Loading...

Przewodnik po iOS 15 Safari: karty, pasek wyszukiwania i inne istotne zmiany

Przewodnik po iOS 15 Safari: karty, pasek wyszukiwania i inne istotne zmiany

Safari, flagowa przeglądarka internetowa firmy Apple przeszła szereg poważnych zmian. Choć Apple, pod wpływem miażdżącej krytyki betatesterów systemu iOS 15, z niektórych zmian się wycofał to i tak użytkownicy otrzymali gruntownie odświeżoną aplikację z nowymi ekscytującymi funkcjami.

Zmiany interfejsu użytkownika

Jedną ze zmian budzących najwięcej kontrowersji było przeniesienie paska adresu na dół ekranu. Co ciekawe, tak wielu betatesterów krytykowało zmianę, że Apple dopuściło możliwość powrotu do starego układu ekranu. Zyskali wszyscy, bo w Safari dla iOS 15 w zależności od preferencji każdy sam może zadecydować, czy pasek adresu woli na dole, czy po staremu na górze.

Nowy dolny pasek adresu pełni także rolę paska otwartych kart. Można przesuwać palcem w lewo lub w prawo, aby zamieniać karty, lub dotknąć paska, aby wyszukać lub wpisać nowy adres URL. Nowy pasek oferuje także dostęp do przycisków przewijania do przodu / do tyłu, narzędzi udostępniania oraz narzędzi do tworzenia zakładek i kart.

Dotykając widocznej na pasku ikony Aa można przejść do ustawień strony internetowej, lub dotykając przycisku odświeżenia odświeżyć stronę. Dodatkowo podczas przewijania strony cały pasek kart znika, dzięki czemu można zobaczyć więcej witryny. Schowany pasek można przywrócić jednym dotknięciem.

Jak przenieść pasek wyszukiwania adresu Safari w iOS 15 na dół lub górę?

Uruchom aplikację Ustawienia i z menu wybierz Safari. Przejdź do sekcji Karty i wybierz: pasek kart, jeśli pasek ma być na dole ekranu lub jedna karta, jeśli pasek ma być na górze ekranu.

Zabarwianie witryny

Przewodnik po iOS 15 Safari: karty, pasek wyszukiwania i inne istotne zmiany

Pod dość dziwnie brzmiąca nazwą zabarwianie witryny kryje się funkcjonalność interfejsu, która polega na tym, że kolor zwiniętego paska adresu Safari automatycznie dopasowuje się do kolorów oglądanej witryny internetowej, tak aby pasek lepiej komponował się z tłem.

Jednak dotyczy to tylko sytuacji, gdy użytkownik przewija stronę internetową, a pasek adresu jest zwinięty. Zarówno w trybie pojedynczej karty, jak i paska kart, interfejs przyjmuje kolory strony na górze, jak i na dole, a kolorystyka skopiowana z witryny rozciąga się aż do ikon statusu iPhone’a.

Jak wyłączyć zabarwianie witryny?

Uruchom aplikację Ustawienia i z menu wybierz Safari. Przejdź do sekcji Karty i przesuń w prawo przełącznik przy opcji Zabarwiaj witryny.

Poziomy pasek zakładek

Podczas używania Safari w trybie poziomym, u góry ekranu wyświetla się pasek kart, podobny to tego w Safari na Maca. Na pasku wyświetlają się wszystkie otwarte karty, dzięki czemu łatwo pomiędzy nimi nawigować.

Pociągnij, żeby odświeżyć

W Safari dla iOS 15 można szybko i wygodnie odświeżyć oglądaną stronę internetową. Wystarczy pociągnąć ją w dół ekranu. Jest to alternatywa dla dotknięcia ikony ponownego ładowania, która w dalszym ciągu jest dostępna na pasku menu.

Grupy kart

Karty w Safari dla iOS 15 można zapisywać w grupach, co umożliwia zachowanie zestawu otwartych kart bez konieczności ich aktywowania.

Przykład: jeśli ktoś planuje podróż, może zapisać wszystkie swoje karty w grupie „Wakacje”, uzyskując do nich szybki dostęp w razie potrzeby, bez zaśmiecania okna Safari wieloma otwartymi kartami.

Aby utworzyć grupę kart:

Uruchom przeglądarkę Safari i otwórz wszystkie witryny, które chcesz dołączyć, dotknij przycisku Karty ze strzałką w dół, a następnie dotknij Nowa grupa kart z [#] kart. Możesz również użyć tej opcji, aby utworzyć nową pustą grupę kart, do której karty można dodać później. Długie naciśnięcie dowolnej otwartej karty (lub głównego paska adresu, jeśli włączony jest widok pojedynczej karty), aby dodać ją do grupy kart.

Aby załadować grupę kart:

Dotknij przycisku Karty, a następnie dotknij nazwy grupy na liście. Wszystkie Twoje grupy kart są synchronizowane na Twoich urządzeniach, dzięki czemu możesz uzyskać do nich dostęp na iPhone’ach i iPadach z systemem iOS i iPadOS 15, a także na komputerach Mac z systemem macOS Monterey.

Siatka otwartych kart

W iOS 14 wszystkie otwarte karty są wyświetlane w postaci talii karty, po której można przesuwać palcem. Niestety nie jest to praktyczne rozwiązanie, bo trudno zapoznać się z zawartością poszczególnych kart. W Safari dla iOS 15 otwarte karty są wyświetlane w widoku siatki miniaturek, na których widać zawartość danej witryny.

Konfigurowalna strona początkowa

Safari dla iOS 15 pozwala edytować to, co jest dostępne na stronie początkowej. Jest to funkcja, która do tej pory była dostępna tylko w Safari w systemie macOS.

Aby dostosować stronę początkową w Safari dla iOS:

Otwórz nową pustą kartę, przewiń ekran do samego dołu i dotknij przycisku Edytuj. Możesz wybrać, aby strona początkowa wyświetlała ulubione, często odwiedzane witryny, zawartość udostępnioną Tobie, informacje z raportu o prywatności, sugestie Siri, listę czytelniczą i karty iCloud. Wygląd strony początkowej można zsynchronizować na wszystkich urządzeniach. Można też ustawić obrazek tła strony początkowej.

Ulepszenia inteligentnego zapobiegania śledzeniu

Dzięki zaktualizowaniu funkcji inteligentnego zapobiegania śledzeniu, moduły śledzące znajdujące się w witrynach internetowych są teraz pozbawione dostępu do adresu IP iPhone’a co utrudnia lub uniemożliwia profilowanie użytkownika.

Przewodnik po iOS 15 Safari: karty, pasek wyszukiwania i inne istotne zmiany

Powiązane artykuły