Loading...

Polski rząd korzysta głównie z Samsungów i iPhonów

Polski rząd korzysta głównie z Samsungów i iPhonów

Dziennik Gazeta Prawna sprawdził, czy polski rząd korzysta ze smartfonów Huawei. Z informacji, jakie gazeta zebrała w 14 resortach, wynika, że choć większość używa wyłącznie urządzeń od firm Apple i Samsung, to co najmniej cztery ministerstwa mają służbowe Huawei i Xiaomi.

Resort kultury posiada tylko dwa takie telefony i zaznacza, że „są wyłączone z użytkowania”. Ministerstwo Aktywów Państwowych zapewnia zaś, że je sukcesywnie wycofuje, a marką wiodącą w resorcie jest Samsung. Z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które obok sprzętu z Korei i USA wykorzystuje telefony Xiaomi, podkreśla, że na służbowych aparatach jest zainstalowany system do zarządzania flotą urządzeń mobilnych. Przez ten system realizowane jest np. szyfrowanie danych na telefonach komórkowych czy polityka wymuszająca hasło do odblokowania ekranu. W przypadku kradzieży czy zgubienia urządzenia jesteśmy w stanie zdalnie wyczyścić dane – informuje Zbigniew Przybysz z MFiPR.

Smartfony Huawei do użytku służbowego ma ponadto Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pytane o stosowane procedury bezpieczeństwa odpowiada jednak, że „z uwagi na ewentualne zagrożenia” nie może ich ujawnić. Żadnej odpowiedzi w sprawie smartfonów nie udzieliło nam tylko Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Pełna treść artykułu z dziennika Gazeta Prawna jest tutaj

Polski rząd korzysta głównie z Samsungów i iPhonów

Powiązane artykuły