Loading...

Jak ustawić iPhone’a i iPada dziecku? Wyjaśniamy, na co pozwala rodzicom Apple i polecamy aplikacje na iOS-a i Androida

Jak ustawić iPhone’a i iPada dziecku? Wyjaśniamy, na co pozwala rodzicom Apple i polecamy aplikacje na iOS-a i Androida
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech
  4. Operatorzy

Jak działa iCloud Family Sharing?

W ramach chmury iCloud członkowie cyfrowej familii - która może liczyć maksymalnie 6 osób - współdzielą wszystkie cyfrowe treści pomiędzy swoimi kontami. Dzięki temu wystarczy raz kupić grę, by mogli się przy niej bawić zarówno rodzice, jak i nawet kilkoro dzieci.

Do tego w ramach rodziny można współdzielić abonamenty takie jak Apple Music (streaming muzyki), Apple Arcade (niedostępne nigdzie indziej gry) oraz Apple TV+ (nadchodzący serwis wideo na żądanie). Współdzielone może być też dodatkowo płatne miejsce w chmurze na pliki, zdjęcia, kopię zapasową itp.

Lokalizator w każdym iPhonie.

Jedną z aplikacji, którą mogą polubić rodzice, jest Lokalizator. Umożliwia on nie tylko namierzenie na mapie wszystkich urządzeń przypisanych do danego Apple ID, ale również pozostałych członków rodziny oraz ich sprzętów z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Wszystko działa w czasie rzeczywistym.

Trzeba tylko pamiętać, by nie przesadzić. Lokalizacją z bliskimi można dzielić się bowiem cały czas lub tylko na żądanie. Rodzic może czuć pokusę, by śledzić każdy ruch swojej pociechy, ale łatwo wtedy o utratę zaufania. Warto ustalić wspólnie z latoroślą, jak się tej funkcji będzie używało.

Inne funkcje chmury dla rodziny.

Możliwość podglądania nawzajem swojej lokalizacji na żywo to tylko wierzchołek góry lodowej możliwości sprzętów Apple’a. Wiele innych aplikacji systemowych pozwala na wymienianie się danymi pomiędzy rodzicami i dziećmi. Przykładów nie trzeba daleko szukać:

iPhone - kontrola rodzicielska

Jak ustawić iPhone’a i iPada dziecku? Wyjaśniamy, na co pozwala rodzicom Apple i polecamy aplikacje na iOS-a i Androida

Rodzice mogą wyłączyć dzieciom całkowicie dostęp do wybranych aplikacji systemowych. W ten sposób można np. pozbyć się z telefonu dziecka przeglądarki internetowej, co wyeliminuje ryzyko, że natknie się ono na nieprzyzwoite treści. Te będą wyświetlały tylko konkretne aplikacje.

Rodzice, którzy nie chcą limitować dzieciom dostępu do sieci, mogą zatwierdzić domeny, po których dziecko może się poruszać. Istnieje też blokada wyłącznie treści tylko dla dorosłych, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że taki filtr może być dziurawy.

Jak limitować dziecku czas przed ekranem?

iOS 12 wprowadził nową funkcję o nazwie Czas przed ekranem. Dzięki temu iPhone rejestruje dokładnie, ile minut działały konkretne aplikacje, jak często w ciągu dnia wybudzany był ekran, ile przyszło powiadomień itp. Każdy może nałożyć limity na aplikacje lub ich kategorie. Sobie albo… dzieciom.

Czas przed ekranem w iPhone’ach i iPadach to dobry sposób na to, by nie dopuścić do tego, że dziecko spędza z nosem w ekranie cały dzień. Po wykorzystaniu ustalonego limitu, który może być liczony wspólnie dla wszystkich urządzeń dziecka, by dalej korzystać z aplikacji, konieczne jest wpisanie PIN-u.

Aplikacje dla dzieci

Rodzice mogą instalować wszystkie nowe programy samodzielnie. Jest jednak jeszcze inny sposób, by uchronić dzieci przed nieodpowiednimi treściami, a jednocześnie umożliwić im samodzielne odkrywanie zasobów sklepu App Store… oraz pozostałych sklepów Apple’a w tym z filmami i książkami.

Wszystkie treści, czyli aplikacje, gry, książki, filmy itp. w sklepach Apple’a mają przypisaną kategorię wiekową. Rodzic może dać dziecku możliwość pobierania części materiałów odpowiednich dla jego wieku. Warto jednak mimo to nie puszczać potomka samopas i wgrać mu przynajmniej kilka programów na start.

Polecane aplikacje i gry dla najmłodszych na iOS-a i Androida:

Więcej informacji o tym, jak skonfigurować smartfony i tablety dla siebie i dzieci można znaleźć na nowej stronie Orange’a: Razem w sieci.

Na stronie Orange'a znalazł się nawet test, który pozwoli sprawdzić, ile czasu rzeczywiście spędzamy w sieci. Pomoże to w ustaleniu, czy nie stwarza to ryzyka uzależnienia. Serwis pełen jest też innych praktycznych informacji i wskazówek, które odpowiadają na aktualne dziś pytania:

Warto przy tym napomknąć, że pomarańczowy telekom od lat dba o edukację dzieci i młodzieży w ramach Fundacji Orange. Oprócz przygotowania portalu Razem w sieci operator prowadzi takie programy jak MegaMisja czy SuperKoderzy, przygotowuje raporty EU Kids On-Line oraz dostarcza łącza internetowe do szkół… i nie tylko.

Lokowanie produktuTagi: blokada rodzicielskaCzas przed ekranemFundacja OrangeiCloudicloud family sharingiphoneiPhone dla dzieckajak ustawić smartfon dzieckalokalizator iPhonemega misjaMegaMisjaOrangerazem w sieci

Powiązane artykuły