, która na poważnie stara się konkurować z firmą Apple. Nawet największym czasem zdarzają się jednak potknięcia – wczoraj na łamach naszej strony informowaliśmy Was o tym, że nowy system oczyszczania zbędnych plików w telefonach Samsunga jest niebezpieczny. Dziś przygotowałem dla Was artykuł na temat błędu w układzie graficznym smartfonów Galaxy S9, który powoduje, że dowolna strona jest w stanie zrestartować smartfona w każdej chwili.

Kto narażony jest na skutki błędu w urządzeniu?

Sytuacja, w której telefon narażony jest na przypadkowe ponowne uruchomienie, odkryta została przez pracowników firmy GraphicsFuzz, która zajmuje się testowaniem stabilności układów graficznych, które znaleźć można w urządzeniach dostępnych na rynku. Jak wynika z przedstawionych danych, błąd znaleźć można w telefonach Galaxy S9, który działają pod kontrolą potencjalnie lepszego układu Snapdragon 845 – są to zatem urządzenia m.in. ze Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Odkryta przez ekipę GraphicsFuzz usterka może być niezwykle uciążliwa dla użytkowników – błąd powoduje, że odpowiednio spreparowana strona internetowa może zrestartować dowolną odsłonę Galaxy S9, które ma aktualną wersję sterowników graficznych Qualcomma i pracuje pod kontrolą układu Snapdragon 845. Prezentację opisywanej przeze mnie usterki możecie zobaczyć na poniższym filmie przygotowanym przez redaktorów serwisu XDA-Developers.

Nie przegap
Airly pokazuje, że nie boi się wyzwań — zarówno w sferze biznesowej, jak i technologicznej

Czym spowodowany jest świeżo wykryty błąd?

Jak wynika z informacji przedstawionych przez firmę GraphicsFuzz, restart urządzenia spowodowany jest wadliwymi sterownikami Qualcomma, które zarządzają układem graficznym. Próba wejścia użytkownika na odpowiednio przygotowaną (np. w ramach złośliwego żartu) stronę internetową powoduje uruchomienie procesu odpowiedzialnego za renderowanie grafiki. Niestety z uwagi na błąd procedura ta nie może być dokończona – układ graficzny zaczyna czerpać coraz więcej pamięci operacyjnej, by dokończyć renderowanie, co w konsekwencji doprowadza do stanu, gdy jądro systemu odmawia współpracy i restartuje urządzenie. Co interesujące, sytuacja ta występuje wyłącznie w przeglądarce Samsunga, która nie odcina procesowi dostępu do zasobów – konkurencyjne rozwiązania mają to już wbudowane, co powoduje, że smartfon zawiesza się wyłącznie na kilka sekund.

Samsung ma problem – ten błąd w układzie graficznym zrestartuje Galaxy S9

Zobacz też: Przejrzyj najlepsze przeceny, które aktualnie znaleźć można w sklepie Google Play.

Czy moje urządzenie jest zagrożone?

Jeśli korzystasz z europejskiej wersji smartfona Galaxy S9, to aktualnie jesteś bezpieczny – procesor graficzny w dostępnej na naszym rynku wersji pomyślnie renderuje wymagane przez test obiekty. Warto jednak pamiętać, że zawieszenia mogą zdarzyć się również na innych smartfonach, które pracują pod kontrolą nowszych procesorów Qualcomma, takich jak Snapdragon 845 lub Snapdragon 835 – jeśli posiadacie takie urządzenie i korzystacie z przeglądarki Samsunga, to wiedzcie, że sytuacja podobna do tej opisanej przeze mnie wyżej może się kiedyś u Was przydarzyć. Miejmy nadzieję jednak, że do tego czasu producenci zdecydują się na aktualizację sterowników.

Źródło: XDA-Developers

04

Apr/2022