iPhone

iPhone

Kategoria

Nowy iPhone 13 – dlaczego absolutnie musisz go mieć?

Za pomocą Chrisfugiel

Premiera nowego iPhone’a to zawsze wielkie wydarzenie. Apple słynie w końcu z wyznaczania nowych standardów i przekraczania granic. Kolejny model to coś znacznie więcej niż tylko odświeżona edycja. Czym zaskakuje nas rodzina iPhone’ów 13 i czy warto zainwestować w którąś z „trzynastek”? Przeczytaj i daj się przekonać, że to coś dla Ciebie.

Artykuł sponsorowany

Kiedy iPhony 13 ujrzały światło dzienne?

Oficjalna premiera iPhone’ów 13 obyła się we wrześniu 2021 roku. Jak twierdził analityk branży technologicznej Ming-Chi Kuo zaraz przed oficjalną premierą, „trzynastka” prawdopodobnie zanotowała rekord w przedsprzedaży. Według jego danych iPhone 13 Pro i Pro Max odpowiadały aż za 45-50 procent zamówień w przedsprzedaży, podczas gdy w przypadku „dwunastki” Pro i Pro Max było to maksymalnie 40 procent. Dlaczego z taką niecierpliwością rzuciliśmy się na nowe propozycje od Apple?

Nowości w Apple iPhone 13

Jeszcze przed premierą miłośnicy technologii, gadżeciarze i dziennikarze okrzyknęli go przełomowym. W czym tkwi wyjątkowość tego modelu? Zacznijmy od podstaw.

Po pierwsze, iPhone został ponownie wyposażony w technologię 5G, która zyskała jednak więcej pasm, co zapewnia mu znacznie sprawniejsze działanie.

Po drugie, ekran – to coś, na co czekali chyba wszyscy. Wyświetlacz Super Retina XDR OLED od zeszłorocznego różni się jasnością (jest o 28% jaśniejszy), ale również technologią. Ponadto wyświetlacze w iPhone 13 Proi iPhone 13 Pro Max wyposażono w technologię ProMotion. Pozwoliło to na uzyskanie zmiennej częstotliwości odświeżania – w zakresie od 10 do 120 Hz. Telefon dopasowuje to samodzielnie, wzależności od tego, co akurat znajduje się na ekranie! Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo energii (o baterii w nowych iPhone’ach za chwilę). Poza tym dzięki temu poprawiono też skaner w Face ID. Teraz telefony od Apple są jeszcze trudniejsze do sforsowania przez osoby nieuprawnione.

Nowy iPhone 13 – dlaczego absolutnie musisz go mieć?

Po trzecie, mamy tu jeszcze lepszy procesor – Apple A15 Bionic. Zdaniem twórców „trzynastka” jest szybsza od flagowców innych producentów o 50 procent!

Baterie w iPhone’ach 13

W zapowiedziach „trzynastki” pojawiały się informacje dotyczące świetnych baterii. Faktycznie wyposażono je w bardziej wydajne baterie. Przełożyło się to na nieco większe gabaryty tych modeli. Co zaś z długością pracy? Poprawa w porównaniu do „dwunastek” wyniosła od 9 do nawet 18,5%:

Na intensywne użytkowanie przez cały dzień pozwalają więc szczególnie wersje Pro i Pro Max. Nawet jeśli nie rozstajesz się z telefonem, a Twoja praca wymaga np. nagrywania filmów w 4K, późnym wieczorem i tak będzie miał przynajmniej kilkanaście procent energii.

Aparat w nowych iPhonach

fot. materiały sponsorowane

Aparat w iPhonie w zasadzie robi zdjęcia za Ciebie. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii to co roku jedne z najlepszych aparatów na rynku. Robiąc zdjęcia w dzień, nie zauważysz diametralnej różnicy pomiędzy nimi a poprzednikami. Kiedy jednak weźmiesz telefon na nocne fotografowanie lub nagrywanie, nie otrząśniesz się z zachwytu. Dotyczy to przede wszystkim wersji Pro i Pro Max. Znajdziemy w nich nowy aparat 12 MP z obiektywem ultraszerokokątnym z przysłoną f/1.8 oraz genialnym trybem fotografii makro. Poza tym wszystkie „trzynastki” pozwalają nagrywać wideo w trybie kinowym z efektem rozmycia.

Zamierzasz kupić nowego iPhone’a 13 właśnie z uwagi na świetny aparat i zastanawiasz się, który model wybrać? Jeżeli fotografujesz za dnia, zdecyduj się na podstawową „trzynastkę” lub wariant mini. W dobrym świetle zrobisz nimi naprawdę wyjątkowe zdjęcia. Jeżeli jednak fascynuje Cię fotografia nocna lub potrzebujesz aparatu, który sprawdzi się absolutnie w każdych warunkach, koniecznie sięgnij po Pro lub Pro Max.

Wygląd iPhone’a 13

Nic nas tu nie zaskoczy. Przynajmniej dopóki nie zagłębimy się w szczegóły. Ponownie obudowę z płaskimi krawędziami wykonano z aluminium, a przedni panel pokryto odporną na uszkodzenia warstwą Ceramic Shield. Wycięcie w ekranie zmniejszyło się za to aż o 20 procent! Nowe kolory iPhone 13 oraz wersji to z kolei różowy, niebieski, czarny (określany jako północy), księżycowa poświata oraz czerwony. Pro i Pro Max są dostępne w wariancie grafitowym, srebrnym, złotym oraz górski błękit.

Ceny iPhone’ów 13 nie są tajemnicą.Model mini kosztuje od 3599 zł do 5099 zł, standardowa „trzynastka” od 4199 zł do 5699 zł, model Pro od 5199 zł do 7699 zł, a Pro Max – od 5699 zł do 8199 zł. To niemało! Potraktuj to jednak jako świetną inwestycję – w telefon, który nie zaskoczy Cię wyczerpaną baterią, jest niesamowicie odporny na uszkodzenia, a poza tym robi genialne zdjęcia.

26

Apr/2022