Huawei

Huawei

Kategoria

Mars wzywa. NASA szuka ludzi, którzy będą udawać, że mieszkają na Czerwonej Planecie

Za pomocą Chrisfugiel

Marsjański helikopter pokonał rekordowe 1600 metrów. Zobacz to na filmie [WIDEO]

Wybrani przez NASA kandydaci spędzą rok w stacji w specjalnym module Mars Dune Alpha w Johnson Space Center w Houston w Teksasie. Celem jest przygotowanie się do przyszłego wysłania astronautów na planetę.

Specjalny obiekt o powierzchni ok 158 m2 stworzono za pomocą drukarki 3D. Mars Dune Alpha nie ma okien, uczestnicy eksperymentu będą spożywać specjalnie jedzenie dla kosmonautów. NASA planuje trzy takie eksperymenty. Pierwszy, do którego poszukują czterech uczestników, rozpocznie się jesienią 2022 roku.

Spacery kosmiczne i ograniczenia

Symulowana marsjańska misja eksploracyjna, w której wezmą udział wybrańcy, obejmować będzie m.in. spacery kosmiczne, ograniczoną komunikację z rodziną, ograniczony dostęp do żywności i innych zasobów. W ramach ćwiczeń, na uczestników czekają także np. awarie sprzętu i inne sytuacje, które mogą czekać na astronautów.

Jak mówi Grace Douglas z NASA, cytowana przez SkyNews: "Chcemy zrozumieć, jak ludzie radzą sobie w takich warunkach. Chcemy stworzyć realistyczne sytuacje, które mogą wydarzyć się na Marsie".

ZOBACZ: NASA mówi nie, więc szef Amazonu sam zapłaci za wysłanie lądownika na Księżyc

Kandydaci muszą posiadać tytuł magistra nauk ścisłych, inżynierii lub matematyki albo mieć doświadczenie lotnicze. Agencja dodaje również, że tylko obywatele amerykańscy lub stali rezydenci USA kwalifikują się do eksperymentu. Aplikanci muszą być w wieku od 30 do 55 lat, być zdrowi, bez problemów żywieniowych i bez skłonności do choroby lokomocyjnej.

Według kanadyjskiego astronauty Chrisa Hadfielda, NASA szuka ludzi, którzy są blisko astronautów. Stwierdził, że wcześniejsze rosyjskie wysiłki w udawanej misji o nazwie Mars 500 nie zakończyły się dobrze, częściowo dlatego, że ludzie byli zbyt podobni do "zwykłych ludzi", nie zaś do astronautów.

WIDEO - Trwa walka z 5G. Podpalenia wież i okablowaniaan/msl/Sky NewsCzytaj więcej

06

Jul/2022