Huawei

Huawei

Kategoria

Plus uruchamia pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce! Blisko milion osób w zasięgu

Za pomocą Chrisfugiel

To być może jeden z ważniejszych momentów rozwoju sieci 5G w Polsce – już w poniedziałek 11 maja Plus uruchomi pierwszą w naszym kraju komercyjną sieć 5G. Swoim zasięgiem obejmie ona kilkaset tysięcy osób, ale plany tego operatora są znacznie większe.

Osoby posiadające sprzęt obsługujący internet w technologii 5G już w poniedziałek będą mogli skorzystać z możliwości nowej generacji łączności, o ile oczywiście znajdą się w zasięgu sieci budowanej przez Plus.

Plus startuje z 5G – na razie dla niecałego miliona mieszkańców Polski

11 maja uruchomi on pierwszą w Polsce sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD. Sieć 100 nadajników będzie działać na obszarze 7 polskich miast – Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Nie oznacza to jednak, że zasięgiem będą pokryte całe wymienione miasta – w sumie w strefie zasięgu znajdzie się 900 tysięcy osób, więc 100 masztów będzie ulokowanych w konkretnych dzielnicach.

Wykorzystywana częstotliwość pozwoli na uzyskanie szybkości internetu do 600 Mb/s, a obecne wykorzystanie tego pasma zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż w przypadku wykorzystania jedynie pasma 3,4-3,8 GHz i pozwoli zachować możliwości związane z agregacją pasm 5G na dalszych etapach budowy sieci.

Artykuły dla 5G w Polsce

Plus uruchamia pierwszą komercyjną sieć 5G w Polsce! Blisko milion osób w zasięgu

więcej:5G w Polsce »

To dopiero pierwszy etap

Uruchomienie w poniedziałek 100 stacji w 7 miastach w Polsce to początek 5G w Plusie (pierwszy etap 900 tys. osób w zasięgu). Równocześnie w ramach drugiej fazy wdrażania sieci 5G, rozpoczęły się prace związane z instalacją ponad 600 dodatkowych stacji zlokalizowanych w Warszawie i okolicznych miejscowościach (ponad 2 mln osób).

Dzięki temu sieć najnowszej generacji obejmie swoim zasięgiem ponad 3 miliony mieszkańców 7 miast i aglomeracji warszawskiej. Do końca roku powstanie duża część z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i aglomeracji, a całość powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Co ważne, wraz z wdrożeniem komercyjnej sieci 5G w Plusie, będą mogli z niej korzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu, którzy znajdują się w zasięgu 100 stacji 5G i posiadają sprzęt obsługujący technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz. Oferta taryf wykorzystujących łączność 5G (wraz z urządzeniami) zostanie przedstawiona w najbliższym czasie.

Cóż – pozostaje więc czekać na to, co potrafi nowa generacja łączności z internetem – prędkości 600 Mb/s robią wrażenie i miejmy nadzieję, że z czasem dostęp do nich uzyska znacznie większa ilość osób.

informacja prasowa

19

Mar/2022