Loading...

Błąd w iPhone'ach. Unikaj nietypowych sieci Wi-Fi, bo stracisz łączność

Błąd w iPhone'ach. Unikaj nietypowych sieci Wi-Fi, bo stracisz łączność

Strona główna›Błąd w iPhone'ach. Unikaj nietypowych sieci Wi-Fi, bo stracisz łączność20.06.2021 14:20Wykryto błąd w iOS związany z obsługą Wi-Fi (Photo by Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images)Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhotoOskar Ziomek

Użytkownicy iPhone'ów powinni unikać sieci Wi-Fi o dziwnych nazwach. W iOS-ie odkryto błąd, w wyniku którego smartfon może wyłączyć Wi-Fi przy próbie połączenia z siecią, która w nazwie zawiera specyficzne znaki. By przywrócić działanie, konieczne będzie wyzerowanie ustawień.

Jak zwrócił uwagę na Twitterze jeden z użytkowników iOS-a, system wyłączył Wi-Fi w iPhonie po połączeniu z siecią o nazwie %p%s%s%s%s%n. W pierwszej chwili pojawiła się obawa, że smartfon nie odzyska już łączności do czasu aktualizacji systemu, bo Wi-Fi wciąż nie dało się włączyć, mimo zmiany SSID i ponownego włączenia iPhone'a.

Finalnie okazało się, że łączność Wi-Fi można przywrócić, ale konieczne jest do tego wyzerowanie ustawień sieciowych. Zakłada się, że usterkę może powodować zastosowanie znaków "%", które mogą być także wykorzystywane w kodzie systemu.

Błąd w iPhone'ach. Unikaj nietypowych sieci Wi-Fi, bo stracisz łączność

Chociaż skutki błędu można w tym przypadku łatwo usunąć, nie zmienia to faktu, że usterka istnieje i nie została wcześniej wykryta. Opisujący sprawę Bleeping Computer ustalił, że błąd pojawiła się w iOS-ie 14.4.2 działającym w iPhonie XS. Później tę samą usterkę udało się również potwierdzić w przypadku iOS-a 14.6.

W praktyce model iPhone'a może nie mieć znaczenia, co oznaczałoby, że opisywany problem występuje w znakomitej większości smartfonów Apple'a na rynku. Wspomniany iOS 14.6 to najnowsza wersja systemu wydana pod koniec maja, z kolei według statystyk statcounter z ubiegłego miesiąca, wydanie 14.4 i nowsze było zainstalowane w 3/4 urządzeń z iOS-em na rynku.

Uwaga na powiadomienia w iPhone'ach. Znak z języka sindhi zawiesza iOS-a

Warto podkreślić, że opisywany błąd iOS-a nie jest pierwszym przypadkiem w historii, kiedy na działanie systemu mają wpływ specyficzne znaki. W ubiegłym roku opisywaliśmy problematyczne emoji, które mogło zawiesić iPhone'a odbiorcy z powodu wadliwej obsługi systemy powiadomień, z kolei w 2018 roku kłopoty sprawiał jeden ze znaków języka telugu.

Jak wyzerować ustawienia sieci w iOS?

Póki opisywany błąd dotyczący nazw Wi-Fi nie zostanie rozwiązany ze strony Apple'a poprzez aktualizację iOS-a, można sobie z nim radzić na własną rękę. Jeśli już zdarzy się połączyć z siecią o dziwnej nazwie, co spowoduje utratę łączności Wi-Fi, konieczne będzie wyzerowanie ustawień sieciowych.

W tym celu należy zajrzeć do ustawień systemu, a tam odszukać kategorię Ogólne, a później opcję Wyzeruj. Finalnie należy wybrać opcję Ustawienia sieciowe i postępować według instrukcji na ekranie. Internauci potwierdzają, że ta metoda rozwiązuje problem zablokowanego Wi-Fi w iPhone'ach.

Programy

AktualizacjeAktualizacjeNowościZobacz więcej ›

Powiązane artykuły