Loading...

Aplikacja Google miała chronić telefony, a je psuje. Uważajcie na Family Link

Aplikacja Google miała chronić telefony, a je psuje. Uważajcie na Family Link
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Bezpieczeństwo
Mateusz Nowak04 grudnia 2018

Na redakcyjną skrzynkę dostaliśmy zgłoszenie, które sygnalizowało poważne problemy z aplikacją Google Family Link. Sprawdziliśmy to. W określonych sytuacjach aplikacja ta potrafi zablokować całkowicie smartfon dziecka, zamieniając go w przycisk do papieru.

211 interakcjidołącz do dyskusji

Aplikacja Family Link pozwala na powiązanie smartfona dziecka z telefonem rodzica i daje opiekunowi kontrolę nad tym, co latorośl robi w internecie oraz ile czasu poświęca na korzystanie z urządzenia mobilnego.

Podobne rozwiązanie było od dłuższego czasu dostępne w urządzeniach Apple - np. w iPhone’ach i iPadach. Google przygotował swój androidowy odpowiednik z pewnym opóźnieniem, a następnie z jeszcze większym opóźnieniem udostępnił go w Polsce. Niemniej od września 2018 r. Polacy mogą instalować na smartfonach swoich dzieci Google Family Link, aby sprawdzać, co dziecko robi w internecie i zarządzać aplikacjami dziecka - można decydować, z których appek skorzysta dziecko oraz ustawiać limity czasu dla konkretnych aplikacji i gier. Wisienką na torcie jest funkcja lokalizacji telefonu dziecka.

Aplikacja Google Family Link jest bez wątpienia przydatna i rodzice mogą żałować, że tak długo musieli na nią czekać.

Google Family Link blokuje telefon

Niestety nie wszyscy są zadowoleni z tego, jak działa Family Link. Przeglądając recenzje aplikacji w Sklepie Play, można zauważyć, że wśród opinii, których autorzy dali najniższą możliwą ocenę, pojawia się często zgłoszenie opisujące problem z całkowitym zablokowaniem urządzenia dziecka.

Aplikacja Google miała chronić telefony, a je psuje. Uważajcie na Family Link

Niech nikt tego dziadostwa nie instaluje bo jak chcesz się tego pozbyć z telefonu dziecka to nie ma na to siły nic nie możesz zrobić. To jest najgorsze co mogłam zrobić - w emocjonalny sposób ostrzega Agnieszka.

Tragedia nie da się odinstalować aplikacji u dziecka przez co nie da się odzyskać telefonu !!!! Nigdy nie instalujcie - dodaje Magdalena.

Niech nikt tego nie instaluje , jak źle usuniesz konto to zablokuje urządzenie na amen. Hard reset nie pomaga!!!!!!! - wykrzykuje Mędrzec wschodu.

W sprawie identycznych problemów skontaktował się z nami czytelnik Tomasz, który od dwóch miesięcy nie może sobie poradzić z zablokowanym telefonem syna. Urządzenie dziecka sugeruje, że konto gmailowe Tomasza zostało odłączone bez zgody rodzica. I na tym komunikacie telefon kończy swoje działanie. Nie da się nic zrobić - nie można na nowo połączyć konta rodzica, nie można wpisać jakiegoś kodu lub hasła. Nie ma takiej opcji.

Aplikacja Google - Family Link posiada błędy krytyczne, które całkowicie uniemożliwiają korzystanie z telefonu. Nie ma też możliwości ich obejść; na filmie widać, że ekran w którym teoretycznie - być może - można przełączyć konto z konta dziecięcego na dorosłe, wyświetla się tylko przez ułamek sekundy i (próbowałem na refleks) jest całkowicie nieaktywny - opisuje problem Tomasz.

Telefon dziecka pozostaje zablokowany od paru tygodni, w czasie których Tomasz wymienił ze wsparciem technicznym Google dziesiątki maili. Ostatnia wiadomość, jaką otrzymał brzmi tak:

Dzień dobry Panie Tomaszu,Dziękuję za przekazanie informacji.Nasi specjaliści wciąż zajmują się tą sprawą i skontaktuję się z Panem, gdy uzyskam więcej informacji.Pozdrawiam,MateuszZespół Pomocy Google

Zawiera ona zero konkretów dotyczących rozwiązania problemu użytkownika.

Google Polska komentuje

Nam udało się dowiedzieć czegoś więcej. Google oficjalnie przyznał się do tego, że błąd istnieje i zasugerował, w jaki sposób zostaje on wywołany.

Znaleźliśmy błąd w usłudze Family Link, który w niektórych przypadkach może zablokować dostęp do urządzenia dziecka, szczególnie w sytuacji, gdy dziecko próbuje usunąć funkcje nadzoru - wyjaśnia w rozmowie ze Spider’s Web przedstawiciel Google Polska.

Udało nam się też uzyskać obietnicę, że „błąd ten zostanie naprawiony w ciągu kilku następnych tygodni”.

Dla użytkowników, których smartfony dzieci zostały zablokowane i na długie tygodnie stracili możliwość komunikacji przez SMS-y, komunikatory i połączenia głosowe, jest to raczej marne pocieszenie. Jednak dla pozostałych może to być lekcja, aby póki co nie kombinować i nie grzebać w ustawieniach Google Family Link, aby nie wywołać podobnego błędu.

Google Polska zapowiada, że będzie kontaktować się bezpośrednio z czytelnikiem Spider’s Web, który zwrócił naszą uwagę na ten błąd w aplikacji, aby upewnić się, że problem został rozwiązany.

Tagi: AndroidGoogleGoogle Family LinkGoogle Family Link blokada telefonuGoogle Family Link błądGoogle Family Link problemGoogle Family Link w PolsceGoogle Family Link zablokowanykontrola rodzicielskakontrola rodzicielska android

Powiązane artykuły