Loading...

Spędziliśmy dzień ze smartfonem Huawei. Oto 5 rzeczy, na które zwróciliśmy uwagę

Spędziliśmy dzień ze smartfonem Huawei. Oto 5 rzeczy, na które zwróciliśmy uwagę

Smartfony Huawei od 2019 roku przeszły prawdziwą rewolucję. Przynajmniej, jeśli chodzi o oprogramowanie. jednak Huawei od dwóch lat bardzo intensywnie rozwija własne rozwiązania, z których korzystamy na telefonach tego producenta.

REKLAMA

Rdzeniem tych urządzeń jest dziś środowisko programistyczne HMS Core, Chodzi o usługę Huawei Mobile Services (HMS). Jego częścią jest z kolei sklep z aplikacjami AppGallery. Na jakie rzeczy warto zwrócić uwagę podczas korzystania ze smartfona Huawei?

1. Bardzo szybko i bardzo intuicyjnie

Gdyśmy mieli spędzić dzień ze smartfonem pierwszym krokiem po uruchomieniu telefonu wyposażonego w Huawei Mobilne Services byłoby zalogowanie się do ID Huawei. Dlaczego? To konto, z poziomu którego otrzymujemy dostęp do najważniejszych usług na telefonie. Można powiedzieć, że ID Huawei jest kluczem do mobilnego świata Huawei.

Założenie konta i zalogowanie się w usłudze jest bardzo proste, wystarczy numer telefonu lub adres e-mail i kilka minut wolnego czasu. Od tego momentu mamy możliwość m.in. synchronizowania danych pomiędzy różnymi telefonami Huawei i dostępu do wielu usług, takich jak AppGallery.

To, co rzuca się w oczy, to łatwość, z jaką można założyć konto. Zajmuje to tylko chwilę, a w procesie tym można wykorzystać swój istniejący już adres e-mail. Poradzi sobie z tym każdy użytkownik smartfona.

2. Jedno konto do wszystkiego

Konto Huawei otwiera nam drzwi do wszystkich usług, które zawierają się w Huawei Mobilne Services. Jedną z najważniejszych jest Chmura. W ramach darmowego limitu do wykorzystania mamy 5 GB przestrzeni na dane. Chmura Huawei pozwala m.in. na synchronizowanie zdjęć w galerii, kontaktów z książki telefonicznej, kalendarza, notatnika, przeglądarki czy map.

Zasada działania jest prosta, gdy mamy już jakieś dane zapisane w ramach jednej z aplikacji Huawei (np. wydarzenia w kalendarzu), zostają one automatycznie przeniesione na wszystkie pozostałe urządzenia, na których zalogowaliśmy się tym samym ID Huawei. Szczegółami dotyczącymi konkretnych urządzeń możemy zresztą zarządzać z poziomu ustawień telefonu.

Spędziliśmy dzień ze smartfonem Huawei. Oto 5 rzeczy, na które zwróciliśmy uwagę

Chmura może się też przydać w tworzeniu kopii zapasowej danych. To przydatna rzecz, bo w razie zgubienia, kradzieży czy uszkodzenia telefonu, najważniejsze dane, których kopię przechowujemy w chmurze, w łatwy sposób można odzyskać.

3. Niczego tu nie braknie

Smartfon ma jedno zasadnicze zadanie. Ułatwiać nam życie, pomagać w realizowaniu konkretnych zadań. Co zrobić, jeśli w szkole, pracy, w domu, okaże się, że potrzebujemy konkretnego narzędzia? Warto zauważyć też, że na urządzeniu Huawei znajdziemy wszystkie potrzebne na co dzień aplikacje mobilne. Są to m.in. podstawowe narzędzia, takie jak kalkulator, pogoda, kontakty, inteligentny pilot, kompas, notatnik, dokumenty czy filmy.

Huawei nie zapomniał jednak o tych najważniejszych aplikacjach, dzięki którym nie trzeba instalować dodatkowych programów firm trzecich. Jest zatem, autorska przeglądarka internetowa, Phone Clone (do klonowania danych pomiędzy telefonami), Motywy (możemy wybierać je z bazy zwierającej tysiące propozycji) czy stworzone przez Huawei Mapy Petal.

Tu warto zatrzymać się na krótką chwilę. Pomimo, że Huawei udostępnił mapy dopiero w zeszłym roku, to już dziś są one świetną alternatywą dla map firm trzecich. Wskazówki dotyczące dojazdu wyświetlane są w schludny i logiczny sposób, a sama aplikacja działa zadziwiająco płynnie i sprawnie. To duży plus.

4. Codzienny pomocnik pod ręką

Codzienne obowiązki sprawiają, że często żyjemy w pośpiechu. Warto pamiętać, że dzięki HMS do dyspozycji użytkownika oddano też asystenta Huawei Assistant, który jest naszym osobistym pomocnikiem w codziennych sprawach. Dostęp do niego uzyskujemy przesuwając ekran główny w prawo, a więc zawsze jest on pod ręką.

Asystent podpowiada aplikacje, z których potencjalnie będziemy chcieli skorzystać, wyświetla wiadomości ze świata, wyniki sportowe, prognozę pogody, czas korzystania z urządzenia, liczbę wykonanych kroków czy zbliżające się wydarzenia w kalendarzu. To miejsce, gdzie wszystko mamy pod ręką. Warto zauważyć, że tu również – podobnie jak w przypadku Map – wszystko działa szybko, sprawnie i zostało intuicyjnie zaprojektowane.

5. Sklep z aplikacjami AppGallery

Nasza codzienność to nie tylko praca i obowiązki, ale i rozrywka. W sklepie AppGallery znajdziemy wiele sposobów na to, by miło spędzić czas, pobrać gry, aplikacje służące do oglądania filmów czy seria. W przypadku nowych smartfonów Huawei, mamy tu do dyspozycji AppGallery. To obecnie trzecie największe repozytorium apek, które fabrycznie instalowane jest na urządzeniach Huawei.

Obecnie sklep AppGallery liczy już ponad 1700 aplikacji polskich producentów. Łącznie dla użytkowników dostępnych jest 34 tys. pozycji do pobrania. . Z autorskiego sklepu Huawei korzysta 550 milionów aktywnych użytkowników na całym świecie, a tylko w 2020 roku platforma urosła aż o 83 proc. Co więcej, Huawei wciąż ją rozwija, bo w bazie codziennie pojawia się wiele nowych aplikacji.

Poruszanie się po interfejsie AppGallery jest intuicyjne i bezproblemowe. Szybko znajdziemy też część popularnych programów, jak chociażby Tidal, InPost, Allegro, Snapchat, TikTok i sporo aplikacji do zarządzania finansami od największych banków w Polsce. Wciąż brakuje pojedynczych programów (szczególnie tych amerykańskich), jednak najczęściej ich brak można zastąpić jedną z alternatywnych aplikacji.

W razie potrzeby aplikacje, których nie ma w AppGallery możemy też doinstalować z poziomu Petal Search. To wyszukiwarka pozwalająca znaleźć w sieci wiele programów. Dodatkowo Petal działa jak tradycyjna wyszukiwarka, którą zawsze mamy pod ręką (dostęp do niej mamy z paska na ekranie startowym). Pozwala chociażby na szybkie sprawdzenie prognozy pogody, pokazuje najważniejsze informacje ze świata, przelicza kursy walut czy odpowiada na najważniejsze pytania podsuwając przy okazji linki do artykułu w sieci. Jest to zatem świetne dopełnienia pozostałych usług Huawei zawartych w HMS.

Powiązane artykuły