Loading...

EMUI 12 - smartfony Huawei z Androidem dostaną aktualizację!

EMUI 12 - smartfony Huawei z Androidem dostaną aktualizację!

Huawei oficjalnie odwrócił się od Androida oferowanego przez firmę Google. Ostatnie smartfony z dostępem do usług Google pracują pod kontrolą Androida 10 z 2019 roku wraz z nakładką EMUI 11. Producent nie zaoferował aktualizacji do Androida 11 i nie pracuje aktualnie nad wersją beta Androida 12.EMUI 12 - smartfony Huawei z Androidem dostaną aktualizację!

Zamiast popularnego systemu operacyjnego od Google Chińczycy rozwijają autorskie rozwiązanie, które korzysta z otwarto-źródłowego kodu Androida.

Zobacz również:

HarmonyOS 2.0 zdobywa aktualnie sporą popularność w Chinach, gdzie nie wykorzystuje się dostępu do usług Google. Poza rodzimym rynkiem Huawei nadal nie oferuje aktualizacji do HarmonyOS 2.0 dla urządzeń, które zostały wprowadzone na rynek z Androidem.

Okazuje się, że niedługo na rynek powinna trafić nowa wersja EMUI, która przeznaczona jest specjalnie dla urządzeń z dostępem do usług Google. Oprogramowanie wprowadzi na pokład kilka nowości znanych z HarmonyOS 2.0.

Huawei wywiązuje się z wcześniejszych obietnic - producent obiecał, że po wprowadzeniu na rynek HarmonyOS nadal wspierać będzie urządzenia pracujące pod kontrolą Androida.

EMUI 12 wprowadzi główne zmiany wizualne, które upodobnią system operacyjny Android do HarmonyOS. Całość może przypominać nieco system operacyjny wykorzystywany w smartfonach Apple iPhone.

Producent przewidział również lepszą integrację z własnym ekosystemem. Po aktualizacji skorzystamy z możliwości łączenia z tabletami MatePad oraz komputerami MateBook. Po aktualizacji będziemy mogli łatwo przeglądać pliki zgromadzone na telefonie wprost z ekranu naszego komputera.

Nie znamy dokładnego harmonogramu udostępniania aktualizacji ani szczegółów technicznych, ale mało prawdopodobne jest, aby nowa nakładka oparta była na Androidzie 12.

AKTUALIZACJA 01.09.2021

Na jakie nowości mogą liczyć posiadacze smartfonów Huawei z Androidem i dostępem do usług Google?

Nowa nakładka EMUI 12, która została zaprezentowana niespodziewanie kilka dni temu prawdopodobnie będzie ostatnią aktualizacją rozwojową dla smartfonów Huawei z dostępem do usług Google.

Przede wszystkim EMUI 12 ma za zadanie upodobnić starsze smartfony Huawei do najnowszych modeli pracujących pod kontrolą HarmonyOS 2.0. Oznacza to, że możemy spodziewać się nowego interfejsu użytkownika z przeprojektowanymi animacjami. Pojawi się również możliwość zmiany rozmiaru i grubości czcionki systemowej. Producent postawił na bardziej zaokrąglone rogi oraz gradienty w kolorze czarnym, niebieskim oraz białym.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami z poziomu panelu sterowania uzyskamy dostęp do sekcji Device Plus, która pozwoli na szybkie rozpoczęcie współpracy z tabletami i komputerami MatePad/MateBook.

Podobnie jak w nowszych wersjach Androida, EMUI 12 posiada oddzielone centrum powiadomień od panelu szybkiego dostępu.

Najnowsza wersja nakładki EMUI wprowadza także rozproszony system plików, który pozwoli na dostęp do zdjęć i dokumentów wprost z naszego komputera.

Huawei w dalszym ciągu nie udostępnił mapy drogowej aktualizacji smartfonów do nakładki EMUI 12.

