Huawei

Huawei

Listy nawigacyjne

Kategoria

Zarobki programistów poszły w górę. Średnia to 12,5 tys. zł, ale niektórym na wejściu dają 20 tys.

Za pomocą Chrisfugiel

263 interakcjePracaAdam Sieńko10.02.2020Udostępnij Udostępnij (39) Komentarze (13)

Choć ssanie rynku na pracowników z branży IT określa się czasem mianem bańki, sygnałów kryzysu wciąż nie widać. Programiści z roku na rok zarabiają coraz lepiej – w ubiegłym roku mediana ich wynagrodzeń wzrosła o 4 proc. Mediana zarobków specjalistów z branży IT w ubiegłym roku sięgnęła 12,5 tys. zł brutto – wynika z raportu opracowanego przez No Fluff Jobs.To uśredniony wynik, bez podziału na typ umowy, specjalizację i doświadczenie.Zarobki programistów poszły w górę. Średnia to 12,5 tys. zł, ale niektórym na wejściu dają 20 tys.

Najczęściej oferowaną przez pracodawców formą współpracy jest umowa B2B. Pojawia się ona w 60 proc. ogłoszeń. Trudno się temu dziwić, bo zarobki przeciętnego programisty sytuują go w gronie kandydatów do wpadnięcia w II próg podatkowy, a dzięki prowadzeniu własnej firmy mogą uniknąć przykrego obowiązku odprowadzania 32 proc. daniny.

Znajduje to odzwierciedlenie w wysokości wynagrodzeń. Na B2B mediana najniższych wynagrodzeń (dolne widełki podawane w ogłoszeniach) sięga 11 tys. zł, a wyższych – 16 tys. zł miesięcznie.

Nieco niższe stawki obowiązują w przypadku umów o pracę. Tutaj wspomniany przedział zamyka się w kwotach 8-13 tys. zł miesięcznie.

Bizblog.pl poleca

Kto ma największe branie?

Organizatorzy wszelkiego rodzaju bootcampów i szkół programowania kuszą kursantów obietnicami wysokich zarobków w IT. Prawda jest taka, że programiści na starcie kariery muszą się uzbroić w cierpliwość. Naprawdę luksusową pozycją na rynku pracy cieszą się bowiem midzi i seniorzy. Do tych pierwszych kierowana jest przeszło połowa ogłoszeń (51 proc.), do drugich trafia 36 proc. Z myślą o juniorach pisane jest natomiast mniej więcej co 10. ogłoszenie (dokładnie 12 proc.).

Jak przekłada się to na miesięczne uposażenie? Początkującyprogramiści mogą liczyć na 4 do 7 tys. zł brutto. Górne granice wyznaczają przedewszystkim oferty z Warszawy i Krakowa.

Na najwyższe zarobki brutto mogą liczyć juniorzy, którzy specjalizują się w Angularze, C++ oraz Node

– czytamy w raporcie.

Zdecydowanie wyższe zarobki mamy w przypadku midów. Ci mogą liczyć na 10-12 tys. z brutto miesięcznie. Najbardziej cenieni są programiści ze znajomością JavaScript, Java i Angular.

Coraz większy nacisk pracodawcy kładą jednocześnie na uniwersalność. Najwięcej ofert kierowanych jest do specjalistów w obszarze backend, ale na drugim miejscu są Full Stack Developerzy, którzy łączą ze sobą umiejętności z Backendu i Frontendu. Zapotrzebowanie na nich wzrosło w ciągu roku o 15 proc.

Zarobki seniorów

Najbardziej działające na wyobraźnie pieniądze zgarniają dzisiaj seniorzy, szczególnie w kontekście technologii, które w ofertach pracy pojawiają się najrzadziej jak Objective-C (mediana 18,5 tys. zł) i Swift (mediana 17 tys. zł). Górne granice widełek to już poziom przekraczający 20 tys. zł.

Od lat na najwyższe zarobki w branży mogą liczyć najbardziej doświadczeni specjaliści oraz ci, którzy specjalizują się w mniej popularnych, niszowych technologiach. Mitem jest fakt, że każdy programista dużo zarabia

– puentują twórcy raportu.
B2Bbranża ITit pracaIT wynagrodzeniano fluff jobsprogramiści zarobkiprogramowaniezarobki programistówzarobki w ITAdam Sieńko10.02.2020Udostępnij Udostępnij (39) Komentarze (13)Udostępnij Udostępnij (39)
Nie przegapPieniądzeMinister Sasin dwoi się i troi, próbując udobruchać górników. Na razie bezskutecznieWizja górników rzucających cegłami i palących opony na ulicach stolicy przeraziła rządzących. I to na tyle,355 interakcjiPieniądzeCoraz więcej pracujących ma problem, by wyżyć z pensji do pierwszego. Polska wysoko w niechlubnym rankinguPrawie co 10. pracownik w Unii Europejskiej jestzagrożony ubóstwem – wynika z raportu przygotowanego przez47 interakcjiPracaMały ZUS Plus. Zobacz, jak liczy się czas, przez jaki możesz korzystać z ulgi. Raczej nie będziesz zadowolonyOd 1 lutego zacznie obowiązywać nowa ulga dla przedsiębiorców. Mały ZUS Plus może dotyczyć nawet 320 tys.4 interakcje

03

Apr/2022