iPhone

iPhone

Kategoria

Jak dodać paszport covidowy do Apple Watch i iPhone w aplikacji Wallet? Jak dodać paszport covidowy do Apple Watch i iPhone w aplikacji Wallet?

Za pomocą Chrisfugiel

Wallet czyli aplikacja Portfel w iPhonie pozwala przechowywać w nim wirtualne karty płatnicze, a także niektóre dokumenty, kartę parkingową czy bilety lotnicze. Jak dodać paszport covidowy do Apple Watch i iPhone w aplikacji Wallet?

Niektóre kraje oferują swoim obywatelom możliwość dodania do Wallet także paszportu covidowego, co znacznie ułatwi sprawę przedstawiania go na lotniskach podczas odprawy czy nawet w miejscach publicznych, w krajach, w których taka konieczność zachodzi chociażby przy wejściu do muzeum czy nawet kawiarni. W Polsce takie obostrzenia nie zostały wprowadzone, choć rządzący co raz częściej mówią o tym, że jeżeli tempo szczepień będzie spowalniać, mogą one zostać wprowadzone w życie także w Polsce.

Aktualnie paszport covidowy musimy pokazać podczas podróży zagranicznych. O ile w wiele krajów wprowadziło możliwość jego wygenerowania i dodania z pozycji aplikacji będącej odpowiednikiem naszego mObywatel czy mojeIKP, o tyle w Polsce możemy wyłącznie wygenerować sobie certyfikat do wydrukowania lub uruchamiać jego wyświetlania w aplikacji rządowej. Jest jednak sposób na to, aby w pełni funkcjonalny paszport covidowy dodać do aplikacji Wallet i wygodnie korzystać z niego na Apple Watchu czy iPhonie w taki sam sposób, ja podczas płacenia telefonem przez Apple Pay także w Polsce.

Jak dodać certyfikat szczepienia przeciw COVID-19 do iPhone i Apple Watch?

Pierwszym krokiem jest wygenerowanie naszego certyfikatu szczepień na stronie pacjent.gov.pl. Niezbędny do tego jest profil zaufany. Można również skorzystać z aplikacji mobilnej mojeIKP dostępnej w AppStore. Na stronie pacjent.gov.pl klikamy Zaloguj się > Zaloguj się na IKP.

Następnie klikamy Profil zaufany logujemy się za pomocą naszego konta bankowego lub jeżeli mamy e-dowód, możemy skorzystać z tej formy logowania.

Po zalogowaniu przez bank lub e-dowód i powrocie na stronę pacjent.gov.pl z górnej belki wybieramy Certyfikaty, a następnie w Certyfikat szczepienia klikamy Pobierz kod QR.

Wyświetlony zostanie QR Code.

Następnie bierzemy do ręki naszego iPhone’a i w przeglądarce internetowej wprowadzamy adres: getcovidpass.eu Na stronie głównej wciskamy Create Yours.

Wyświetli się informacja. Wciskamy kwadracik I accept. Podświetli nam się przycisk Continue. Wciskamy.

Pojawią się następnie dwa przyciski SCAN QR oraz UPLOAD PDF/JPG/PNG. Pierwszy pozwala utworzyć certyfikat poprzez sfotografowanie Qr codu wyświetlonego na naszej stronie pacjent.gov.pl. Drugi pozwala wgrać na serwer zdjęcia certyfikatu i na jego podstawie utworzyć go w Wallet. Tu dodam, że ta druga opcja u mnie nie chciała zadziałać. Tak więc wciskamy Scan QR. Telefon poprosi o dostęp do Aparatu. Dotykamy Pozwól. Fotografujemy kod, w aplikacji pojawi się przycisk pozwalający dodać go do Wallet.

Dodajemy. Twój paszport covidowy UCC jest już w Wallet.

Jak dodać paszport covidowy do Apple Watch i iPhone w aplikacji Wallet?

4.7/5 - (36 votes)

14

Feb/2022