Huawei

Huawei

Kategoria

Android 12 oficjalnie. Wygląda nieziemsko – zobacz, jak wygląda nowe życie Twojego smartfona

Za pomocą Chrisfugiel

Android 12 został oficjalnie zaprezentowany. Przepiękny design, lepsze zarządzanie prywatnością i hibernacja aplikacji to najważniejsze nowości. Sprawdź, co nowego znajdziesz w swoim smartfonie po aktualizacji.

Google nareszcie pokazało najnowszą odsłonę swojego systemu operacyjnego. Android 12 po setkach przecieków zaczyna trafiać na nasze smartfony

fot. Google

Android 12 to najpiękniejszy mobilny system w historii

O ile bardzo spodobał mi się iOS 15, to nowa wersja systemu operacyjnego od Google bije go na głowę. Material You, czyli nowy język projektowy, ma dopasować się do użytkownika. Koronnym przykładem jest dostosowanie kolorystyki interfejsu do tła ekranu głównego – bez żadnej ingerencji z Twojej strony. Google zamierza udostępnić to rozwiązanie wszystkim producentom, choć początkowo miało być zarezerwowane dla Pixeli.

Material You to najlepsze, co spotkało Androida/ fot. XDA

Ważne jest też to, że kolorystyka będzie spójna na każdym poziomie menu, submenu i aplikacji systemowych. Druga sprawa to widżety – te (dzięki presji ze strony Apple, które naprawdę zrobiło je dobrze) doczekały się nareszcie całkowitego przemodelowania. Są ładne, konfigurowalne i funkcjonalne. Po raz pierwszy mam ochotę naprawdę wykorzystać je na swoim telefonie.

Prywatność i hibernowanie aplikacji

Android 11 przyniósł poważne zmiany na plus dla prywatności użytkownika. Przyznawanie tymczasowych uprawnień, możliwość wycofania ich po długiej nieaktywności czy ustawienie dostępu do określonych podzespołów i danych tylko podczas korzystania to coś, z czego korzystamy na co dzień. Brakowało jednak przejrzystego panelu do zarządzania – i oto jest. Teraz łatwo sprawdzisz, jakie aplikacje korzystają z aparatu mikrofonu czy danych o lokalizacji.

Android 12 oficjalnie. Wygląda nieziemsko – zobacz, jak wygląda nowe życie Twojego smartfona

Panel prywatności w Android 12 / fot. XDA

Druga fajna sprawa to hibernowanie aplikacji. Działa to tak, że jeśli danego programu nie używałeś od dawna, to przejdzie on w stan uśpienia. Nie będzie zużywał żadnych zasobów, a wszystkie przyznane mu uprawnienia zostaną cofnięte. To świetna sprawa – żadna aplikacja, której użyłeś raz i o niej zapomniałeś, nie będzie mogła otrzymywać danych o Twoim położeniu czy w tajemnicy wykorzystać mikrofon.

Pozostałe zmiany w Android 12

Google postarało się również o dodanie panelu gamingowego umożliwiającego mierzenie FPS-ów, nagrywanie ekranu oraz screenowanie. Nie zapomniano też o rolowanych zrzutach ekranu (dostępnych w wielu nakładkach pokroju EMUI) oraz trybu jednoręcznego zmniejszającego interfejs. Ciekawą nowością jest też widżet z konwersacją:

fot. xda-developersfot. xda-developers

Z pełną listą zmian (ostrzegam, to raczej zabawa dla nerdów) możesz zapoznać się na stronie Google.

Kiedy dostaniesz aktualizację do Android 12?

Jeśli nie masz Pixela, lub topowego OnePlusa, to raczej nieprędko. Mocno generalizując i upraszczając – jeśli masz flagowca z 2021 roku, to możesz liczyć na początek przyszłego roku. Jeśli nowego średniaka – to okolice kwietnia, maja. Cała reszta musi uzbroić się w cierpliwość i poczekać nawet do wakacji. To oczywiście tylko moje przypuszczenia, ale poparte kilkuletnimi obserwacjami.

Ważna uwaga: mimo premiery Androida 12 smartfony Pixel nie otrzymują jeszcze aktualizacji.

Jesteś ciekawy, czy Twój obecny telefon dostanie nową wersję systemu? Zajrzyj do naszej (niemal) kompletnej listy smartfonów z aktualizacją do Androida 12. Dlaczego niemal? Ponieważ liczymy, że niektórzy producenci będą chcieli rozszerzyć wsparcie.

Android 12 – lista WSZYSTKICH telefonów, które obecnie mają zapewnioną aktualizację

12

May/2022