Huawei

Huawei

Kategoria

HarmonyOS - mobilny OS od Huawei to po prostu lekko zmodyfikowany Android

Za pomocą Chrisfugiel

HarmonyOS to mobilny system operacyjny opracowany przez Huawei po tym, jak chiński gigant został zbanowany w Stanach Zjednoczonych i w związku z tym utracił licencję na Androida. Jak jednak donosi Ron Amadeo z Ars Technica, w rzeczywistości ten OS trudno nazwać nową alternatywą dla produktu Google, ponieważ w gruncie rzeczy jest to po prostu nieco zmodyfikowany wariant Androida 10. Jest to nieco rozczarowujące w związku z tym, że HarmonyOS przedstawiane było jako zupełnie odmienny system operacyjny od Androida i iOS, który będzie bardzo uniwersalny i nada się zarówno do domowych urządzeń typu smart (takich jak telewizory Honor Vision TV), jak również smartfony. Twórcy zapewniali że zakaz ze strony USA nie powstrzyma ich przed byciem innowacyjnymi, ale rzeczywistość w tym przypadku okazała się rozczarowująca.

HarmonyOS trudno nazwać prawdziwą alternatywą dla produktu Google, ponieważ jest to po prostu nieco zmodyfikowany wariant Androida 10.

Źródło: Ars Technica

Amadeo odkrył kilka rozczarowujących elementów HarmonyOS, które budzić mogą pewne kontrowersje. Zacznijmy od tego, że aby uzyskać dostęp programisty dla tego OS, wymagane jest dwudniowe sprawdzenie przeszłości, które obejmuje wysłanie kopii paszportu, dowodu osobistego i karty kredytowej do Huawei. Co więcej, w rzeczywistości nie uruchamiamy systemu operacyjnego w wersji beta w jego emulatorze, gdyż ten jest przesyłany strumieniowo, w stylu Google Stadia, prawdopodobnie z telefonu w Chinach z uruchomioną betą. Co jednak najważniejsze, HarmonyOS wydaje się zmodyfikowanym Androidem 10, gdzie po prostu słowo „Android” zostało zastąpione słowem „Harmony”.

HarmonyOS to produkt, który jak na razie dostępny jest w Chinach, ale Huawei ma ambicje, by stał się poważnym graczem na rynku mobilnych OS. Zakładać trzeba jednak, że największą popularnością cieszyć będzie się w rodzimym kraju producenta, co nie zmienia jednak faktu, że potwierdzenie, iż w gruncie rzeczy jest to tylko kontynuacja autorskiej nakładki EMUI od Huawei, jest rozczarowujące. Tym bardziej, że oznacza to również wolniejszy dostęp do aktualizacji Androida poprzez Open Source Android Project. Wydaje się więc, że HarmonyOS to produkt, który powstał na szybko, by nie drażnić USA oraz zaspokoić ambicje chińskich władz. Niemniej jednak szybkie edycje tekstowe i inwazyjny proces aplikacji dla programistów raczej nie przyniosą fanów temu systemowi.

Huawei wydało oświadczenie w związku z doniesieniami Rona Amadeo z Ars Technica:

HarmonyOS korzysta z wielu różnych, zewnętrznych źródeł otwartego oprogramowania, co umożliwia przyspieszenie prac związanych z budową kompleksowej architektury systemu. Ściśle przestrzegamy przy tym wszystkich obowiązujących reguł korzystania z oprogramowania open source.

Mimo że, obecna wersja beta systemu zawiera niektóre elementy interfejsu użytkownika z nakładki EMUI 11, HarmonyOS zostanie zaprezentowany z całkowicie nowym interfejsem wraz z nadchodzącymi, nowymi smartfonami Huawei. Deweloperski program beta wciąż trwa i jesteśmy otwarci na wszelkie opinie ze strony programistów i współpracujących z nami partnerów, tak aby jak najlepiej zrealizować naszą wizję stworzenia kompleksowego oprogramowania.

HarmonyOS to zupełnie nowy system operacyjny oparty na rozproszonej architekturze opracowanej przez Huawei. Został on zaprojektowany z myślą o potrzebach przyszłości, w której będziemy pracować w ramach złożonego systemu połączonych ze sobą urządzeń IoT. System ten będzie mógł być wdrażany na wielu różnych urządzeniach i będzie elastycznie dostosowywał się do odmiennych zasobów sprzętowych i wymagań aplikacji.

13

Jan/2022