Huawei

Huawei

Kategoria

Dostałeś SMS od poczty głosowej? Uważaj, to oszustwo

Za pomocą Chrisfugiel

2021-08-13 09:20publikacja2021-08-13 09:20

Podziel sięSkomentuj

Masz nową wiadomość na poczcie głosowej, której nigdy nie używałeś? Uważaj, to może być oszustwo - cyberprzestępcy wysyłają fałszywe SMS-y.Dostałeś SMS od poczty głosowej? Uważaj, to oszustwo

"wur1 Poczta glosowa: Masz 1 nowa poczte glosowa. Przejdz do [link]" – czytamy w treści wiadomości (zachowano pisownię oryginalną - przyp. red.) wysyłanej przez cyberprzestępców do jednej z czytelniczek portalu Bankier.pl. Początek fałszywego SMS-a może być różny, przykładowo CERT Polska na Twitterze zamieścił zdjęcie, na którym wiadomość zaczyna się o "6i".

W treści wiadomości podany jest link, który rzekomo ma być przekierowaniem umożliwiającym sprawdzenie nagranej informacji głosowej. W rzeczywistości ofiara przestępstwa po kliknięciu w hiperłącze pobierze na swój telefon złośliwe oprogramowanie (FluBota). Tym samym cyberoszuści mogą zyskać dostęp do konta bankowego odbiorcy wiadomości i wyczyścić je z pieniędzy.

Zobacz także

Skuteczna ochrona przed wyłudzeniami? Sprawdź alerty BIK

Uwaga! Ostrzegamy przed powrotem oszustwa, którego celem jest infekcja telefonów z Androidem!Tym razem oszuści wysyłają SMS-y informujące o rzekomej wiadomości na poczcie głosowej. Strona zachęca do pobrania aplikacji, która tak naprawdę jest złośliwym oprogramowaniem #FluBot. pic.twitter.com/QQXKq7NsaM

— CERT Polska (@CERT_Polska) August 12, 2021

Według informacji podawanych przez CERT Polska na Twitterze oszustwo skierowane jest wyłącznie do osoby korzystających z telefonów z systemem Android. Jednak z naszych informacji wynika, że przychodzą także na urządzenia korzystające z systemu IOS.

Obawiasz się, że mogłeś paść ofiarą tego przestępstwa i zastanawiasz się, jak się zachować? (Co zrobić, gdy padniemy ofiarą kradzieży danych osobowych?) W pierwszej kolejności należy jak najszybciej wyłączyć telefon, a następnie skontaktować się ze swoim bankiem w celu zgłoszenia oszustwa, podaje portal niebezpiecznik.pl.

DF

Źródło:
Podziel sięSkomentuj
Tematy

29

May/2022