Samsung

Samsung

Kategoria

Samsung Galaxy S20 Ultra ma problem z aparatem. Aktualizacja go nie naprawi

Za pomocą Chrisfugiel

Samsung Galaxy S20 Ultra oferuje największą rozdzielczość aparatu na rynku, ale ma też swoje problemy. Autofokus nie działa tak, jak należy. Tego już nic nie zmieni – przyznaje producent.

Galaxy S20 Ultra ma jeden z najlepszych aparatów na rynku. Może kilka modeli, w tym Huawei P40 Pro, robi lepsze zdjęcia. Wszystko za sprawą matrycy o rozdzielczości aż 108 MP oraz teleobiektywowi 10-krotnym zoomem hybrydowym i maksymalnym 100-krotnym zoomem cyfrowym.

Taka matryca to jednak nie tylko zaleta, ale, jak się okazuje, również wada tego modelu, której nie da się naprawić.

Galaxy S20 Ultra – rozmazane zdjęcia

Użytkownicy narzekali na problemy z autofokusem w Galaxy S20 Ultra, a producent miał się przyjrzeć całej sprawie. Wiele zdjęć wykonanych smartfonem było rozmytych, autofokus bowiem w niektórych przypadkach zwyczajnie się gubił. Producent zapowiedział, że naprawi problem wraz z aktualizacją, teraz przyznał, że to się nie uda, bo to problem konstrukcyjny.

Samsung Galaxy S20 Ultra ma problem z aparatem. Aktualizacja go nie naprawi

W odpowiedzi na pytanie jednego z użytkowników forum Samsunga, moderator opisał, z czego wynika problem z aparatem. Ze względu na większą matrycę, głębia obrazu jest płytsza niż w innych modelach, a przy tym dłuższa jest ogniskowa. Połączenie dużej matrycy z szeroką przysłoną (f/1.8) generuje płytką głębię ostrości, ale jednocześnie sprawia problemy z odpowiednim wyostrzeniem obrazu przez aparat. Według Samsunga ma to dotyczyć głównie bliskich kadrów, bo w ich przypadku AF może się gubić.

W efekcie obiekt będący w bliskim planie może nie być odpowiednio wyostrzony, na przykład jego krawędzie mogą być nieostre, bo obszar ostrości aparatu jest ograniczony. Tak działa fizyka i tak jest też w przypadku zwykłych aparatów. Jednak w przypadku szerokich planów problemy z autofokusem nie powinny występować. Z kolei problem z bliskimi planami można postarać się rozwiązać poprzez domknięcie przysłony, korzystając z trybu manualnego.

Użytkownicy narzekali jednak również na problemy z AF w normalnych sytuacjach, o których tutaj się nie wspomina. Gubiący się autofokus przy standardowych planach to coś, czego nie można wytłumaczyć zasadami fizyki i należy go rozwiązać, bo inaczej, bez względu na rozdzielczość i jasność, aparat w Galaxy S20 Ultra będzie bezużyteczny.

26

Apr/2022