iPhone

iPhone

Kategoria

iOS 15 - 10 nowości, które powinniśmy zobaczy w iPhone jesienią 2021 [08.06.2021]

Za pomocą Chrisfugiel

Apple co roku wprowadza na rynek nowe wersje rozwojowe swoich systemów operacyjnych. W czerwcu na konferencji WWDC prezentowane są kolejne wydania główne iOS, iPadOS, macOS, tvOS oraz watchOS. Później w trakcie wakacji deweloperzy testują nowe oprogramowanie i mają czas na przygotowanie zaktualizowanych wersji swoich aplikacji. W tym czasie inżynierowie z Apple poprawiają odnalezione błędy i cały czas dopracowują oprogramowanie.iOS 15 - 10 nowości, które powinniśmy zobaczy w iPhone jesienią 2021 [08.06.2021]

Jesienią nowe wersje systemów trafiają do odbiorów i są przez nich używane przez około rok.

Zobacz również:

W zeszłym roku otrzymaliśmy sporo funkcji. Najważniejszymi z nich jest obsługa widgetów oraz klasyczna szuflada z aplikacjami. Warto dodać, że iOS 14 cały czas jest rozwijany. Oprogramowanie zostanie wycofane z rynku dopiero jesienią tego roku. Do tego czasu otrzymamy jeszcze kilka nowych funkcji przed debiutem iOS 15. Do iOS 14 trafi możliwość odblokowywania z Apple Watch oraz nowe opcje prywatności.

Patrząc w przyszłość spodziewamy się już iOS 15. Nowe wydanie główne systemu operacyjnego na iPhone'a będzie niezwykle ważne z kilku powodów.

Poniżej znajdziesz listę funkcji, które powinny pojawić się w kolejnej wersji systemu operacyjnego iOS.

Nowy ekran blokady

Ekran blokady w systemie iOS nie zmienił się wiele na przestrzeni ostatnich lat. Użytkownicy nie mogą nawet zmienić skrótów do aplikacji. Apple proponuje Aparat oraz uruchomienie latarki. Na ekranie blokady sprawdzimy status urządzenia, sprawdzimy datę i godzinę oraz zapoznamy się z ostatnimi powiadomieniami.

Nie ma mowy o obsłudze widgetów firm trzecich. Podczas odtwarzania multimediów możemy skorzystać z rozwiązania przygotowanego przez Apple.

Spodziewamy się nowego ekranu blokady w iOS 15. Rozwiązanie to zostanie zintegrowane z inną nowością - trybem Always-on-Display.

Chcielibyśmy, aby ekran blokady został zintegrowany z widgetami lub pokazywał chociaż dodatkowo informacje o pogodzie.

Apple powinno również przebudować stos powiadomień, który słabo radzi sobie z wyświetlaniem wielu informacji. Obecnie powiadomienia w systemie iOS są niezwykle chaotyczne.

Always-on-Display

iPhone 13, który zadebiutuje we wrześniu 2021 roku zaoferuje tryb Always-On-Display. Po raz pierwszy w historii iPhone otrzyma niegasnący ekran Retina, który stale informował będzie o najnowszych powiadomieniach oraz godzinie.

Niestety Apple ma zamiar podejść do tematu po swojemu i nie przekazywać stałych informacji o powiadomieniach na ekranie Always-on-Display. Nadchodzące powiadomienia będą sygnalizowane przez chwilę, a następnie trafią do centrum powiadomień.

Apple mogłoby przenieść ekran Always-on-Display z zegarków Apple Watch. Wyświetlają one identyczną tarczę i przekazują mnóstwo informacji. iPhone 13 mógłby stale wyświetlać uproszoną formę zmodyfikowanego ekranu blokady.

Udoskonalona szuflada z aplikacjami

Implementacja szuflady z aplikacjami w iOS 14 jest daleka od ideału. Apple domyślnie grupuje aplikacje według typu zastosowania, a dotarcie do klasycznej listy alfabetyczne jest dosyć nieintuicyjne.

Mamy nadzieję, że Apple pozwoli wyłączyć automatyczne grupowanie aplikacji, które zamiast ułatwiać znalezienie poszukiwanej aplikacji utrudnia cały proces.

W iOS 15 powinna znaleźć się funkcja uruchomienia szuflady z aplikacjami z pominięciem domyślnego widoku aplikacji posegregowanych według ich typu.

