Loading...

Czy wiesz, że Samsung może zdalnie zablokować telewizor?

Czy wiesz, że Samsung może zdalnie zablokować telewizor?

Czy wiesz, że Samsung fabrycznie instaluje w swoich telewizorach rozwiązanie, umożliwiające ich zdalne zablokowanie? Przyznał się do tego i zapewnia, że to dla dobra ogółu.

Samsung może zdalnie zablokować twój telewizor…

W RPA doszło niedawno do zamieszek po tym, jak były prezydent republiki trafił do aresztu. Podczas gdy jedni obywatele protestowali, inni wykorzystali okazję, by obrabować lokalne sklepy i fabryki. W wyniku takich właśnie incydentów z magazynów Samsunga zniknęło sporo telewizorów.

Z komunikatu wydanego przez południowokoreańskiego producenta dowiedzieliśmy się pewnej ciekawej rzeczy: wszystkie jego odbiorniki mają backdoora, umożliwiającego ich zdalne zablokowanie.

… Ale nie zrobi tego bez powodu

Samsung zapowiedział, że każdy jego telewizor (nie tylko w RPA) ma mechanizm TV Block. Dzięki niemu producent może zdalnie zablokować dostęp do wszystkich systemów urządzenia o określonym numerze seryjnym, gdy tylko spróbuje on nawiązać połączenie z Internetem.

Czy wiesz, że Samsung może zdalnie zablokować telewizor?

Biorąc pod uwagę praktyki firm z sektora elektroniki użytkowej, nie jest do duże zaskoczenie. Z pewnością jednak taka wiadomość może narobić sporo szumu.

Trudno mieć pretensje do producenta za wprowadzanie takich rozwiązań. Jest jednak druga strona medalu. Przez to, że ogłosił to publicznie, temat stał się jawny, a to oznacza, że informacja dotarła też do cyberprzestępców. Ci na pewno już szukają luki i spróbują ją wykorzystać do własnych celów – choćby po to, by wyłudzić pieniądze w zamian za odblokowanie dostępu. I to jest już gorsza wiadomość.

Mimo to Samsung przekonuje, że „technologia ta może mieć pozytywny wpływ i będzie przydatna zarówno dla branży, jak i klientów”.

Poniżej umieszczamy oficjalne oświadczenie Samsung Polska w tym temacie:

„Jedynym celem stosowania Samsung TV Block jest ograniczenie kradzieży z transportów i magazynów oraz nieautoryzowanej sprzedaży detalicznej. Ma to zapewnić, że telewizory będą używane przez właścicieli z ważnym dowodem zakupu. Samsung TV Block jest aktywowany tylko wtedy, gdy pojawi się konkretny, potwierdzony raport o skradzionym lub nielegalnie zdobytym telewizorze. Konsumenci mogą być spokojni, że ta funkcja nie jest aktywowana w telewizorach z ważnym dowodem zakupu. Samsung bardzo poważnie traktuje prywatność konsumentów, a nasze telewizory są projektowane tak, aby ją chronić” - Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Polska.

Źródło: Samsung, informacja własna

Powiązane artykuły