Loading...

"Pojawi się na pewno". Szef WHO mówi o kolejnym groźnym wirusie

"Pojawi się na pewno". Szef WHO mówi o kolejnym groźnym wirusie

Przejdź naWiadomościMobileInternetMilitariaWideoStrefa poradNajnowszePopularnewiadomości+5naukamedycynazdrowiewhoCovid-19Adam Gaafar

Nawet jeśli zakończymy tę pandemię, musimy wyciągnąć z niej lekcję i przygotować się na następną. Z punktu widzenia biologii nie ma wątpliwości, że w pewnym momencie pojawi się kolejny wirus, którego po prostu nie możemy powstrzymać – powiedział dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podczas spotkania z ministrami zdrowia i finansów G20 w Rzymie.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus Źródło: East News, fot: FABRICE COFFRINI

Podczas spotkania, które odbyło się w piątek 29 października, szef WHO podkreślił, że społeczność międzynarodowa musi przygotować się na pojawienie kolejnego wirusa, wykryć go i odpowiednio szybko zareagować. W jego ocenie można to osiągnąć na trzy sposoby: poprzez odpowiednie zarządzanie, finansowanie oraz dzięki odpowiednio wzmocnionej WHO.

Jak przygotować się na kolejne pandemie?

– Zagrożenia wysokiego szczebla wymagają zaangażowania politycznego na wysokim szczeblu, dlatego zachęcamy do wsparcia idei ustanowienia Rady Finansowania Zagrożeń Zdrowotnych – mówił do zgromadzonych Ghebreyesus. Przypomniał również, że na świecie występuje nierówny dostęp do szczepionek przeciwko COVID-19; jak dotąd pełne szczepienie przyjęło 36 proc. globalnej populacji. W Afryce wskaźnik ten wynosi zaledwie 6 proc.

Skąd wziął się koronawirus? Wywiad USA podzielony

Aby spójnie przeciwdziałać zagrożeniom, które mogą pojawić się w przyszłości, szef WHO wezwał przywódców krajów G20 do poparcia pomysłu zawarcia prawnie wiążącego porozumienia międzynarodowego ws. przygotowania i reagowania na pandemie. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta na zaplanowanej w tym miesiącu specjalnej sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia.

Niedawno Ghebreyesus zwracał uwagę, że świat posiada obecnie wszystkie niezbędne narzędzia, w tym medyczne, aby pokonać pandemię koronawirusa SARS-CoV-2. W jego opiniiśrodki te nie są jednak wykorzystywane we właściwy sposób.

Wszystkich Świętych. Maseczki na cmentarzach? Wiceminister apeluje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.plOceń jakość naszego artykułu:Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Podziel się opinią

Bądź z nami na bieżąco

na Instagramie

👍Lubię to!

na Facebooku

Komentarze

Trwa ładowanie...

Powiązane artykuły