Pogoda

Aplikacja Pogoda w obecnej formie jest z nami od czasu debiutu iOS 7 w 2013 roku. Na przestrzeni 8 lat program ten mocno się zestarzał. Apple pokazuje jedynie najważniejsze informacje, a kliknięcie w dane szczegółowe powoduje automatyczne przeniesienie do witryny The Weather Channel, z której Apple pozyskuje dane pogodowe.

Mamy nadzieję, że nowa aplikacja pogody pojawi się w iOS 14 i zaoferuje większe możliwości adaptacji i personalizacji oraz odświeżony wygląd. Nowa wersja powinna pozwolić na integrację z systemami wczesnego powiadamiania o nagłej zmianie warunków pogodowych.

Apple przy okazji mogłoby odświeżyć widget pogodowy, który wyświetla się w godzinach porannych na ekranie blokady.

Ekran domowy i odświeżony interfejs

Apple w zeszłym roku gruntownie odświeżyło interfejs systemu macOS. Spodziewamy się, że w tym roku nowy design dotrze do iOS, którego wygląd od czasu premiery iOS 7 w 2013 roku niewiele się zmienił.

Z pewnością nie otrzymamy radykalnych zmian w kwestii wyglądu i sposobu interakcji z systemem, ale lekkie odświeżenie wyglądu wraz z dostosowaniem interfejsu do obecnie sprzedawanych modeli iPhone'a byłoby mile widziane.

Klawiatura ekranowa z blokiem numerycznym

Telefony Apple od lat rosną, a iOS nadal nie pozwala na wyświetlanie klawiatury numerycznej nad klasyczną klawiaturą QWERTY. Mamy nadzieję, że Apple w końcu naprawi to niedociągnięcie i doda kolejny rząd znaków, który znacząco ułatwi wprowadzanie liczb.

Obecnie klawiatura systemowa od Apple nie pozwala na jednoczesne wyświetlanie klawiatury QWERTY i bloku numerycznego. W tym celu musimy zainstalować zewnętrzną klawiaturę.

Aplikacje domyślne

Wraz z aktualizacją do iOS 14 Apple pozwoliło nam na nieco więcej swobody. Firma pozwoliła na zmianę domyślnych aplikacji do obsługi poczty oraz przeglądarki sieciowej.

Zaktualizowano również asystenta głosowego. Siri pyta się którą aplikację muzyczną wybrać, aby odtworzyć wyszukiwany utwór.

Mamy nadzieję, że Apple pozwoli w iOS 15 na zmianę większej ilości aplikacji domyślnej. Chętnie zrezygnowalibyśmy z domyślnej aplikacji do odtwarzania muzyki lub obsługi kalendarza. Miłą zmianą byłaby możliwość zmiany domyślnej aplikacji do wykonywania zdjęć.

Inteligentniejszy asystent głosowy w większej ilości języków

Siri to pierwszy inteligentny asystent głosowy. W tym roku rozwiązanie to obchodzić będzie swoją 10 rocznicę. Niestety asystent głosowy od Apple sprawdza się gorzej od Asystenta Google. Nie chodzi tu wcale o brak obsługi języka polskiego, ale mniejszą ilość funkcji oraz problemy ze zrozumieniem.

Mamy nadzieję, że Siri w tym roku dogoni konkurencję. Liczymy również na większą liczbę języków. Czy asystent głosowy od Apple w końcu przemówi w języku polskim?

Ulepszone opcje prywatności

iOS 15 z pewnością wprowadzi kolejne opcje z zakresu ochrony prywatności. Apple od lat dostaje wysokie noty za zabezpieczenia swojego systemu operacyjnego.

Apple stale walczy z naruszeniami prywatności co poskutkowało wprowadzeniem znaczników użycia aparatu i mikrofonu oraz ujawnieniem jakie dane dotyczące prywatności gromadzą aplikacje z App Store.

Gigant z Cupertino stale walczy również z reklamami śledzącymi użytkownika oraz kradzieżą haseł.

Weryfikacja dwuskładnikowa

iOS 14 umożliwia automatyczne kopiowanie kodów weryfikacji dwuskładnikowej z wykorzystaniem jednego kliknięcia. To spora zmiana dzięki której nie musimy już przeskakiwać pomiędzy aplikacjami.