AKTUALIZACJA 03.09.2021

Starsze modele Huawei z kwartalnymi aktualizacjami EMUI

Huawei poza premierą EMUI 12 przekazało informacje na temat dalszych aktualizacji smartfonów z dostępem do usług Google. Poza prawdopodobnie ostatnią aktualizacją rozwojową - do EMUI 12 - posiadacze starszych flagowców firmy Huawei nadal mogą liczyć na aktualizacje poprawek zabezpieczeń.

Niestety przy okazji producent zmienił częstotliwość ich wydawania. Przykładowo smartfony Huawei Mate 20 oraz Huawei Mate 20 Pro otrzymywać będą nowe poprawki zabezpieczeń raz na kwartał. Dotychczas nowe oprogramowanie z łatkami pojawiało się raz na miesiąc.

AKTUALIZACJA 07.09.2021

Poznaliśmy datę premiery EMUI 12. Kiedy ruszy aktualizacja?

Zgodnie z najnowszymi wiadomościami z sieci na wprowadzenie procesu aktualizacji do EMUI 12 jeszcze trochę zaczekamy. Według chińskich raportów oprogramowanie zostanie udostępnione na konferencji HDC Together 2021, która odbędzie się w dniach 22-24 października 2021 roku. Huawei ma na niej zaprezentować HarmonyOS 3.0 oraz przedstawić dokładny plan aktualizacji smartfonów do EMUI 12.

Aktualnie na rynku znajdziemy już jedno urządzenie z EMUI 12 na pokładzie. Jest to rosyjski wariant smartfona Huawei nova 8.

W dalszym ciągu nie wiemy jak wygląda stosunek Huawei do EMUI 12. Prawdopodobnie jest to ostatnie wydanie oparte na oficjalnej wersji Androida z dostępem do usług Google (na smartfonach, które zostały wprowadzone na rynek z usługami Google). Po wygaszeniu wsparcia dla smartfonów takich jak Huawei P30 czy Huawei P30 Pro firma Huawei zaprzestanie wspierania EMUI i przeniesie się w całości na HarmonyOS.

AKTUALIZACJA 10.09.2021

Prześledziliśmy dokładnie oficjalną stronę poświęconą EMUI 12 - co z niej wynika?

Huawei zdecydował się udostępnić oficjalna stronę internetową poświęconą nowej wersji nakładki EMUI 12.

Witryna przedstawia wygląd interfejsu użytkownika EMUI 12. Producent podkreśla zmodyfikowane aplikacje systemowe oraz spore możliwości dopasowania wyglądu oprogramowania do potrzeb użytkownika.

Huawei podkreśla, że EMUI 12 zostało zaprojektowane "w zgodnie z Twoimi zmysłami". Według projektantów nowy projekt jest minimalistyczny. Strona zachwala spójność interfejsu użytkownika oraz jego wygląd.

Jedną z większych nowości w EMUI 12 jest możliwość dowolnej personalizacji wielkości, grubości oraz kroju czcionki w obrębie całego interfejsu użytkownika.

Huawei podkreśla również nowe, zwiększone możliwości synchronizacji pomiędzy swoimi urządzeniami.

Niestety witryna nie zdradza żadnych konkretnych informacji o EMUI 12. Brakuje daty premiery, mapy drogowej aktualizacji oraz listy kompatybilnych urządzeń. Na te informacje w dalszym ciągu czekamy.

AKTUALIZACJA 13.09.2021

Firma Huawei rozesłała zaproszenia na konferencję prasową przeznaczoną specjalnie dla rynków europejskich. Wydarzenie odbędzie się 21 października 2021 roku w Wiedniu. Najnowsze plotki wskazują, że Chińczycy mogą zaprezentować na niej smartfony z rodziny Huawei P50 w wersji na stary kontynent. Okazuje się, że sprzedawane w Europie modele mogą pracować pod kontrolą Androida z nakładką EMUI 12.

Nowe oprogramowanie ma być udostępniane od października, co potwierdza naszą teorię.

