Samsung

Samsung

Kategoria

Synchronizacja schowka Windows i Androida już wspierana na telefonach Samsunga

Za pomocą Chrisfugiel

Przed miesiącem informowaliśmy, że funkcjonalność kopiuj-wklej między Androidem i Windows 10 trafi wkrótce do aplikacji Twój telefon. Inne jej nazwy to transfer zawartości oraz synchronizacja schowka. Jako że wymaga ona dostępu do schowka telefonu, a przez to i specjalnej integracji, niestety nie zadziała od ręki na dowolnym telefonie. I tu znów — podobnie jak w przypadku komunikacji RCS — jako pierwsze tę funkcjonalność obsługują urządzenia Samsunga, czyli najbliższego partnera Microsoftu w świecie Androida.

O wsparciu dowiemy się więcej m.in. ze strony pomocy technicznej Microsoftu. Pojawia się tam informacja, że Kopiowanie i wklejanie między urządzeniami jest obsługiwane tylko w przypadku urządzeń Samsung Galaxy S20, Samsung Galaxy S20+, Samsung Galaxy S20 Ultra i Samsung Galaxy Z Flip (tak na marginesie — ten ostatni na polskiej stronie nadal widnieje pod nazwą Bloom). Kopiowanie i wklejanie wykonujemy przy użyciu tych samych skrótów, co zwykle. Na razie obejmuje ono tylko kopiowanie tekstów i obrazów. Te o rozmiarze powyżej 1 MB zostaną zmniejszone. Synchronizacja schowka polega również na tym, że gdy kopiujemy coś na którymkolwiek urządzeniu, skopiowane dane zastąpią zawartość schowka na obu urządzeniach.

A dlaczego tylko Samsung? Jak wyjaśnił Roberto Bojorquez z Microsoft, dostęp do schowka telefonu wymaga specjalnej integracji OEM. Ta jest możliwa za sprawą partnerstwa Microsoftu z Samsungiem i zainstalowanego na jego telefonach narzędzia Łącze do Windows. Bojorquez zapewnił przy tym, że funkcje niewymagające specjalnej integracji są udostępniane w aplikacji Twój telefon dla wszystkich telefonów. Innymi słowy ingerencja w bardziej strzeżone zasoby systemu wymaga współpracy z producentem urządzenia. A producentów i urządzeń z Androidem są tysiące (podobno ponad 24 tysiące), dlatego trudno oczekiwać, by funkcja stała się szeroko dostępna. Podobne trudności Microsoft napotkał parę lat temu przy implementacji Cortany na Androida i iOS. Asystentka zmuszona była działać jako samodzielna aplikacja z mniejszym bądź większym dostępem do usług systemowych.

Synchronizacja schowka Windows i Androida już wspierana na telefonach Samsunga

Aby włączyć transfer zawartości, należy otworzyć aplikację Twój telefon na komputerze, przejść do Ustawienia > Kopiowanie i wklejanie na różnych urządzeniach i upewnić się, że przełącznik jest włączony dla ustawienia „Zezwalaj tej aplikacji na dostęp do zawartości, którą kopiuję i wklejam na telefonie i komputerze, oraz przenoszenie jej”.

02

May/2022