Niestety weryfikacja dwuskładnikowa z wykorzystaniem wiadomości SMS nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Mamy nadzieję, że Apple zbuduje własne API, które wysyłać będzie kody weryfikacji z wykorzystaniem konta iCloud. Dodatkowo API programistyczne pozwoliłoby zintegrować z systemem iOS takie aplikacje jak Authy, Google Authenticator lub Microsoft Authenticator.

Użytkownicy tych programów nie musieliby już kopiować ręcznie kodów uwierzytelniania.

Jakie modele otrzymają iOS 15?

Zastanawiasz się czy Twój iPhone otrzymywanie aktualizację do iOS 15? Na szczęście mamy dobre wiadomości. Nowa wersja systemu operacyjnego trafi na mnóstwo urządzeń firmy Apple.

Poniżej znajdziesz listę smartfonów, które powinny zostać zaktualizowane do iOS 15.

Pełną listę urządzeń kompatybilnych z iOS 15 znajdziesz tutaj.

iOS 15 zadebiutuje również (jako iPadOS 15) na następujących tabletach:

Pełną listę urządzeń kompatybilnych z iPadOS 15 znajdziesz tutaj.

AKTUALIZACJA 26.05.2021

Do sieci trafiło sporo nowych i ciekawych informacji na temat iOS 15. Okazuje się, że Apple przygotowuje dla nas jeszcze kilka ciekawych funkcji. O jakich rozwiązaniach mowa?

iOS 15 - Wbudowany licznik kalorii i śledzenie posiłków

Apple mocno stawia na funkcje zdrowotne. Zegarki Apple Watch idealnie śledzą naszą aktywność fizyczną oraz parametry pracy serca. Ostatnimi czasy pojawiło się również monitorowanie snu. Teraz smartfony Apple mogą otrzymać kolejną opcję zdrowotną. System operacyjny iOS 15 może wprowadzić rozwiazanie pozwalające na śledzenie spożytych posiłków.

Funkcja o nazwie Food Tracking po raz pierwszy pojawiła się 25 maja 2021 roku w poście Connora Jewissa na Twitterze.

When I said I’d seen some iOS 15, I’m not going to disappoint:◼️- Dark Mode UI tweaks????- Messages app tweaks????- Food tracking and other new features in Health????- Confirmation of UI changes from previous screenshot rumor????- New notification settings and look on lockscreen

— Connor Jewiss (@connorjewiss) May 25, 2021

Rozwiązanie powinno działać podobnie do aplikacji, które są już dostępne w App Store. Mowa między innymi o MyFitnessPal oraz Fitatu. Użytkownicy iPhonea będą w stanie skanować kody QR żywności w celu liczenia kalorii. Całość pomoże rejestrować nasze posiłki oraz unormować dobowy rytm spożywania jedzenia.

Rozwiązanie od Apple zawierać będzie również porady, które pozwolą na zdrowsze odżywianie się oraz wybór optymalnych pór na spożycie posiłków.

Food Tracking zostanie zintegrowane z aplikację Zdrowie, która preinstalowana jest na każdym smartfonie od Apple.

Connor Jewiss przekazał również, że iOS 15 otrzyma ulepszony tryb ciemny, zmiany w aplikacji Wiadomości, nowy wygląd ekranu blokady oraz zmodyfikowany system powiadomień.

AKTUALIZACJA 02.06.2021

Do rozpoczęcia konferencji WWDC 2021 pozostał tydzień. Co nowego wiemy o iOS 15?

Na przestrzeni ostatnich dni z wielu źródeł dowiedzieliśmy się, że smartfony korzystające z procesora Apple A9 nie otrzymają aktualizacji. Mowa o modelach iPhone 6s, iPhone 6s Plus oraz iPhone SE (pierwszej generacji).

Ostatnie przecieki sugerują, że Apple mocno przebuduje aplikację iMessage. Rozwiązanie to nadal kompatybilne będzie jedynie z urządzeniami Apple, ale mimo tego producent chce konkurować z WhatsAppem, które reputacja została ostatnimi czasy nieco nadszarpnięta.

Słyszeliśmy również o przebudowanych ustawieniach. Aplikacja ta nie była aktualizowana od czasu wprowadzenia na rynek iOS 7 w 2013 roku. Niestety o nowych ustawieniach nie mamy obecnie żadnych szczegółowych informacji.

