Loading...

Wakacyjne zdjęcia telefonem? Dobry smartfon to początek - zadbaj także o edycję i ich zabezpieczenie!

Wakacyjne zdjęcia telefonem? Dobry smartfon to początek - zadbaj także o edycję i ich zabezpieczenie!

Oto smartfony, którymi zrobisz fantastyczne zdjęcia!

Mówi się, że to nie sprzęt, a fotograf robi zdjęcia. I choć sam się z tym w 100% zgadzam, to trudno jednak mówić o tym, że każdym smartfonem zrobi się dokładnie takie same fotografie. To zarówno kwestia rozdzielczości, jasności, opcji wyboru obiektywów jak i wsparcia samego systemu. I choć w przypadku smartfonów standardowym wyborem są automatyczne tryby robienia zdjęć, to coraz więcej modeli pozwala także zapisywać pliki RAW (oferujące dużo więcej opcji edycji) czy kontrolować elementy takie jak ekspozycja czy przysłona ręcznie.

To cię zainteresuje Letnie święto graczy – relacja z Superpucharu Polskiej Ligi Esportowej w CS:GOCo korporacje mogą zrobić by dbać o Ziemię na przykładzie firmy Orange

Mimo że każdy smartfon oferuje możliwość zrobienia zdjęć, to kiedy je ze sobą porównacie szybko odkryjecie, że smartfon smartfonowi nierówny. I choć iPhone'y od lat cieszą się niesłabnącą popularnością w kategorii doskonałych narzędzi fotograficznych, to iPhone 12 Pro Max pokazuje jak mogą wyglądać zdjęcia na iOS. To pierwszy model smartfona od Apple, który oferuje natywną opcję zapisywania plików w formacie Apple ProRAW — ze wszystkich aparatów tylnych (czyli głównego 12 MP 1.7µ, ultraszerokokątnego 12 MP, teleobiektywu 12 MP) oraz przedniego (12MP).

Ale iPhone od dawna bawi się w swojej własnej kategorii — a konkurencja nie śpi. Topowe smartfony z Androidem już kilka lat temu przegoniły Apple w kategorii, w której dotychczas nie miało sobie równych. Tak sprawy mają się m.in. z urządzeniami Huawei czy Xiaomi, które w najwyższych modelach (np. Huawei Mate 40 Pro, Pro+ czy Xiaomi Mi 11 Ultra) udowadniają że stać je na jeszcze więcej. Ale jeżeli myślicie że to jedyne modele, to nic z tych rzeczy — poszukując smartfona z Androidem który pozwoli zrobić nieskazitelne zdjęcia warto dać szansę flagowym Samsungom (Galaxy S20 Ultra, Galaxy S21 Ultra, Galaxy Note 20) czy Oppo.

Wakacyjne zdjęcia telefonem? Dobry smartfon to początek - zadbaj także o edycję i ich zabezpieczenie!

Flagowce zawsze starają się wyprzedzać konkurencję i pchać branżę dalej — ale nie oznacza to wcale, że są jedynymi smartfonami z dobrymi aparatami. Średnia półka cenowa także doskonale sobie radzi — widać to na przykładzie takich modeli jak Google Pixel 4a, Xiaomi Mi 11 Lite, OnePlus Nord, realme 8 Pro czy Xiaomi Redmi Note 10 Pro.

Czytaj dalej poniżej

Aby obyło się bez niespodzianek - zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie swoich zdjęć

Przezorny zawsze ubezpieczony. Nie bez powodu mówi się o tym, że ludzi dzieli się na tych którzy kopie zapasowe robią już teraz, a także tych, którzy będą je robić kiedy po raz pierwszy utracą dane. Z własnego doświadczenia powiem jednak, że lepiej się odpowiednio wcześnie zabezpieczyć. Co zrobić, by nie utracić ważnych dla nas fotografii i filmów z wakacji... i nie tylko? Odpowiedzi są co najmniej dwie. Na szczęście obie są wyjątkowo proste i przystępne.

Pierwszą z nich, zdecydowanie najwygodniejszą, jest kopia zapasowa w chmurze. Usług oferujących przechowywanie naszych materiałów jest wiele — choć warto mieć na uwadze, że część z nich dostępna jest tylko na starcie, w ograniczonym miejscem pakiecie. Mimo wszystko łatwe przesłanie zdjęć z naszej biblioteki na serwery Google (na Dysk Google albo bezpośrednio do usługi Zdjęcia Google), Apple (do iCloud lub synchronizacja z tamtejszą biblioteką zdjęć) lub Microsoftu (One Drive) to niewątpliwie jedno z zabezpieczeń, o które powinniśmy dbać na co dzień.

Warto też pomyśleć o dodatkowych nośnikach fizycznych, na których na bieżąco będziemy robić kopie zdjęć. Nie zawsze na wakacjach możemy liczyć na równie wysokiej jakości połączenie z Siecią, co wtedy, gdy jesteśmy w domowym zaciszu. Wówczas przejściówki na karty SD czy przenośne dyski twarde podłączane bezpośrednio do smartfonów są rozwiązaniem idealnym. W razie zgubienia czy uszkodzenia smartfona zawsze mamy chociaż dodatkową kopię pamiątkowych materiałów.

Pochwal się swoim kreatywnym zdjęciem z wakacji i wygraj smartfon w sklepie Komputronik!

W dniach 19-26 lipca na profilu facebookowym Komputronik można wysyłać fotografie konkursowe ukazujące jak spędzacie wakacje. Chodzi o dobrą zabawę i kreatywne podejście. Szczęśliwi zwycięzcy mogą liczyć na nagrody w postaci nowoczesnych smartfonów od topowych firm — m.in. Samsunga, Xiaomi czy cieszącego się coraz większą popularnością Realme. Pospieszcie się, czas szybko płynie, a koniec przyjmowania zgłoszeń już w najbliższy poniedziałek!

Wpis powstał przy współpracy ze sklepem Komputronik

Powiązane artykuły