Na wydarzeniu powinniśmy również poznać listę urządzeń kompatybilnych z nakładką EMUI 12 oraz wstępną mapę drogową aktualizacji.

AKTUALIZACJA 12.11.2021

Huawei rozpoczął beta testy nowej wersji nakładki na Androida. EMUI 12 wkrótce trafi na flagowe urządzenia chińskiego producenta.

W tym momencie warto podkreślić, że EMUI 12 to system operacyjny przygotowany dla europejskich konsumentów. Oprogramowanie to trafi na smartfony sprzedawane w Europie zamiast HarmonyOS 2.0.

Po dwóch miesiącach od premiery beta testów EMUI 12 oprogramowanie trafia na popularne smartfony. Poniżej znajdziesz listę kompatybilnych urządzeń:

Aby zainstalować EMUI 12 należy pobrać aplikację Huawei Friendly User Test ze strony producenta. Według niemieckiej witryny rejestracja do beta testów będzie otwarta do 21 listopada 2021 roku do godziny 07:00. Producent zaleca wykonanie pełnej kopii zapasowej przed instalacją oprogramowania w wersji beta. Należy również pamiętać, że oprogramowanie może być mocno niestabilne.

W chwili obecnej nie wiemy kiedy EMUI 12 trafi do wyżej wymienionych smartfonów jako stabilna aktualizacja.

AKTUALIZACJA 30.11.2021

Huawei kontynuuje proces aktualizacji swoich starszych smartfonów do nakładki EMUI 12. Wiemy już, że oprogramowanie w chwili obecnej przeznaczone jest dla europejskich modeli. Smartfony sprzedawane w Chinach aktualizowane są do Harmony OS.

Na dzień przed rozpoczęciem się grudnia firma Huawei rozpoczęła proces aktualizacji swoich smartfonów do nowej wersji oprogramowania zawierającej poprawki zabezpieczeń datowane na 1 grudnia 2021 roku.

Z najnowszych informacji wynika, że program beta testów EMUI 12 w Europie przebiega zgodnie z planem. Oprogramowanie w stabilnej wersji ma zostać udostępnione na smartfony w pierwszym półroczu 2022 roku.

Tymczasem niezależnie od wersji EMUI smartfony objęte cyklicznymi aktualizacjami zabezpieczeń wkrótce otrzymają nowe oprogramowanie układowe.

Grudniowe łatki zabezpieczeń EMUI eliminują 2 krytyczne luki, 15 błędów wysokiego ryzyka oraz 38 błędów niskiego poziomu.

AKTUALIZACJA 23.12.2021

Chińczycy kontynuują proces aktualizacji wybranych smartfonów do EMUI 12. Huawei rozpoczął właśnie wdrażanie pierwszej wersji EMUI 12 Beta na flagowe smartfony z 2019 roku. Mowa o modelach z rodziny Mate 20. Posiadacze Huawei Mate 20 oraz Huawei Mate 20 Pro mogą już pobierać oprogramowanie testowe, które wprowadza szeroką gamę nowości, poprawek i optymalizacji. Aktualnie system operacyjny udostępniany jest na rynkach wschodnioazjatyckich.

Oprogramowanie układowe z EMUI 12 dla modeli z rodziny Mate 20 otrzymało numer kompilacji 12.0.0.123. Aktualizacja waży około 1,93 GB.

System operacyjny udostępniany jest partiami. Osiągnięcie pełnej dostępności potrwa kilka dni.

EMUI 12 to prawdopodobnie ostatnia aktualizacja rozwojowa dla smartfonów z rodziny Huawei Mate 20.

Aktualne ceny w sklepachHUAWEI P40 - smartfon 128 GB 8 GB RAM Dual SIM Silver Frost~2 283 złSmartfon Huawei P40 5G 8/128GB Dual SIM Czarny (P40black)2 594 złHUAWEI P40 5G, 128 GB, Dual SIM, złoty2 748 złHuawei smartfon P40 5G, 8GB/128GB, Black3 375 zł

Powiązane artykuły