Z pewnością pojawią się nowe opcje z zakresu dostępności. Apple doda funkcje dźwięków w tle, która ma uspokajać i minimalizować ryzyko rozproszenia osób z zaburzeniami nerwicowymi. Pojawią się również nowe funkcje AssestiveTouch. Pozwolą one na bezdotykową obsługę telefonu. Rozwiązanie to trafi także na zegarki Apple Watch.

Tablety iPad otrzymają funkcję śledzenia ruchów gałek ocznych. Pojawią się również nowe opcje personalizacji Memoji oraz dostosowywania dźwięków. Apple powinno dodać również większe możliwości zmiany rozmiaru tekstu oraz skalowania interfejsu użytkownika.

AKTUALIZACJA 08.06.2021

Apple 7 czerwca 2021 roku oficjalnie zaprezentowało system operacyjny iOS 15. Niestety oprogramowanie mocno rozczarowuje. Apple nie zdecydowało się na implementację większości oczekiwanych przez nas funkcji. iOS 15 to jedynie niewielkie uaktualnienie z kilkoma nowymi funkcjami, które dla większości użytkowników nie będą kluczowe. Jedynym pozytywem jest fakt, że iOS 15 dostępny będzie na wszystkie urządzenia, które obecnie pracują pod kontrolą iOS 14. Oznacza to, że iOS 15 zainstalujemy nawet na sześcioletnim modelu iPhone 6s.

Jakie nowości finalnie pojawią się w iOS 15?

FaceTime

FaceTime w końcu dostępne będzie na urządzenia z Androidem oraz komputery z Windowsem. Dodatkowo pojawiła się funkcja SharePlay pozwalająca współdzielić ekran lub wspólnie oglądać materiały wideo.

Pojawi się również wsparcie dla Spatial Audio - dźwięku przestrzennego.

Rozwiązanie zostało zintegrowane z kalendarzem, a linki do rozmów możemy udostępniać z wykorzystaniem popularnych komunikatorów sieciowych.

Wiadomości

Przebudowano również aplikacje Wiadomości. Otrzymała ona możliwość udostępniania dla danego użytkownika oraz udostępniania w aplikacjach. Apple postanowiło również zgrupować wszystkie zdjęcia wysyłane w danej konwersacji.

Tryb Focus

Tryb Focus ma pozwolić na utrzymanie odpowiedniego balansu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Domyślnie otrzymamy dwa tryby, które będą wyciszać powiadomienia z wybranych aplikacji, które nie są używane w pracy lub po niej. Dodatkowo użytkownik może dowolnie tworzyć własne harmonogramy.

Nowy ekran powiadomień

Apple przygotowało również nowy ekran powiadomień, ale ponownie nie jest to rozwiazanie na które czekaliśmy. Zmodyfikowano nieco wygląd powiadomień i stworzono podsumowania, które wyświetlają się o danych porach dnia - rano przed pracą lub popołudniu po pracy.

Odświeżone Mapy

Gigant z Cupertino odświeżył ikonkę Map. W samej aplikacji również znajdziemy nowe, dokładniejsze mapy, ale skorzystamy z nich jedynie w Stanach Zjednoczonych. To jedna z wielu nowości, które nie pojawia się w Polsce.

Zupełnie nowe Safari

Skorzystamy na pewno z zupełnie nowej przeglądarki Safari. Pasek adresowy powędrował na dół, pojawiły się nowe gesty oraz możliwość grupowania kart. Co ciekawe Apple zdecydowało się na dodatnie rozszerzeń, które znamy z Safari na komputery Mac.

Dokładną rozpiskę nowości znajdziesz w naszej relacji z konferencji WWDC 2021.

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami o iPhone 13.

Sprawdź ile kosztują poszczególne modele iPhone'a.

