Loading...

Masz iPhone’a? Najnowsza aktualizacja systemu pokaże historie jego naprawy i nie tylko

Masz iPhone’a? Najnowsza aktualizacja systemu pokaże historie jego naprawy i nie tylko

Aby uzyskać takie informacje, należy wybrać Ustawienia -> Ogólne -> Informacje, gdzie dostępna jest nowa sekcja opisująca historię wymienianych części i realizowanych usług wobec danego urządzenia. Pojawią się tam takie dane, jak oryginalność części, data wykonania usługi czy numer seryjny części zamiennej.

Pojawią się dokładnie informacje o wymienionych częściach

Przed wprowadzeniem aktualizacji iOS 15.2 użytkownicy otrzymywali informacje tylko w przypadku zamontowania nieoryginalnych części. Co jednak najważniejsze, sekcja pozwalająca na przeglądanie historii części i serwisu pojawi się tylko wtedy, gdy wobec danego urządzenia zostanie wykonana usługa wymiany części. W przeciwnym razie opcja ta nie będzie widoczna.

Zamontowanie nieznanej części będzie skutkowało pokazaniem na ekranie wskaźnika ostrzegawczego. Komunikat "Nieznana część" może się pojawić, jeśli dany komponent nie jest oryginalny, jeśli był używany w innym telefonie lub jeśli nie będzie działał poprawnie. Apple poinformowało, że wiadomości te mają charakter wyłącznie informacyjny, a obecność nieznanych części nie przeszkadza w działaniu urządzenia. Mimo to firma zaleca korzystanie wyłącznie z oryginalnych części, zatwierdzonych przez producenta.

Funkcja pomoże w wykrywaniu potencjalnych oszustw

Masz iPhone’a? Najnowsza aktualizacja systemu pokaże historie jego naprawy i nie tylko

W zależności od modelu iPhone'a urządzenie może wykryć w ustawieniach stan różnych komponentów. W przypadku iPhone'a XR, XS i nowszych dostępne będą tylko informacje na temat baterii. W iPhone'ach 11 zgłaszane będą zarówno szczegóły dotyczące naprawy baterii, jak i wyświetlacza. Modele iPhone 12 i iPhone 13 będą z kolei informować o wymianie w obrębie baterii, wyświetlacza i aparatu.

Dość częstą praktyką w niektórych serwisach naprawczych było montowanie w iPhone'ach zamiennych komponentów, co pozwalało na zaoszczędzeniu na oryginalnych częściach. Od teraz użytkownicy urządzeń tej marki po wyjściu z serwisu lub punktu naprawy będą mogli sprawdzić w ustawieniach, czy w ich telefonie zostały zamontowane oryginalne części.

Podobnie, jeśli użytkownik ma zamiar kupić używane urządzenie może wykorzystać tę funkcję do szybkiego sprawdzenia, czy telefon jest sprzedawany w takim stanie, w jakim był reklamowany. Uruchomienie ekranu z tymi informacjami ma również pozwolić na przyszłe wprowadzenie programu samoobsługowej naprawy, który otworzy znacznie większy kanał dystrybucji dla sprzedaży i odsprzedaży oryginalnych części Apple.

Źródło: 9to5mac.com / Zdjęcie: depositphotos.com, autor: fedcophotography

Powiązane artykuły