iPhone

iPhone

Kategoria

Jak wykonać zrzut ekranu na Chromebooku (Chrome OS)?

Za pomocą Chrisfugiel

System Chrome OS jest bardzo łatwy w użyciu. Nie bałbym się w tym miejscu stwierdzenia, że jego obsługa jest łatwiejsza od Windowsa, Linuxa i macOS. Nie zmienia to jednak faktu, że ze względu na nieco inny układ klawiszy funkcyjnych sprawia, że wykonanie niektórych funkcji może na początku wydawać się dosyć nieoczywiste.

Z pewnością któregoś dnia zachcesz wykonać zrzutę ekranu lub wycinek ekranu. W tym miejscu zaczniesz gorączkowo szukać przycisku PrintScr. Niestety nie znajdziesz go podobnie, jak klawisza Caps Lock. Google zastosowało własny układ klawiatury z predefiniowanymi klawiszami funkcyjnymi.

Zobacz również:

Na szczęście brak dedykowanego przycisku PrintScr nie oznacza że wykonanie rzutu ekranu jest utrudnione lub co gorsza niemożliwe.

W niniejszym poradniku pokazujemy, jak na kilka sposobów wykonać zrzut ekranu na komputerze z Chrome OS.

Wykonanie zrzutu ekranu za pomocą skrótu klawiszowego

Najłatwiej wykonać zrzut ekranu z wykorzystaniem zdefiniowanego przez Google skrótu klawiszowego. W tym celu należy przycisnąć i przytrzymać przez chwilę dwa klawisze - Ctrl oraz Overview (zaznaczone na poniższym zdjęciu).

Niemalże natychmiast po wykonaniu zrzutu ekranu system operacyjny Chrome OS wyświetli powiadomienie informujące o wykonaniu zrzutu ekranu.

W tym momencie możesz wybrać edycję, kopiowanie do schowka lub wkleić wykonany zrzut ekranu w dowolne miejsce.

Gdzie system operacyjny Chrome OS przechowuje zrzuty ekranu?

Zrzuty ekranu domyślnie przechowywane są w grafikach. Dostęp do nich uzyskamy za pośrednictwem wbudowanej w system przeglądarki plików - Pliki.

Do bardziej rozbudowanego wykonywania zrzutów ekranu wykorzystaj dodatkową aplikację

Jeżeli potrzebujesz wielu opcji podczas wykonywania zrzutów ekranu dobrze jest odwiedzić sklep Chrome Web Store i pobrać jedno z rozszerzeń służących do wykonywania zrzutów ekranu.

Polecamy rozszerzenie Nimbus, które pozwala wykonać zrzut ekranu, zrzut wycinka ekranu oraz nagrać ekran.

W celu instalacji Nimbus należy przejść do Chrome Web Store oraz wyszukać Nimbus. Rozszerzenie waży około 6 MB i jest dostępne w przeglądarce Google Chrome. Minusem może być fakt, że Nimbus dostępny jest jedynie w języku angielskim.

Nimbus pozwala również na wykonanie zrzutu ekranu całej witryny lub jej wybranej części np. zajawki lub zdjęcia.

Sprawdź pozostałe porady dotyczące Chrome OS:

Windows vs Chrome OS - co wybrać?

Jak zainstalować aplikacje z Androida na Chrome OS?

Jak skonfigurować Chrome OS jak mistrz?

Jak zainstalować Linux na Chromebooku?

Aplikacje z Windowsa na Chrome OS? Sprawdź, czy to możliwe.

13

Jan/2022