Aktualne ceny w sklepachAdonit Dash 3 Stylus rysik do urządzeń z systemem iOS i Android - (np. Apple...~209 złApple Apple iPhone SE Leather Case - (PRODUCT) czerwony217 złAPPLE iPhone SE 2GB 64GB A1723 LTE Retina Space Gray Powystawowy iOS419 złApple iPhone SE Space Gray 32GB A1723 Smartfon - Outlet495 złQianLi Programator V2 Se Alu do LCD Baterii iPhone499 złApple iPhone SE 2020, 128GB, (PRODUCT)RED™2 349 złSmartfon APPLE iPhone SE 2020 128GB 4.7" Biały MHGU3PM/A2 399 złSmartfon APPLE iPhone SE 2020 128GB 4.7" Biały MHGU3PM/A2 399 złApple iPhone SE, 128 GB, Dual SIM, biały2 603 złApple iPhone SE 256GB (biały)2 800 złAktualne ceny w sklepachiPhone 11 MHDC3PM/A Smartfon APPLE2 669 złApple iPhone 11 64GB (czarny)2 799 złSmartfon APPLE iPhone 11 128GB 6.1" Biały MHDJ3PM/A2 838 złSmartfon APPLE iPhone 11 128GB 6.1" Biały MHDJ3PM/A2 850 złApple iPhone 11 (128 GB) - (Product) RED~2 896 złAPPLE iPhone 11 64GB (PRODUCT) RED MHDD3PM/A2 999 złAPPLE iPhone 11 64GB (PRODUCT) RED MHDD3PM/A2 999 złApple Original Lightning to USB MD818 cable for iPhone 5S, SE, 6, 6S, 7, 8, X,...3 400 złSmartfon Apple iPhone 11 128 GB Dual SIM Czarny (MWM02)3 695 złApple smartfon iPhone 11, 128 GB, Green3 848 złAktualne ceny w sklepachSmartfon Apple iPhone 12 mini 128GB (PRODUCT)RED 5G3 379 złApple iPhone 12‌ mini 128GB (biały)3 388 złSmartfon APPLE iPhone 12 mini 128GB 5G 5.4" Biały MGE43PM/A3 400 złSmartfon APPLE iPhone 12 mini 128GB 5G 5.4" Biały MGE43PM/A3 400 złApple iPhone 12 Mini Dual 4/64GB, biały3 431 złApple iPhone 12 Mini (128 GB) - czarny~3 467 złApple iPhone 12‌ mini 128GB (biały)3 599 złAPPLE iPhone 12 mini 128GB (PRODUCT) RED3 599 złAPPLE iPhone 12 mini 128GB (PRODUCT) RED3 599 złSmartfon Apple iPhone 12 mini 4 Gb / 128 Gb biały3 780 złAktualne ceny w sklepachApple iPhone 12‌ mini 128GB (biały)3 388 złApple iPhone 12‌ mini 128GB (biały)3 599 złiPhone 12 MGJ93PM/A Smartfon APPLE3 799 złAPPLE iPhone 12 128GB (PRODUCT) RED MGJD3PM/A3 849 złSmartfon APPLE iPhone 12 128GB 5G 6.1" Biały MGJC3PM/A3 849 złSmartfon APPLE iPhone 12 128GB 5G 6.1" Biały MGJC3PM/A3 850 złApple iPhone 12 (128 GB) - biały~3 876 złAPPLE iPhone 12 128GB (PRODUCT) RED MGJD3PM/A4 049 złApple iPhone 12 64GB Biały White4 110 złAPPLE iPhone 12 Dual, 4/128 GB, zielony4 266 złAktualne ceny w sklepachSmartfon APPLE iPhone 12 Pro 128GB 5G 6.1" Grafitowy MGMK3PM/A4 700 złApple iPhone 12 Pro 128GB Grafitowy Graphite5 093 złSmartfon APPLE iPhone 12 Pro 256GB 5G 6.1" Pacyficzny MGMT3PM/A5 200 złApple iPhone 12 Pro (128 GB) - złoty~5 209 złApple iPhone 12 Pro Max, 128 GB, Dual SIM, grafitowy5 398 złSmartfon Apple iPhone 12 Pro 128GB Niebieski (MGMN3)6 308 złEtui silikonowe Apple MK003ZM/A MagSafe do iPhone’a 12|12 Pro Pistacjowy99 999 złAktualne ceny w sklepachSmartfon APPLE iPhone 12 Pro Max 128GB 5G 6.7" Grafitowy MGD73PM/A5 200 złApple iPhone 12 Pro Max, 128 GB, Dual SIM, grafitowy5 398 złApple iPhone 12 Pro Max (128 GB) - złoty~5 462 złSmartfon APPLE iPhone 12 Pro Max 256GB 5G 6.7" Pacyficzny MGDF3PM/A5 599 złSmartfon Apple iPhone 12 Pro Max 6 GB/128 Gb5 758 złSmartfon Apple iPhone 12 Pro Max 256GB Niebieski (MGDF3)6 719 zł

08

May/2022