iPhone

iPhone

Kategoria

iOS 15: jak stworzyć własny tryb skupienia na iPhonie

Za pomocą Chrisfugiel

Coraz szybsze tempo życia sprawia, iż często zapominamy, że skupiać się można na różnych rzeczach, nie tylko na pracy. W iOS pojawiała się nowa funkcja tryb skupienie, która daje ogromne możliwości personalizacji iPhone’a. Tryb skupienie pozwala oderwać się od cyfrowego świata i skupić na wszystkim co ważne, w tym na bliskich.

Tryb skupienia w iOS 15 umożliwia użytkownikom tworzenie niestandardowych trybów pracy iPhone’a, w których można zezwolić tylko określonym aplikacjom i osobom na kontakt. Dodatkowo tryby skupienia pozwalają w pewnym stopniu spersonalizować ekran główny. Dzięki temu włączając wybrany tryb można się skupić na tym, co faktycznie jest w danym momencie ważne.

Prócz kilku predefiniowanych trybów skupienia, iOS 15 pozwala tworzyć własne. I tu użytkownika ogranicza jedynie własna pomysłowość. Można przygotować własny tryb, na wiele sytuacji takich jak weekendowy wyjazd czy trening sportowy. Co więcej, tryby te mogą w prosty sposób uruchamiać się automatycznie, dzięki czemu możemy większą uwagę poświęcić sobie, a nie obsłudze telefonu.

W tym przewodniku pokażę, jak utworzyć tryb weekendowy na iPhonie. Oczywiście to tylko przykład, więc każdy sam może dobrać sobie takie aplikacje, jakie są mu potrzebne podczas weekendowego wypadu czy urlopu.

Krok 1 – robimy porządek z aplikacjami

Na początek trzeba zrobić porządek z aplikacjami na ekranie głównym. Oczywiście każdy ma swoje przyzwyczajenia, jednak aby tworzenie trybu weekend miało większy sens, warto zgromadzić aplikacje przydatne w podróży na jednym ekranie. W moim przypadku są to wszelkie aplikacje do zakupu biletów kolejowych czy autobusowych (BILKOM, Flixbus itp.), transportowe (Free Now, Bolt, Uber itp.), do rezerwacji hoteli, zamawiania jedzenia (idealny i najszybszy sposób, gdy chcesz na szybko przejrzeć menu w wielu restauracjach, których zupełnie nie znasz). Tych wszystkich aplikacji nie używam na co dzień, mogę spokojnie mieć ich ikony na ukrytej karcie ekranu głównego i w razie potrzeby uruchamiać je przez Spotlight czy bibliotekę aplikacji. Co innego podczas wyjazdu, kiedy używam ich bardzo często i chcę mieć je pod ręką.

Krok 2 – tworzymy tryb skupienia weekend

iOS 15: jak stworzyć własny tryb skupienia na iPhonie

Możesz łatwo utworzyć nowy tryb skupienia na swoim iPhonie, wykonując poniższe czynności:

Aby utworzyć nowy tryb skupienia:

Otwórz aplikację Ustawienia, a następnie dotknij opcji Tryb skupienia. Teraz dotknij ikonki [+] widocznej w prawym górnym rogu ekranu. Na ekranie Na czym chcesz się skupić wybierz opcję Własny.

Na kolejnej karcie wpisz nazwę trybu skupienia [weekend], możesz też wybrać kolor i ikonę widoczną na ekranie, następnie dotknij przycisku Dalej. Na kolejnej karcie, w sekcji Dozwolone osoby dotknij znaku +, a następnie z Kontaktów wybierz osoby, od których chcesz otrzymywać powiadomienia. Możesz wybrać tyle osób, ile chcesz, jednak warto ograniczyć się do tych naprawdę ważnych. Inaczej tworzenie takiego profilu traci sens. Po zaznaczeniu kontaktów dotknij OK, a następnie Pozwól

Teraz przejdźmy do aplikacji. Na kolejnej karcie, w sekcji Dozwolone aplikacje dotknij znaku +, a następnie z listy aplikacji wybierz te, od których chcesz otrzymywać powiadomienia. Podobnie jak w przypadku Kontaktów, możesz wybrać tyle aplikacji, ile chcesz. Jednak warto rozsądnie przemyśleć swój wybór. Rozważ wyłącznie wszystkich powiadomień, które będą zakłócać twój wypoczynek: służbowa poczta, komunikatory czy media społecznościowe. Jednak nie zapomnij włączyć tego, co ważne czyli na przykład powiadomień z aplikacji bankowych, prywatnego kalendarza czy planerów podróży. Po zaznaczeniu aplikacji dotknij OK, a następnie Pozwól. Początkowa konfiguracja jest zakończona.

Krok 3 – Wybierz określone strony ekranu głównego dla trybu skupienia weekend

Jak wcześniej wspominałem, tryby skupienia w iOS 15 pozwalają na wybór stron ekranu głównego. Dzięki temu można łatwo ukryć strony z aplikacjami do pracy, a wyświetlić te z aplikacjami przydatnymi w podróży. Możesz to zrobić, wykonując następujące kroki.

Otwórz aplikację Ustawienia, a następnie dotknij opcji Tryb skupienia. Tutaj wybierz Weekend. Następnie dotknij opcji ekranu głównego. Teraz włącz przełącznik dla niestandardowych stron i wybierz strony, które chcesz wyświetlać, gdy włączony jest tryb Weekend.

Jak włączyć tryb skupienia Weekend?

Otwórz Centrum sterowania i dotknij przycisku Skupienie. Z listy wybierz Weekend. Po włączeniu profilu na pasku stanu pojawi się ikona Weekend.

iOS 15: jak stworzyć własny tryb skupienia na iPhonie

5/5 - (3 votes)

27

Apr/2022