Huawei

Huawei

Kategoria

USA. Astronauci z ISS będą lecieć na Ziemię bez możliwości skorzystania z toalety

Za pomocą Chrisfugiel

Tom Hanks odmówił Bezosowi. Dlaczego nie chciał lecieć w kosmos?

O usterce mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej ze stacji orbitalnej astronautka Megan McArthur, jedna z czterech osób, które powrócą na Ziemię po półrocznym pobycie na ISS. Określiła tę sytuacje jako "nieoptymalną", ale do opanowania.

ZOBACZ: Chiny. Astronauci zakończyli najdłuższy pobyt w kosmosie w historii kraju. Byli w przestrzeni 90 dni

- Lot kosmiczny jest pełen wielu małych wyzwań - powiedziała - To jeszcze jedno, z którym zmierzymy się i z którym jesteśmy w stanie poradzić sobie. Więc nie martwimy się tym zbytnio - dodała.

McArthur wyjaśniła, że czwórka astronautów zdecydowała się na powrót na Ziemię z niedziałająca toaletą, bowiem nie chce opóźniać startu z ISS, który został już przełożony o tydzień z powodu nieujawnionego problemu medycznego, dotyczącego jednego z członków załogi.

Niewielkie odchylenie

W czwórce astronautów, mających wrócić na Ziemię, jest Francuz Thomas Pesquet, który opowiadał pokrótce dziennikarzom o sześciomiesięcznym pobycie na ISS.

ZOBACZ: NASA wysłała na orbitę drukarkę 3D. Astronauci wydrukują miniaturową bazę

Nie ukrywał, że dla niego był to bardzo intensywny okres, bowiem przeprowadzał tam serię spacerów kosmicznych, których celem było ulepszenie sieci energetycznej stacji.

Astronauci przeżyli także niewielkie odchylenie stacji od normalnego położenia z powodu samoczynnego odpalenia silników w rosyjskiej sondzie naukowej, która jakiś czas temu dokowała do ISS. Na stacji goszczono także rosyjską ekipę filmową, która realizowała tam zdjęcia do filmu fabularnego.

Kosmiczne chili

Astronauci pochwalili się także, iż wyhodowali pierwsze w kosmosie papryczki chili.

- To miłe przeżycie emocjonalne - powiedziała McArthur - Mają przyjemny smak i są charakterystycznie pikantne - podkreśliła.

Obok McArthur i Pesqueta na Ziemię powrócą astronauta NASA Shane Kimbrough oraz Japończyk Akihiko Hoshide. Na ISS przebywali od 23 kwietnia. Po ich odlocie na stacji pozostanie jeden Amerykanin i dwóch Rosjan.

WIDEO - Nagrody Nobla 2020 w dziedzinie medycynyrsr/PAPCzytaj więcej

08

Jul/2022