iPhone

iPhone

Kategoria

iOS 14, jak zmienić rozmiar widżetów na ekranie iPhone’a

Za pomocą Chrisfugiel

Widżety na ekranie głównym to chyba najbardziej spektakularna wizualnie zmieniana w systemie iOS 14. Dzięki nim, ekran główny iPhone’a zyskał zupełnie nową funkcjonalność. Aby uzyskać maksimum korzyści z używania widżetów, warto poświęcić kilka chwil, by je dostosować do własnych oczekiwań.

W zależności od punktu widzenia, widżety ekranu głównego to dla jednych wielki krok naprzód, dla innych gonienie konkurencyjnego systemu Android. Tak czy inaczej, nowa funkcja cieszy, choć Apple wprowadzając nowe widżety do systemu iOS 14 mógł przygotować ją nieco staranniej. Bo powiedzmy to szczerze, obsługa widżetów jest zbyt mało intuicyjna, jak na przyzwyczajenia użytkowników iUrządzeń.

Wydaje się, że nie tylko użytkownikom iUrządzeń obsługa widżetów sprawia kłopoty. Z tego, co zdążyłem zauważyć, problemy z widżetami mają także developerzy. Po czasowej obecności, widżety poznikały z takich aplikacji jak Bear, Map my ride czy Twisto. O ile dodanie widżetów do aplikacji było anonsowane przez developerów, tak na temat usunięcia jest cisza.

Widżety ekranu głównego z założenia dostępne są w trzech rozmiarach. Co bardzo istotne, zakres prezentowanych informacji w dużej mierze zależy od tego jaki rozmiar widżetu się wybierze. W dodatku wielkości widżetu po jego dodaniu do ekranu głównego nie można edytować i jedynym sposobem na jej zmianę jest usunięcie i wstawienie widżetu od nowa.

Najbardziej sensowną metodą zmiany rozmiaru widżetu byłoby jego długie naciśnięcie i wybranie z menu szybkich czynności Zmień rozmiar. Niestety Apple nie przewidziało czegoś takiego. Póki taka lub podobna funkcjonalność się nie pojawi, użytkownicy iUrządzeń skazani są na znacznie żmudniejszą drogę konfiguracji wyglądu ekranu głównego.

Jak zmienić rozmiar widżetu dodanego do ekranu głównego w iOS 14?

Krok 1 – zapamiętaj zmiany i ustawienia widżetów

iOS 14, jak zmienić rozmiar widżetów na ekranie iPhone’a

Jeśli podczas dodawania widżetów zmieniałeś ich ustawienia to teraz jest najlepszy moment na to, żeby sobie przypomnieć, jak je skonfigurowałeś. Dzięki temu po usunięciu i ponownym dodaniu widżetu konfiguracja będzie znacznie szybsza. Wciśnij i przytrzymaj widżet, aż pojawi się menu szybkich czynności. Wybierz z niego opcję Edycja widżetu. Następnie zapamiętaj lub zapisz sobie ustawienia. Taką operację musisz przeprowadzić dla każdego z widżetów obecnych na ekranie z osobna ponieważ tego procesu niestety nie można zautomatyzować.

Krok 2 – usuń aktualny widżet

Tak, to niestety jedyna metoda na zmianę rozmiaru widżetu. Usuń i dodaj na nowo.

Najszybsza metoda na usunięcie widżetu to wciśnięcie i przytrzymanie ekranu głównego w wolnym miejscu. Gdy przy widżecie ukaże się minus, kliknij go i w oknie dialogowym Usunąć widżet wciśnij przycisk Usuń.

Możesz też usunąć widżet w inny sposób. Wciśnij i przytrzymaj konkretny widżet. Następnie z menu szybkich czynności, które się przy nim pojawi wybierz opcję Usuń widżet i w oknie dialogowym Usunąć widżet wciśnij przycisk Usuń.

Apple czasami mocno zaskakuje. Przewidziano dwa sposoby na usunięcie widżetu, a żadnego na zmianę jego rozmiaru.

Jeśli widżet znajduje się wewnątrz stosu, naciśnij i przytrzymaj stos i z menu kontekstowego wybierz Edytuj stos. Następnie przesuń palcem w lewo na widżecie, który ze stosu chcesz usunąć.

Krok 3 – dodaj nowy widżet o odpowiednim rozmiarze

Po usunięciu widżetu, którego rozmiar nie spełnia oczekiwań pora, by dodać do ekranu głównego nowy, o właściwym rozmiarze.

Aby dodać widżet do ekranu głównego naciśnij i przytrzymaj tapetę, aż w prawym górnym rogu ekranu pojawi się przycisk z ikoną plusa. Następnie z listy widżetów wybierz ten, których chcesz dodać. Wyświetli się karta z widżetem w różnych rozmiarach. Zapoznaj się z nimi uważnie, zwracając uwagę na ilość informacji wyświetlanych przez widżety w zależności od rozmiaru. Gdy wybierzesz ten, który odpowiada ci najbardziej, przeciągnij go z karty na ekran główny, lub wciśnij przycisk Dodaj widżet. Na koniec kliknij przycisk Gotowe, aby zamknąć edytor ekranu głównego.

Wskazówka: Jeśli nie jesteś pewny, który z widżetów najlepiej spełnia twoje oczekiwania, dodaj do ekranu głównego wszystkie trzy rozmiary danego widżetu i zapoznaj się z jego możliwościami. Sprawdź też opcje konfiguracji i wybierz ten rozmiar, który odpowiada ci najbardziej.

Krok 4 – skonfiguruj widżety

Na koniec musisz już tylko skonfigurować dodany widżet. W zależności od powiązaanej z nim aplaikcji może to być wybór strefy czasowej dla zegara, lub wybór folderu w przypadku notatek lub galerii.

Aby przejść do opcji konfiguracyjnych wciśnij i przytrzymaj widżet, aż pojawi się menu szybkich czynności. Wybierz z niego opcję Edycja widżetu. Pamiętaj, że nie wszystkie widżety można konfigurować. W przypadku niektórych aplikacji, widżet wyświetla tylko jeden rodzaj informacji.

iOS 14, jak zmienić rozmiar widżetów na ekranie iPhone’a

12

Jul/2022